Arabska Wiosna oczami Egipcjanki. Dr Hala Kamal

 

Dr Hala Kamal jest egipską anglistką i feministką. W tym materiale w sposób fascynujący opowiada o Arabskiej Wiośnie w swoim kraju, o tym, jak doszło do przejęcia władzy przez Bractwo Muzułmańskie i jak udało się tę władzę usunąć. Perspektywa Hali Kamal, naocznego świadka i uczestniczki wydarzeń jest zupełnie inna od tej znanej z zachodnich mediów. Niektóre jej wnioski i analizy są dla nas zupełnie zaskakujące. Ten materiał jest dla nas obecnie szczególnie istotny, gdyż poszerza wiedzę o świecie arabskim, który w postaci uchodźców i imigrantów zbliżył się do Europy na nieznaną do tej pory skalę.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. wypowiedzi pani Kamal pojawiła się kompletnie nieprawdziwa informacja jakoby USA wspieraly Bractwo Muzułmańskie. Jak to możliwe, że wykształcona Egipcjanka mówi coś tak niedorzecznego? Przypuszczam, że po pierwsze dlatego że nie zna się na czołgach, które jeździły po placu Tahrir, i nie potrafi rozpoznać Abramsa made in USA. Po drugie zapewne myli amerykańskie nadzieje związane z arabską wiosną ze wsparciem dla Bractwa Muzułmańskiego. Teraz USA wspiera po staremu armię – sytuacja wraca do normy…

  2. Z tym usuwaniem ciązy w islamie do 12 tygodnia to ciekawa sprawa. Widac islam nie zabrania takich rzeczy. Ale pewnie w Egipcie o usunieciu czy nie i tak decyduje meżczyzna, wiec jest to furtka dla meżczyzn. Podobnie jak katolicy mieli te furtke przez wieki, do usuwania dzieci z „nieprawego łoża”.
    Egipcjanie widac też brną w nonsensy i muszą dochodzic do normalnosci poprzez jakies dziwaczne konstrukcje, jak ta z bezpłatną nauką do 18 roku życia, aby ograniczyc wczesne małżenstwa.
    Pani Kamal mogłaby troche wiecej powiedziec nt. aborcji w Egipcie, kto decyduje, czy kobieta czy ktos inny.

  3. Podziwiam Was za konsekwencję -prawie jak u JKM. Ile to ju z programów za Wami? A dźwięk nadal z dupy. Nie da się tego słuchać.

  4. Nie znam sytucji kobiet w Egipcie ale pracujac na jednym z uniwersytetow w USA spotkalem sie z przykrym wypadkiem kiedy profesor pochodzenia egipskiego bil fizycznie zone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *