Błyskawiczna kariera amerykańskiego Nikodema Dyzmy

W 1932 roku Tadeusz Dolega-Mostowicz (1898-1939) opublikował satyryczną powieść “Kariera Nikodema Dyzmy”. Rząd sanacyjny go prześladował, bo autor opisał polityczna karierę hochsztaplera Nikodema Dyzmy oraz mechanizmy ówczesnych elit rządu. Od tego czasu Nikodem Dyzma jest symbolem człowieka który nie mając potrzebnych kwalifikacji awansuje na wysokie stanowisko w rządzie. Książka może być trudna do znalezienia w księgarni lub bibliotece ale są trzy fabularne filmy o karierze Dyzmy. Jeden starszy (1956) ze znanym polskim aktorem Adolfem Dymszą grającym Dyzmę a drugi jest serial z roku 1980 z Wilhelmim w tytułowej roli i trzeci nowocześniejszy (2002) pod tytułem “Kariera Nikosia Dyzmy”. Wszyskie są warte obejrzenia.

  [divider] [/divider]

uid_da5aaf2d54640ea90ed591e58ca747501260523015450_width_700_play_0_pos_3_gs_0

  [divider] [/divider]

W tym eseju opisze karierę jednego amerykańskiego polityka, którego kariera jest uderzająco podobna do kariery Nikosia Dyzmy. Oczywiście istnieją inne okoliczności, inne tło polityczne i szczegóły historii obydwu karierowiczów, ale są też wspólne elementy ich kariery.

Polityk o którym mowa jest kandydatem na prezydenta USA w 2016 roku nie mającym żadnego doświadczenia w sprawach polityki. Bohater tego eseju urodził się w 1946 roku w Nowym Jorku. Po szkole średniej studiował ekonomie na Uniwersytecie Pensylwanii i otrzymał bachelor’s degree (stopień poniżej magistra). Od 1996 do 2015 był właścicielem firmy organizującej wybór Miss America. Równocześnie próbował produkować telewizyjny serial w okresie czasu pomiedzy latami 2004 a 2015.

Amerykańskie pismo Forbes śledzi fortuny najbogatszych ludzi i zamieściło go na liście miliarderów. Inne amerykańskie pismo Economist analizowało sukcesy i niepowodzenia tego biznesmena w latach 1985 – 2016 i określiło bohatera eseju jako miernego biznesmena. Jego głównymi dziedzinami działalności były: handel nieruchomościami (real estate), hotele, kasyna gry, budynki mieszkaniowe oraz tworzenie pol do gry w golfa. Przykładem sukcesu było w 1985 roku nabycie posiadłości z mieszkaniami w Palm Beach na Florydzie i zrobienie z tej posiadłości klubu dla bogatych ludzi. Członkostwo klubu kosztowało 150.000 USD.

Nie wszystkie inicjatywy i przedsięwzięcia były sukcesem. W 1995 roku nastąpiła katastrofalna strata finansowa na sumę 916 milionów dolarów. Jest to bezprecedensowa strata ogłoszona przez właściciela amerykańskiej firmy. Przeciętna strata w firmie USA wynosiła w tym czasie $98,000. Nasz bohaterski biznesmen stracił 10,000 razy więcej ustanawiając globalny rekord.

 

Wspomniałem jeden z biznesów – organizowanie wyborów Miss America. Od 1996 do 2015 kandydat organizował też Miss Universe i Miss Teen (Miss Nastolatka). Te biznesy były burzliwe i jednym z rezultatów był proces sadowy o kwotę 500 milionów dolarów. W 2016 sprawa zakończyła się ugodowo.

 

W dodatku do rożnych przedsiębiorstw handlowych amerykański Nikodem Dyzma założył prywatny uniwersytet który miał uczyć handlu nieruchomościami i zasady ogólnego biznesu. Uczenie odbywało się przez internet (online). Opłaty wynosiły od 1,500 do 35,000 USD za jeden kurs. Uniwersytet nigdy nie otrzymał akredytacji, która uznaje dyplomy absolwentów za legalne. Uniwersytet splajtował .Co gorsze prawnik reprezentujący Nowy Jork podał kandydata do sądu żądając zwrotu 40 milionów byłym studentom. Właściciel został też oskarżony o nielegalne użycie nazwy „uniwersytet”. W trakcie procesu sądowego powstała dość kłopotliwa sytuacja, ponieważ bohater eseju i oskarżony skrytykował sędziego jako nieobiektywnego Meksykanina. Później jak zwykle zarzut został wycofany ale podejrzenie o rasizm pozostało.

Jeśli chodzi o poglądy polityczne kandydata to analitycy określają styl kandydata jako “mieszany, improwizowany i wewnętrznie sprzeczny”. Na przykład w wypowiedziach na temat 21 ważnych problemów kandydat zmienił zdanie 48 razy. Te zmiany są tak częste, że trudno zrozumieć co kandydat myśli lub zrobi. Można nawet zacytować zdania w których są równocześnie dwie sprzeczne opinie. W czerwcu 2015 roku amerykański Dyzma ogłosił swoja kandydaturę na prezydenta USA. W 2016 partia republikańska wybrała go na kandydata reprezentującego republikanów. Ta nierozsądna decyzja partii będzie albo szczytem kariery Dyzmy lub poprowadzi kandydata do najwyższej pozycji w rządzie USA. Zobaczymy we wtorek 8 listopada.

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

 1. Widzę że na dobre rozgościła się u nas Demokratyczna propaganda. Demokraci mówią o 8 porażkach Trumpa zapominając o setce sukcesów. Robienie z człowieka który robił świetną karierę – Dyzmy. To typowy chwyt propagandowy. For shame Mr Kowalik for shame

 2. Będę chyba musiał napisać o sukcesach bo ktoś musi. Sposób w jaki lewicowa prasa w Polsce i Newsweek który zwykle jest wyważony pisze o T jest haniebny . Czysty Goebbels. W tej kwestii staczają się do poziomu W Sieci i Uważam Rże. Gdyby T byl faktycznie Dyzmą po prostu by stracił majątek i tyle. Poza tym Soros i Buffet którzy też mieli wpadki są za Clinton. Więc o czym tu mówimy. Trump jest prawdopodobnie niedoszacowany bo media są nieobiektywne i liczą na zniechęcenie wyborców. Nawet niektóre republikańskie

 3. Nie wiem, czy ta opinia o Trumpie nie jest za ostra. Dyzma to był nikt, który przez przypadek i nieporozumienie został kimś. Trump zajmował się biznesem. Jak to w biznesie raz jest lepiej, raz jest gorzej. Raz zarobił, raz stracił. Prowadzi biznes przez tyle lat i nie dziwota, że część majątku stracił. Taki jest biznes. Ale ma w tym duże doświadczenie. Może jako prezydent potrafiłby lepiej pokierować gospodarką USA?

 4. ““Kariera Nikodema Dyzmy” … Książka może być trudna do znalezienia w księgarni lub bibliotece …”
  Chyba nie jest aż tak źle, można ją bowiem znaleźć tu: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/kariera-nikodema-dyzmy.html.

  “Rząd sanacyjny go prześladował, bo autor opisał polityczna karierę hochsztaplera Nikodema Dyzmy oraz mechanizmy ówczesnych elit rządu.”
  Było odwrotnie. Najpierw go prześladowano za krytyczną publicystykę, a on z zemsty (po napaści i ciężkim pobiciu) napisał tę satyrę na sanacyjną elitę polityczną.

  “… ale są dwa fabularne filmy o karierze Dyzmy. Jeden starszy (1956) ze znanym polskim aktorem Adolfem Dymszą grającym Dyzmę a drugi nowocześniejszy (2002) pod tytułem “Kariera Nikosia Dyzmy”. Oba filmy są warte obejrzenia.”
  Ekranizacje były nie dwie, lecz trzy. Reżyserem dwóch pierwszych, tj. “Nikodema Dyzmy” z 1956 r. z Adolfem Dymszą w roli głównej i “Kariery Nikodema Dyzmy” z 1980 r. z Romanem Wilhelmim, był Jan Rybkowski, reżyserem “Kariery Nikosia Dyzmy” z 2002 r. z Cezarym Pazurą był Jacek Bromski.
  I ciekawostka: aktor na pierwszym zdjęciu w Pana tekście to oczywiście Roman Wilhelmi z ekranizacji, o której Pan nie wiedział.

  “Oba filmy są warte obejrzenia.”
  Szanuję zasadę „de gustibus non est disputandum”.
  Ja też pozwolę sobie wyrazić w tej kwestii moje własne zdanie.
  Osobiście właśnie te dwie zachwalane przez Pana ekranizacje uważam za bardzo słabe. Film z Dymszą jest po prostu nudny, ten z Pazurą głupawy, jak chyba większość produkcji z jego udziałem, natomiast serial z Wilhelmim to w mojej ocenie rozrywka na najwyższym poziomie.

  “W tym eseju opisze karierę jednego amerykańskiego polityka, którego kariera jest uderzająco podobna do kariery Nikosia Dyzmy.”
  Choć o Trumpie nie mam zbyt dobrego zdania, porównywanie go z Dyzmą wydaje mi się zupełnie chybione. Dyzma był oszustem, człowiekiem znikąd, bez jakichkolwiek kwalifikacji. Nie sądzę, że takie zarzuty można postawić Trumpowi.

 5. We czwartek (13 .10) grupa 10 bylych oficerow amerykanskiej armii ktorzy byli odpowiedzialni za wykonanie rozkazu prezydenta USA uruchomienia systemu rakiet balistycznych z atomowymi glowicami zlozyla oswiadczenie ze Trumm nie moze zostac decydentem „z palcem na guziku” (with finger on the button) poniewaz jest czlowiekiem nieodpowiedzialnym ktoremu nie mozna ufac.
  Drodzy czytelnicy Racjonalisty wazy sie sprawa najwyzszej wagi nie tylko dla USA .Obecni oficerowie nie moga zabrac glosu bo to jest nielegalne. Ale glos 10 oficerow armii ktorzy maja poczucie odpowiedzialnosci jest powazna opinia ktora ma znaczenie.
  Nie dyskutujemy o wyborach w Albanii tylko w kraju ktory jest nuklernym mocarstwem i ktorego prezydent powinien byc liderem wolnego swiata. Wybranie Trumpa tak dla hecy bylo by skrajnym przykladem braku odpowiedzialnosci za USA i reszte swiata.
  Porownalem Trumpa do Dyzmy bo Polacy znaja to postac.O Dyzmie powiedzial mi moj ojciec dawno temu za PRLu ktory krytykowal.Matka znala niemiecki i czasem uzywala slowo hochsztapler na okreslenie owczesnych czlonkow rzadu. Ja uzylem to okreslenie pierwszy raz w zyciu.
  Oczywiscie nikt nie zna postaci Dyzmy w USA wiec zarzut ze to demokratyczna propaganda jest absurdem . Tylko ja sam jestem odpowiedzialny za kazde slowo eseju.Nie jestem czlonkiem partii demokratycznej i w przeszlosci glosowalem na kadydata republikanow lub demokratow w zaleznosci od wlasnej oceny .
  Mozna Trumpa powownac tez z Zyrinowskim w Rosji ale ja nie znam szczegolow kariery Zyrinowskiego. Zyrinowski to pajac ale tez niebespieczny polityk .
  Zyrinowski z palcem na guziku?

 6. Jeden komentarz okresla Dyzme jako czlowiek znikad.
  To jest dokladnie Trump w polityce „czlowiek znikad”.
  Jedynym politykiem zagranicznym majacym dobra opinie o Trumpie jest Wladimir Putin. Ale ja nie sadze ze Putin chce dobra Ameryki lub Swiata poza Rosja.
  Ja uwazam ze najwieksze ryzyko polega na tym ze Prezydent USA moze rozkazac wystrzelenie rakiet atmowowych bez mozliwosci cofniecia decyzji. Trump
  zmienia zdanie na kazdy temat . Po nacisnieciu guzika nie bedzkie mozliwosci zmiany rozkazu.Rakiet zatrzymac nie mozna i powiedziec ja tylko zartowalem . Czy wolno nam ryzykowac koniec cywilizacji spowodowany bylym szefem firmy Miss America??

 7. Spodziewalem sie powazniejszej obrony Trumpa.
  Na przyklad takie komentarze:
  a) nam nie zalezy na NATO .Jak USA wycofa sie z NATO to bedzie swietnie.
  b) Trum reprezentuje prawdziwa Ameryke, ewangielistow, Chrzescijan i nienarodzone dzieci (totalna aborcja)
  c) zmniejszy podatki ,nie dla wszystkich ale kazdy bedzie placil mniej(tak powiedzial, Jestem za a nawet przeciwko)
  d) to ze obmacywal kobiety to nic waznego. Kazdy zonaty mezczyzna chce tylko nie chce dostac w pysk wiec tego nie robi.
  e) to ze nie placil podatku to nic waznego. Kazdy uczciwy biznesmen nie chce placi na szkoly i militarna obrone.
  f) Trump dal swiatu nowe pola golfowe i wypromowal Miss America.Czy nie zaluguje na nagrode i stolek orezydenta?.
  f) Moze jest ryzyko jesli bedzie mogl kazac wystrzelic rakiety atomowe ale w mojej wsi zbudujemy schron i bedzie wesolo.

 8. Piatek14,10.2016
  Cytat z neutralnego , nie lewicowego ,serwisu wiadomosci:
  „New York City’s comptroller has found no evidence that Donald Trump gave $10,000 to a fund for 9/11 victims after the terror attack, and concluded that the GOP nominee „may have lied” about making a donation”
  Comptroller to po polsku skarbnik zajmujacy sie finansami firmy lub urzedu.
  Jeden z komentarzy byl ze Dyzma byl oszustem.
  Dyzma byl kims kto udawal kogos innego.TO jest oszustwo.
  Trump jest klamca co tez jest forma oszustwa.Mowil ze dal drobna sume jak na miliarddera $10,000 dla ofiar 9/11 10.000 dolarow to ulamek ceny zegarka TRumpa. Ale i tu klamal dla celow politycznych.
  Jestem coraz bardziej przekonany ze porownanie Trumpa z Dyzma nie jest niesprawiedliwe i niesluszne.Mozna zastapic Dyzme rosyjskim Zyrinowskim ale on nie jest kandydatem na prezydenta Rosji tylko czlonkiem rosyjskiego parlamentu. Zyrinowski nie ma palca na atomowym guziku.

 9. Inne klamstwo Trumpa ktore sam slyszalem.
  Trum twierdzil ze Obama nie byl urodzony w USA i nie moze byc z tego powodu legalnym prezydentem. Nigdy nie przeprosil kiedy udowodniono ze Obama urodzil sie na Hawajach USA.
  To nie ma zadnego zwiazku z obecnymi wyborami. To bylo kilka lat temu. Nie jestem entuzjasta Obamy ale takie klamstwo mnie oburzylo.
  Nagrane chwalenie sie Trumpa ze jak sie jest slawnym i bogatym to mozna z kobietami robic co sie chce, swiadczy ze Trump jest psychicznie i moralnie chory.
  Zawrot glowy od pieniedzy ,Nie on jeden stracil glowe majac za duzo pieniedzy.Jeden ktory jest bogaty ale normalny to wspolmieszkaniec Seattle Bill Gates.
  Dal miliony Afryce aby pokonac malarie. Miliarder jak Trump ktory mowi ze dal 10,000 dla ofiar 9/11 to wstyd. $10,000 dla miliardera to tak jak by czytelnik Racjonalisty dal biednemu dwa grosze, Wstyd i kpina.Ale i to byla nieprawda.

 10. Aby wyjasnic dlaczego porownalem Trumpa do Dyzmy uzyje myslowy eksperyment (gedanken experiment).
  Na pewnym uniwersytecie rektor odchodzi na emeryture. Specjany komitet szuka nowego rektora .Sa trudnosci bo kazdy proponowany profesor ma wrogow.
  Komitet postanawia oferowac pozycje czlowiekowi ktory nie ma wrogow.Jest nim dlugoletni pracownik uczelni pan Jozef X kierujacy zespolem sprzataczek. Pan X ma dwie opcje. Jesli jest uczciwym czlowiekiem to powie : ta oferta to wielki zaszczyt ale ja nie mam pojecia jak rzadzic uniwersytetem .Nie moge przyjac oferty. Ale poproscie aby nowy rektor dal mi podwyzke pensji bo ja i moji pracownicy utrzymuja uczelnie super czysta.
  Jesli pan X jest oszustem to jego odpowiedz na oferte bedzie inna. Zgadzam sie .Przyslijcie samochod z szoferem bo musze pojechac do rektoratu i zobaczyc czy podobaja mi sie meble w gabinecie rektora. Moze trzeba cos dokupic.
  Czytelnik moze latwo zgadnac do jsakiej kategorii ludzi nalezy Trump ktory nigdy w zyciu nie mial zadnej funkcji
  w spolecznej lub rzadowej instytucji. Ten czlowiek bez zadnego doswiadczenia chce byc szefem USA.
  Jest on gorszy od Nikosia Dyzmy bo Nikosia pchali inni do gory oferujac mu wysokie stolki .Nikos byl ofiara manipulacji elity rzadzacej. A Trump sam pcha sie na stolek prezydenta .Partia popelnila kolosalny blad obierajac go jako kandydata .Byli znacznie lepsi. Kazdy
  senator lub gubernator republikanin byl lepszym kandydatem.

 11. Co europejczycy mysla o kandydatach .
  „The recent Pew Research study found that 59 percent of Europeans had confidence in Clinton compared to only 9 percent who had similar esteem for Trump.
  In short, if Europeans voted, the U.S. presidential race wouldn’t even be a contest.”
  59% europejczykow ma zaufanie do Clinton
  a tylko 9% do Trumpa.
  Krotko mowiac gdyby europejczycy glosowali
  to wynikiem byla by druzgocaca kleska Trumpa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *