Zjednoczona Lewico, uderzajcie w PiS a nie w PO

 

Chciałem właśnie wrzucić link do artykułu anonsującego ostateczne powstanie Zjednoczonej Lewicy, ale ostre słowa przeciwko PO zniechęciły mnie do tego. Rozumiem chęć odcięcia się od partii rządzącej, ale Polska, za sprawą bezmózgowia części wyborców, jest w bardzo trudnej sytuacji.

 

Prawicowym hejterom, którzy zmasakrowali bazując na niskich instynktach prezydenta Komorowskiego, udało się wypromować modę na PiS. Spora grupa ludzi przestała czuć wstyd przed głosowaniem na „prawych i sprawiedliwych” reprezentantów ciemnogrodu, teorii spiskowych i przekrętów.

 

Lewica, która zacznie pomagać pisowi, nie może liczyć na wygraną. Gdy kandydowałem z listy Europa Plus przekonałem się jak wielu ludzi prolaickich i progresywnych obyczajowo popiera PO. Na samą myśl, że ktoś pośrednio, lub bezpośrednio wspiera PiS reagują oni dość alergicznie, ja oczywiście też jestem mocnym alergikiem w tym zakresie…

 

Wielu wyborców zdaje sobie sprawę, że jedyną szansą na powstrzymanie groźnej dla naszego kraju katastrofy rządów PiS jest dostanie się silnej reprezentacji PO do sejmu i senatu, oraz silna pozycja ewentualnego sojusznika. Takim sojusznikiem może być po staremu PSL lub Zjednoczona Lewica, lub obie te siły. NowoczesnejPL nie jestem pewien, gdyż Petru w kilku wypowiedziach nie wykluczył współpracy z PiS krytykując mocno PO. Jeśli chce wejść do sejmu, też powinien mocno i wyraźnie odciąć się od PiS, co raczej żadnej ujmy nie przyniesie.

 

Krótko mówiąc – nie wrzucę na moje dość już poczytne kanały dystrybucyjne linku anonsującego Zjednoczoną Lewicę – autor anonsu zbyt mocno skrytykował PO, zbyt słabo PiS… Na szczęście mamy własne, lepsze materiały, które pójdą w tym tygodniu. Niech one mówią o tym, że Zjednoczona Lewica rusza do boju.

 

I jeszcze raz – ja jestem wyborcą, dla którego ważna jest świeckość państwa i nie posługiwanie się manipulacjami i teoriami spiskowymi. Jeśli ktoś buduje swój lewicowy przekaz przedwyborczy na tym, że PO = PiS, lub wręcz na przymilaniu się do PiSu, nie zyska mojego poparcia. Podobnie myśli całkiem spora grupa wyborców, obecnych w życiu, a nie tylko w internecie. Na wzmacnianie retoryki „popisu” stawiają też najęte przez PiS trolle obecne na lewicowych stronach. Każdy może oglądać ich aktywność i porażającą łatwość, z jaką odnoszą sukcesy…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Lewica nie była zjednoczona, dominowała walka o stanowiska.
  Nieszczęściem lewicy jest trwanie starych „wyżeraczy” blokujących wejście młodych.
  Problemem lewicy jest Leszek Miller, który doprowadził do odejścia Napieralskiego i Olejniczaka, którzy posiadali wizję nowej lewicy i nawiązywali kontakt z młodymi ludźmi.
  Leszek Miller ma wizję wodzowskiego rządzenia w partii, podobną do PIS-u.
  Dla dobra lewicy powinien wycofać się z polityki, ale widać że najważniejszy jest stołek prezesa.

 2. PSL-dobrze gdyby w końcu nie wszedł do Sejmu. Oni każdego poprą byle tylko rządzić i mieć stanowiska. Krytyka Plebanii Obywatelskiej przez Lewicę jest jak najbardziej naturalna. 8 lat rządów PO-PSL było fatalnych we wszystkich dziedzinach. O PiS bym się nie martwił. Pewnie wygrają ale nie będą rządzić.

   1. 1. Klerykalizm i wywalanie wielu miliardów złotych rocznie na wiadomy kościół .
    2. Brak inwestycji w sektor energetyczny. Fala upałów i wszystko zaczyna się sypać. Przez 8 lat można by tu wiele zrobić.
    3. Rozkład moralny – „ośmiorniczki” i sute imprezy za publiczne pieniądze. Arogancja wladzy do kwadratu. Burdel -mama Bieńkowska i jej ” 6 tysięcy za które pracuje tylko idiota i złodziej”…burak Protasiewicz awanturujący się na lotnisku… „Łysa pała” Kamiński i zegarek za 37 tys. zł na ręce- mentalność krasnoarmiejca z 1945r. I jeszcze wiele by tu można dodać…
    4. Fatalna polityka zagraniczna.
    5. Źle przeprowadzone inwestycje – mamy najdroższe autostrady w Europie. 1 km i najwyższe koszty budowy. Stadiony do których trzeba dopłacać.
    6. Utrzymujące się wysokie bezrobocie i nisko płatne stanowiska pracy. Wskutek tego masowa emigracja wielu rodaków do Europy zachodniej w poszukiwaniu godnych warunków życia. System emerytalny posypie się wcześniej czy później.
    7. Mizerny wzrost gospodarczy . Daleko mu do 7% za rządów Kołodki i SLD.
    8. Rozrost biurokracji do komicznych rozmiarów. Za wyszydzanej „komuny” była ona niewielka przy tym co mamy obecnie.

    1. Dziękuję, ale nie ze wszystkim się zgadzam. Bo:

     1. PO nie różni się poziomem klerykalizmu od SLD. Nawet prezydent Kwaśniewski nie zlikwidował katolickiej kaplicy w Pałacu Prezydenckim, nie pozbył się kapelana, nie ograniczył obecności kapłanów na świętach itd. itp. Z tymi 'wieloma miliardami’ to Pan przeszarżował…

     2. Tu się zgadzam, Polska powinna modernizować linie przesyłowe i zbudować jak najszybciej elektrownię jądrową. Ale to znowuż zarzut wobec wszystkich rządów po 2004 r. (wcześniejszych nie liczę, bo nie mogły liczyć na Unię).

     3. Nie dostrzegam żadnego rozkładu moralnego, a na pewno nie większy, niż za innych rządów. Moim zdaniem zarówno rząd PO-PSL, jak i poprzedni PiS z przystawkami to znacznie wyższa klasa, niż pierwsze rządy w latach 90-tych.

     4. 'Fatalna polityka zagraniczna’ to nie jest argument, tylko hasło. Wypadałoby rozwinąć.

     5. Tutaj zgoda, ale nie mam pomysłu na to, jakim sposobem mielibyśmy mieć tańsze autostrady. Przecież wykonawców wybiera się w przetargach a o wygranej i tak w 90-100% decyduje cena. Na marginesie uważam, że bezdyskusyjnie pilniejszą inwestycją od autostrad są koleje dużych prędkości. A stadionów nie powinno się budować na publiczne pieniądze, bo to inwestycje nie dające szans na zwrot.

     6. Takie problemy, jak bezrobocie i niskie płace są na tyle złożonymi zjawiskami, że obwinianie tylko rządu jest nieuczciwe intelektualnie. Argument o masowej emigracji jest o tyle zabawny, że kilkanaście lat temu mogliśmy w większości tylko marzyć o takiej swobodzie osiedlania się w krajach Europy Zachodniej, jaką mamy teraz.

     7. To również nieuczciwe intelektualnie, bo polski rząd nie odpowiada za kondycję gospodarek światowych, np. najważniejszej dla Polaków niemieckiej.

     8. Nie odnoszę wrażenia, żeby biurokracja w Polsce była jakoś specjalnie rozrośnięta.

     1. 1. Miliardowe dotacje są faktem. Wystarczy poczytać coś więcej poza „Wybiórczą”. Kwaśniewski nigdy nie całował paputka w dłoń(swoją droga cóż za ohydny zwyczaj) i nie uprawiał publicznych modłów. Konkordat przez ponad 4 lata nie był ratyfikowany i nawet na krótko udało się zliberalizować ustawę antyaborcyjną. Klerykalizm był więc mniejszy niż za rządów PO.
      3. Rządy z lat 90 były znacznie bardziej fachowe i merytorycznie przygotowane . PO i PiS to już syf,kiła i mogiła.
      6. Masowa emigracja jest faktem podobnie jak faktem jest pół miliona głodnych dzieci( akurat w tym punkcie Duda miał rację). A kogo mam obwiniać o bezrobocie ? Może kosmitów? Wszak to rząd jest odpowiedzialny za politykę gospodarczą.
      8. To wystarczy trochę poczytać i czasami odwiedzić różne urzędy.

     2. „Miliardowe dotacje są faktem. Wystarczy poczytać coś więcej poza „Wybiórczą”.”
      .
      O, jest i mój ulubiony internetowy 'argument’: wystarczy poczytać. Czytam, czytam (choć akurat „Gazety Wyborczej” nie czytam) i nadal nie posiadłem wiedzy o tych miliardowych dotacjach. Nawet gdyby wliczyć koszty lekcji religii katolickiej w szkołach, to nie będzie tych miliardów.
      .
      „Kwaśniewski nigdy nie całował paputka w dłoń(swoją droga cóż za ohydny zwyczaj) i nie uprawiał publicznych modłów.”
      .
      Czy naprawdę musimy rozmawiać z użyciem określeń typu 'paputek’? Także nie pamiętam, żeby Kwaśniewski całował papieża w dłoń, ale pamiętam wiele jego wystąpień na katolickich uroczystościach, np. przy kościele Opatrzności Bożej w Wilanowie.
      .
      „Rządy z lat 90 były znacznie bardziej fachowe i merytorycznie przygotowane . PO i PiS to już syf,kiła i mogiła.”
      .
      Ciężko porównywać premierów z lat 1989-2004 i po 2044 r., ale we współczesnej Polsce rządom nie szefują osoby o wątpliwych walorach osobistych (Pawlak, Suchocka, Bielecki) czy podejrzanych powiązaniach (Oleksy). Co by nie mówić o Kopacz, Tusku czy Kaczyńskim, są to jednak osoby na poziomie.
      .
      „Masowa emigracja jest faktem”
      .
      Nie przeczę, po prostu dziwi mnie Pana rozumowanie. Możliwość pracy w Holandii czy Anglii jest przecież bez porównania lepsza od jej braku.
      .
      „podobnie jak faktem jest pół miliona głodnych dzieci”
      .
      Ok, ale proszę napisać wprost: czego oczekuje Pan od rządu w związku z tymi 500 tys. głodnych dzieci?
      .
      „A kogo mam obwiniać o bezrobocie ? Może kosmitów? Wszak to rząd jest odpowiedzialny za politykę gospodarczą.”
      .
      Tak, ale nie jest odpowiedzialny za stan światowe kryzysy, koniunktury, ceny surowców itp.
      .
      „To wystarczy trochę poczytać i czasami odwiedzić różne urzędy.”
      .
      Odwiedzam urzędy, przez kilka lat prowadziłem działalność gospodarczą i wciąż nie widzę tej tragicznej biurokracji. Na koniec proszę o listę lektur, bo dwukrotnie napisał Pan 'wystarczy poczytać’, ale nie podał Pan tytułów.

 3. cyt”Problemem lewicy jest Leszek Miller, który doprowadził do odejścia Napieralskiego i Olejniczaka, którzy posiadali wizję nowej lewicy”
  .
  .
  To tak na poważnie ? Grzesiu Napieralski który doprowadził do upadku sld w 2011 roku ? który zasłynął tylko z rozdawania jabłek, ”bliźniaczek Napieralskiego” i umowy z business center club ? To ma być ten twój polityk z ”wizją” ? Napieralski doprowadził SLD na dno, Miller ją dobił.
  .
  To samo tyczy Olejniczaka. Może i sympatyczny gość, ale ”wizjoner” z niego żaden.

 4. Mam blisko 60 lat. Zawsze miałam poglądy raczej lewicowe (ostatnio miałam nadzieję na Ruch Palikota, nic z tego nie wyszło!). Zawsze głosowałam na lewicę choć nie zawsze to było łatwe. Tym razem powiedziałam dość. To co lewica wyprawia czyli byle dostać się na stołki i dalej nic nie musimy robić dla naszych wyborców wkurzyło mnie niezmiernie. Pozostaje z bólem PO. Może za 4 lata lewica się naprawdę zjednoczy i pokaże swoją siłę a wtedy na nich zagłosuję. Pozdrawiam

 5. „posiadłem wiedzy o tych miliardowych dotacjach. Nawet gdyby wliczyć koszty lekcji religii katolickiej w szkołach, to nie będzie tych miliardów.”
  A kapelanów w policji,wojsku( w tym generałów) i jeszcze w paru miejscach , emerytury dla księży , fundusz kościelny, dotacje dla Caritas , zwolnienia podatkowe. To nie łaska…
  ” Co by nie mówić o Kopacz, Tusku czy Kaczyńskim, są to jednak osoby na poziomie.”
  He he He!
  „Możliwość pracy w Holandii czy Anglii jest przecież bez porównania lepsza od jej braku.”
  To świadczy tylko że ten kraj jest upośledzony gospodarczo gdyż nie potrafi odpowiednio wynagradzać swoich obywateli i zmuszać ich do wyjazdu.
  „Ok, ale proszę napisać wprost: czego oczekuje Pan od rządu w związku z tymi 500 tys. głodnych dzieci?
  .”
  Zlikwidować religie w szkołach i przeznaczyć środki na szkolne stołówki .Państwo spokojnie stać na zasponsorowanie dzieciakom chociażby obiadu .
  „Odwiedzam urzędy, przez kilka lat prowadziłem działalność gospodarczą i wciąż nie widzę tej tragicznej biurokracji.”
  A powiaty potrzebne jak dziura w moście. Urzędy wojewódzkie , marszałkowskie, ZUS,KRUS,radni trzech szczebli,senat i 100 darmozjadów etc.etc. A czy zadowala Pana wysokość składki ZUS która trzeba odprowadzać co miesiąc? Jak dla mnie jej wysokość to skandal .I to potem jest wydawane na baseny,wycieczki dla opus-deistów czy nowe gmachy.

 6. No i jak widać prorządowej propagandy ciąg dalszy i straszenia PISem sprzed dekady. A racjonalność w tym oszołomstwie idzie na dno i tonie, tonie, tonie. Merytorycznych argumentów o zdiagnozowaniu i rozwiązywaniu polskich problemów, bez względu na ekipę, jak zwykle brak. I do tego foch: „nie poprę tej lewicy, bo zamiast uczestniczyć w prorządowej propagandzie, przyłącza się do antyrządowej retoryki”….

  1. A retoryka PiS jest racjonalna? Jeśli tak Pan uważa, to niech Pan na nich głosuje… Mi ciężko wspierać opcję Rydzyka i Chazana, Macierewicza i Kaczyńskiego, Pawłowicz i Dudy. Rozróżniam – mniej i bardziej, lepiej i gorzej. Ale nikt Panu nie broni mieć swoich preferencji. Tylko trzeba być szczerym – „jestem wyborcą PiS, na rzecz ich zwycięstwa razem z nimi będę naginał rzeczywistość, nie obchodzi mnie neutralność światopoglądowa państwa ani na przykład prawa kobiet…”. I ok – będziemy dyskutować.

 7. „Prawicowym hejterom, którzy zmasakrowali bazując na niskich instynktach prezydenta Komorowskiego, udało się wypromować modę na PiS.”

  Nikt nikogo nie zmasakrował, choć z Bożą pomocą udało się Komorowskiego zrzucić z urzędu, którego nigdy nie powinien objąć. Wynikiem wyborów został ukarany nie tylko za postawę przed i po zamachu smoleńskim, za współpracę i obronę WSI (polecam Sumlińskiego na Youtube), ale również za niegodne zachowanie w czasie debat prezydenckich, podczas których pomówieniami skrzywdził wielu wartościowych ludzi oraz np. złamanie obietnicy danej Szeremietiewowi, którego niegdyś niesłuszne oskarżył i zwolnił za rzekomą agenturalność. Z mojej osobistej strony dorzuciłbym również i „udawany katolicyzm”, od którego gorszy jest chyba tylko wojujący ateizm.

 8. Drogi Panie Jacku,
  To naturalne, że powstające ugrupowania lewicowe uderzają w PO, ponieważ mogą na tym dużo więcej zyskać. Ciężko oczekiwać, że Zjednoczona Lewica podbierze niezwykle wysoką liczbę wyborców PiSowi, partii o zupełnie przeciwnych poglądach na obyczajowość (temat dla wyborców lewicowych bardzo ważny).
  Być może część zyskanego niedawno elektoratu Prawa i Sprawiedliwości to osoby nie popierające polityki tego ugrupowania, tylko niezwykle wrogo nastawione do PO, ale w ich pozyskaniu krytyka Platformy może pomóc bardziej niż krytyka PiSu.
  Z drugiej strony, PO z pewnością ma poparcie wielu lewicowych wyborców, których można przekonać do zagłosowania na Zjednoczoną Lewicę, szczególnie, gdy zdadzą sobie sprawę, że Platforma jest tonącym statkiem (rozumie to nawet PO, o czym najlepiej świadczy kampania promująca jej ekscelencję premier Kopacz).
  Niestety, zwycięstwo PiSu w zbliżających się wyborach jest niemal pewne, zagadką pozostaje różnica pomiędzy ugrupowaniem Kukiza a PO, oraz tym, kogo Kukiz zdecyduje się poprzeć. Powstająca partia lewicowa może liczyć co najwyżej na stworzenie mocnej pozycji przed kolejnymi wyborami, kiedy prawdopodobnie ludzie zniechęceni rządami PiSu będą patrzeć przychylniej w lewą stronę sceny politycznej. Do tego przydadzą jej się miejsca w sejmie zabrane PO.

  Pozdrawiam

  1. Kukiz może wogóle nie wejść do sejmu. To, że PO po dwóch kadencjach może przegrać i mieć „tylko” 20 kilka % poparcia nie czyni jej tonącym statkiem. Lewica walczy póki co o minimum. Spory w tym nie pomagają. Klejenie się do PiS niektórych liderów z pewnością jest ryzykowne.

   1. Czy PO dostanie te 20 kilka % to zobaczymy. Nie wiem czy ta armia urzędników zapewni taki wynik. Komorowski miał wygrać w pierwszej turze. Wynik Kukiza to mógł być jednorazowy wyskok taki jak „mikkerów” rok temu. Ja tam nie dostrzegam klejenia się do PiS-u. Ataki Lewicy na PO są jak najbardziej zasadne . Wszak to ta formacja rządzi i kogo innego mają krytykować. Tak jest na całym świecie w państwach o ustroju demokratycznym. Dziwię się że szef PSR popiera PO (chadecję). To chyba tylko w Polsce jest możliwe . Tak jak prawicowe związki zawodowe. Tu wszystko stoi na głowie.

     1. Na pewno dużo racjonalniejsza jest Lewica czy liberałowie. Ja tam wolę nawet betonowych marskistów niz chadecję(szczególnie tą katolicką).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *