• czwartek, 21 stycznia 2021 r.

Antysemityzm i filosemityzm

 

Skąd się wziął antysemityzm, tak popularny wśród części prawicy i części lewicy (często ukryty pod mianem „krytyki Izraela”)? Dlaczego ta nieracjonalna postawa wciąż jest żywa nawet w krajach, gdzie nie mieszka wiele osób żydowskiego pochodzenia? Czy obok antysemityzmu w naszej historii zapisał się też filosemityzm? Czy Żydzi zawsze mieli poglądy postępowe, czy chcieli się asymilować, czy mogli się asymilować? Na te tematy dyskutują Jacek Tabisz i Piotr Napierała.

Podobne materiały

8 komentarzy

 1. Cichociemny
  10 grudnia 2014 at 23:09 - odpowiedz

  Na takim portalu, człowiek by się spodziewał bardziej obiektywnego podejścia do sprawy, bez „straszenia” ludzi wyświechtanymi pojęciami, które z rzetelną i racjonalną argumentacją nie mają wiele wspólnego.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   10 grudnia 2014 at 23:15 - odpowiedz

   Nie wszystkim jest na rękę historia…

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  10 grudnia 2014 at 23:51 - odpowiedz

  Czym tu straszyliśmy? Staraliśmy się wlaśnie nie popadać w biadanie nad holocaustem itd.

 3. Lucek
  11 grudnia 2014 at 17:22 - odpowiedz

  Skąd sie w ogole wzieło słowo antysemityzm. Bo przeciez semici to wieksza grupa niz tylko Zydzi. Ciekawa jest tez dyskusja kim są Zydzi, czy to narod, czy to rasa a moze cos innego. Były badania genetyczne na ten temat. No i generalny temat uboj rytualny i obrzezanie, ktore de facto nie są tylko zydowskie, ale jak spytac Zyda czy Araba, to powie ze obrzezanie to symbol jego tozsamosci! (bez ktorej nie da sie zyc!). Obecny wyrok TK na temat uboju odbieram tak; nie dosc, ze nie potrafimy sobie poradzic z lokalną watykanską pieprzoną zarazą, to do tego dochodza paranoje z eksportu, bo kilka tysiecy Zydow i zydow chce mordowac zwierzaki wg „swojej” religii. TK powoluje sie na wolnosc religijną.
  Innymi słowy, przybysze z zagranicy OK, ale zostawcie swoje zabobony i szariaty u siebie, nie robcie w Polsce judaistycznej wiochy. Polakowi łatwiej jest zaakceptowac polskiego lokalnego idiote (bo co z nim zrobic, wysłac do Izraela?) niz akceptowac importowanych idiotow. Tak jest na całym swiecie. Jak w polityce wypowiada sie „swoj” to idiota, a jak w polityce wypowiada głupote „nieswoj” (np Godson) to rece opadają i prowadzą do nieprzyjemnych stereotypow.
  Poza tym mam wrazenie, ze Polska jest taka paranoidalna, bo Polacy mają za duzo zydowskich genow. Gdyby zrobic badania genetyczne PiSu to by sie okazało, ze przewazają geny zydowskie. Ta cała polska kosciołkowa prawica to w gruncie rzeczy judaizm w stylu light.

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  11 grudnia 2014 at 17:54 - odpowiedz

  Odważne tezy

 5. Lucek
  11 grudnia 2014 at 20:26 - odpowiedz

  Troche sobie pokrzyczałem :), zwykle krzyczymy na muzuvmanow, ze chca eksportowac swoj szariat w kraju emigracji. Tu mamy okazje „pokrzyczec” na judaistyczne zabobony. Prawda pewnie lezy po srodku. Małe grupy orto-zydowskie nie chca przepłacac za miesko z importu, a duze grupy interesu (polskie czy inne) chca dalej na takim uboju zarabiac. No i sie podpieraja religia, aby interes sie krecił.
  Reszta moich tez to tylko osobiste paranoje(?). Jest tez opinia, ze Zydzi sie wyspecjalizowali w handelku, bo Polak katolik miał zakaz handlu w niedziele, a wyznawca judaizmu nie. Wiec na przykoscielnych targowiskach nie mieli konkurecji. Polak sam sobie winien.

 6. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  11 grudnia 2014 at 22:40 - odpowiedz

  No i nie pozwalano im mieć nieruchomości

 7. Azazel
  12 grudnia 2014 at 11:20 - odpowiedz

  Z chęcią bym zobaczył filmik na temat narodowego socjalizmu i Hitlera. Mianowicie tego czy była to lewica czy prawica. Bo u nas w Polsce prawica przypisuje Narodowy Socjalizm i działania NDSAP jako lewicowe co moim zdaniem nie jest prawdą

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *