Zbawienne zacofanie kulturowe. Piotr Napierała

 

Część polskich intelektualistów przyjmuje czasem postawę Polski – papugi narodów i za wszelką cenę chce wdrożyć u siebie zachodnie nowinki społeczne i polityczne. Tymczasem możliwe, że czasami dobrze być prowincją i czekać, aż nowoczesne pomysły i idee zostaną sprawdzone w centrach naszej cywilizacji, aby nie przyjmować ich bezmyślnie i bez ewentualnej modyfikacji. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Faktycznie, czasami lepiej troche poczekac i zobaczyc co innym wychodzi a co nie. Tyle że raczej zapoznienie Polski nie wynika ze swiadomego czekania, tylko z braku jakiejkolwiek innowacyjnosci. ​Polska wcale nie ma tak złej opinii w Europie jesli chodzi o wkład w kulture europejską. 

  Jedno jest pewne, jesli chodzi o sekularyzacje to jestesmy daleko z tyłu. Nawet nie tyle o rozdział od panstwa, co o stosunek do kleru (akceptacje, uniżonosc, włazidupstwo) , akceptacje pasożytniczego życia tych cwaniakow. Wiele z rewolucji czy nowinek to nie są żadne nowinki czy nowosci. To po prostu wyprostowanie stosunkow miedzyludzkich. Rewolucja francuska nie była żadną nowinką tylko reakcją, ze krol i kler mieli 95% własnosci w skali panstwa, a reszta przymierała z nędzy i głodu.   

  1. "…krol i kler mieli 95% własnosci w skali panstwa, a reszta przymierała z nędzy i głodu…" – jak my historycy "kochamy" takie zdania…

   2/3 było w rękach szlachty na przykład. a rewolucję wywołał nieurodzaj 1787 i 1788 roku i niekorzystny traktat handlowy z GB w 1786 r. Rewolucja stała sie radykalna gdy ze stolicy zaczęli uciekać bogacze i rzemieślnicy nie mieli komu sprzedać swych towarów, więc zasilili zrewoltowany tłum sankiulocki. Prosze poczytać "Rewolucję francuską" Pierre'a Gaxotte'a chociaż zanim zacznie Pan opowiadac śwatu o rew. fr 🙂

 2. Ooo, zapomniałem dopisac, krol i jego przydupasy, szlachta i kler. Tzw. trzeci stan nie miał praktycznie nic i musiał przymierac głodem, tylko oni mieli płacic podatki. Bezposrednią przyczyną byc moze był i nieurodzaj, bo ludzie juz wiecej nie dali rady. Bo przeciez "rząd w razie czego wyżywi sie sam" – jak to mowił klasyk Urban.

  Dlaczego rzemieslnicy nie mieli komu sprzedawac? Bo krol, szlachta i kler łupiły potencjalnych klientow (trzeci stan)..

   

 3. aha i w rewolucji francuskiej ogromny procent szlachty popierał reformy 1789 i 1790 roku niestety to właśnie Ci potem zginęli. Rewolucja zniszczyła postępową szlachtę, twardogłowi konserwtyści zdążyli w większości uciec. 

 4. Czy mogłby naczelny histeryk rtv podac jakies przykłady na "zachodnie nowinki społeczne i polityczne."?

  Przyjmowanie uchodzcow czy siłe robocza to żadna nowinka przecież. Panstwa zachodnie są obeznane z rożnymi murzynami czy arabami bo przecież nie od dzisiaj operują na tych terenach (kolonie, common wealthy etc)  Zadna nowinka, nowinka to raczej duża ilosc migrantow w tym i uchodzcow. 

  Jakis inny przykład zachodnich nowinek? Technicznie jestesmy za murzynami, przodujemu w spalaniu smieci w piecach, nawet kaucji i maszyn na głupie plastikowe butelki nie potrafimy wprowadzic.  A to nawet nie jest technika tylko raczej umowa społeczna nt. butelek. Społecznie to Europa zachodnia ma dodatek (od 40-50 lat) na pierwsze dziecko i  kazde nastepne,  a na polskie rodziny i dzieci nie ma juz kasy? Dlaczego wszystkie partie blokują dodatek na dzieci?

   

  1. Pewna polska matka dwójki dzieci (pobierająca 500+ na jedno z nich) powiedziała mi, że jest przeciwna 500+ (i tym podobnym dofinansowaniom), ponieważ "to raczej zarobki matek i ojców powinny być wystarczająco wysokie, aby bez problemu móc wychowywać dzieci". Czy jakoś tak. W każdym razie była przeciwna 500+ i twierdziła, że te pieniądze powinny pójść na godne pensje.

   1. Spytaj sie stu matek, to sie wiecej dowiesz, albo stu ojcow.

    Tak kobieta moza przeciez w kazdej chwili oddac te 500 zł panstwu albo swojemu pracodawcy,o poprosic od godny zarobek. Myslisz ze pracodawca zwiekszy jej pensje do godnego poziomu?

    Cała (?) Europa zachodnia ma dodatek na dzieci.Ten dodatek nie jest związany z tym ile zarabiasz, czy godnie czy niegodnie. Po prostu ludzie sie umowili, doszli do wniosku ze wychowanie dzieci kosztuje. Dzieci nie mogą byc karane, ze mają biednych czy bezrobotnych rodzicow. A Polska znow idzie pod  prąd. I znow cała Europa zachodnia jest głupia. Ale tak to jest, bananowe republiki wolą kupic militarne zelastwo za miliardy złotych, zamiast dac ludziom wiecej pieniedzy. Czyli de facto finansujemy systemy socjalne innych panstw.

 5. Peryferyjnosc nie polega glownie na zapoźnieniu, ktore stwarza mozliwosc racjonalnego badania i przyjęcia lub odzrucenia nowinek kulturowych czy politycznych. Peryferia niczego tracjopnanie nie badaja tylko papugują, co zauważył już Słowacki. Peryferia są przede wszystekim niesamodzielne intelektualnie i mało wtórcze. Na tym polegają.   

 6. Film wyraża prawicowe, uczucia marzenia i tęsknoty dotyczące utrzymywania własnych ludzi w zacofaniu i bycia z tego dumnym. Na bank jest też gdzieś jakiś duchowny w prawicowym kraju muzułmańskim, który wyraża podobne uczucia, mówiąc coś na kształt "spoko, że jest islam, bo inaczej byłby 'zgniły zachód'".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *