Antysemityzm i filosemityzm

 

Skąd się wziął antysemityzm, tak popularny wśród części prawicy i części lewicy (często ukryty pod mianem „krytyki Izraela”)? Dlaczego ta nieracjonalna postawa wciąż jest żywa nawet w krajach, gdzie nie mieszka wiele osób żydowskiego pochodzenia? Czy obok antysemityzmu w naszej historii zapisał się też filosemityzm? Czy Żydzi zawsze mieli poglądy postępowe, czy chcieli się asymilować, czy mogli się asymilować? Na te tematy dyskutują Jacek Tabisz i Piotr Napierała.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. Na takim portalu, człowiek by się spodziewał bardziej obiektywnego podejścia do sprawy, bez „straszenia” ludzi wyświechtanymi pojęciami, które z rzetelną i racjonalną argumentacją nie mają wiele wspólnego.

  2. Skąd sie w ogole wzieło słowo antysemityzm. Bo przeciez semici to wieksza grupa niz tylko Zydzi. Ciekawa jest tez dyskusja kim są Zydzi, czy to narod, czy to rasa a moze cos innego. Były badania genetyczne na ten temat. No i generalny temat uboj rytualny i obrzezanie, ktore de facto nie są tylko zydowskie, ale jak spytac Zyda czy Araba, to powie ze obrzezanie to symbol jego tozsamosci! (bez ktorej nie da sie zyc!). Obecny wyrok TK na temat uboju odbieram tak; nie dosc, ze nie potrafimy sobie poradzic z lokalną watykanską pieprzoną zarazą, to do tego dochodza paranoje z eksportu, bo kilka tysiecy Zydow i zydow chce mordowac zwierzaki wg „swojej” religii. TK powoluje sie na wolnosc religijną.
    Innymi słowy, przybysze z zagranicy OK, ale zostawcie swoje zabobony i szariaty u siebie, nie robcie w Polsce judaistycznej wiochy. Polakowi łatwiej jest zaakceptowac polskiego lokalnego idiote (bo co z nim zrobic, wysłac do Izraela?) niz akceptowac importowanych idiotow. Tak jest na całym swiecie. Jak w polityce wypowiada sie „swoj” to idiota, a jak w polityce wypowiada głupote „nieswoj” (np Godson) to rece opadają i prowadzą do nieprzyjemnych stereotypow.
    Poza tym mam wrazenie, ze Polska jest taka paranoidalna, bo Polacy mają za duzo zydowskich genow. Gdyby zrobic badania genetyczne PiSu to by sie okazało, ze przewazają geny zydowskie. Ta cała polska kosciołkowa prawica to w gruncie rzeczy judaizm w stylu light.

  3. Troche sobie pokrzyczałem :), zwykle krzyczymy na muzuvmanow, ze chca eksportowac swoj szariat w kraju emigracji. Tu mamy okazje „pokrzyczec” na judaistyczne zabobony. Prawda pewnie lezy po srodku. Małe grupy orto-zydowskie nie chca przepłacac za miesko z importu, a duze grupy interesu (polskie czy inne) chca dalej na takim uboju zarabiac. No i sie podpieraja religia, aby interes sie krecił.
    Reszta moich tez to tylko osobiste paranoje(?). Jest tez opinia, ze Zydzi sie wyspecjalizowali w handelku, bo Polak katolik miał zakaz handlu w niedziele, a wyznawca judaizmu nie. Wiec na przykoscielnych targowiskach nie mieli konkurecji. Polak sam sobie winien.

  4. Z chęcią bym zobaczył filmik na temat narodowego socjalizmu i Hitlera. Mianowicie tego czy była to lewica czy prawica. Bo u nas w Polsce prawica przypisuje Narodowy Socjalizm i działania NDSAP jako lewicowe co moim zdaniem nie jest prawdą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *