Against the anti-vaccine movement in Romania. Ovidiu Covaciu and Kaja Bryx

 

Ovidiu Covaciu has been involved in the Romanian skeptical movement since 2009 when he opened his own blog named "Island of Doubt". In 2010, following the European Skeptical Conference in Budapest, he launched the "Skeptics in Romania" podcast which is the first Romanian podcast ever made and also the longest running local podcast with over 7 years of regular episodes. A new initiative is called the "Healthy Romania Coalition", a Facebook page dedicated to info-graphics explaining health subjects. The page has over 12 thousand likes and a yearly reach of 4 million people. Mr Covaciu also manages a parent group dedicated to the subject of vaccination, informing parents correctly and relying on doctors from the local primary care professional society for medical information. This group has over 36 thousand parents with hundreds more joining every day.

 

EUROPEAN SKEPTICS CONGRESS

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

12 Odpowiedź na “Against the anti-vaccine movement in Romania. Ovidiu Covaciu and Kaja Bryx”

 1. My z kolei mamy swoich szarlatanów, z których obecnie najbardziej popularny jest chyba imć Jerzy Zięba, który "odkrywa" przed całą (wciąż rosnącą) rzeszą naiwnych czytelniczek "ukryte" fakty na temat tego, jak to niedouczeni i "zamknięci" na medycynę klasyczną są nasi lekarze, których dodatkowo ogranicza "system", uniemożliwiający jakikolwiek dialog z rozwiązaniami "alternatywnymi". Sprzedaje za grube pieniądze fiolki z wodą i zachęca, by karmić się ćwikłą z jego sklepu. Pacjentów chorych na raka zniechęca do poddawania się chemioterapii (zamiast tego proponując dożylne wlewy z dużymi dawkami witaminy C), jeździ na kongresy, w których udział biorą wybitni i "wszystkim dobrze znani" doktorzy (jak na przykład ten, który uważa, że nowotwór jest grzybem), przyjaźni się z lekarzami, pozbawionymi prawa do wykonywania zawodu i sam jest nieskończenie nieuchwytny, bo nie będąc lekarzem, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody, które wyrządza pacjentom, zasłaniając się dodatkowo tym, że on "wcale do niczego nie namawia", a jedynie podaje do wiadomości publicznej informacje, które nabył na drodze samokształcenia. 

 2. Wiara w znachorów i w "naturalną odporność którą niszczą szczepienia" jest spowodowana niedofinansowaniem ochrony zdrowia i co za tym idzie przemęczeniem i błędami lekarzy. Lekarz w 24 godzinie dyżuru podaje pacjentowi zły lek a potem znachor krzyczy "Miałem rację! Lekarze to mordercy!"

  Trzeba podnieść podatki na NFZ i zatrudnić więcej lekarzy i pielęgniarek. 

  1. To podnieść na NFZ, czy na przyjmowanie 5% uchodźców i 95% nielegalnych imigrantów? Nie można podnosić podatków na wszystko. Dajesz podatek na utrzymanie każdego, kto jest „egzotyczny” i nielegalnie przekroczy granicę, tniesz służbę zdrowia, edukację i zabezpieczenie dla starszych obywateli. 

   1. Utrzymanie 7000 uchodźców którzy i tak zaraz uciekną do Niemiec to będą śmieszne kwoty przy 30 mld zł które są potrzebne polskiej ochronie zdrowia na już. Trzeba podnieść akcyzę na benzynę + wprowadzić podatek od wielomilionowych spadków powiedzmy od miliona wzwyż i podatek katastralny dla nieruchomości powiedzmy od miliona wzwyż. Przecież w Wielkiej Brytanii podatek od spadku istnieje. 

     1. Po to żeby UE nie nałożyła na nas sankcji i żebyśmy nie mieli wzrostu gospodarczego minus 3% jak Rosja.

 3. Wraca odra, wróci błonica i inne atrakcje. Choroby zakaźne wrócą do triady śmierci. Ale to nic, po prostu będą umierać – widocznie bóg tak chciał. Czekam na tryumfalny powrót polio – ludzie będą całe życie kalekami z powodu idiotyzmu rodziców. Nawiasem mówiąc polio nie udało się eradykować z powodu oszołomów islamskich w Afganistanie, który przeciwstawiają się szczepieniom.

  1. No ale przecież polio zostało eradykowane:
   http://web.archive.org/web/20160819130013/http://www.polioeradication.org/mediaroom/newsstories/Global-eradication-of-wild-poliovirus-type-2-verified/tabid/526/news/1289/Default.aspx
   Choć faktem jest że Afgnistan (obok Pakistanu i kilku państ Afrykańskich) był jednym z ostatnich ognisk polio. Z tym, że w latach 60, gdy zczęto szczepić na polio, Afganistan był dość nowoczesnym obyczajowo krajem podążającym za Zachodem.
   .
   Dane o społecznym poparciu dla antyszczepionkowego sceptycyzmu ukazują, że kraje islamskie wcale nie należą pod tym względem do czołówki.
   http://www.sciencemag.org/news/2016/09/france-most-skeptical-country-about-vaccine-safety
   Wręćz przeciwnie: njniższy sceptycyzm mają Algieria, Bangladesz, Arabia S., Tunezja, Afganistan, Indonezja, Maroko, Pakistan, Nigeria, Etiopia i Malezja – te kraje są w tej samej grupie, co np. Australia, Szwecja, Dania, Hiszpania i UK. Nieco słabiej wypada względnie laicka Turcja, która jest na poziomie Niemiec, Holandii, Kanady, Polski, Belgii albo Czech.
   Za to samotnym liderem jest tutaj …no kto? Laicka Francja! A goni ją Rosja i Wietnam – czyli na podium mamy jak raz trzy bardzo mocno zateizowane kraje.
   Wyjątkiem w świecie islamu jest Iran – ale podejrzewam, że powodem nie jest islam, tylko antyzachodnia propaganda polityczna, wedle ktorej szczepienia mają podstępnie wysterylizować muzułmanów.
   .
   Jeśli idzie o stosunek do szczepień, to akurt chrześcijanie, żydzi i muzułmanie (poza marginalnymi sektami) nigdy nie sprzeciwiali się szczepieniom, a nawet je popierali. W krajach Skandynawskich na pocz, XIX wieku misja masowych szczepień pyła powierzana ewangelickim pastorom, a rejestry zaszczepionych prowdzono w księgach parafialnych. Także w USA pierwsze grupowe szczepienia na ospę (pod koniec XVIII wieku) zostały zorganizowane przez zbory purytańskie.
   Muzułmanie i żydzi ogłosili nawet specjalną dyspensę dla stosowania szczepionek hodowanych na świniach.

 4. Fantаstic web site. Plenty of helpfᥙl information here.
  I’m ѕending it to some buddiеs ans additionally sharing in deliⅽiouѕ.
  And obviously, thanks in your sweat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =