Ceremonia pożegnania

Jedną z najważniejszych ceremonii humanistycznych jest pożegnanie osoby zmarłej. Ta ceremonia stawia na pierwszym miejscu piękno indywidualnego życia zmarłej osoby, stara się ją przedstawić osobom bliskim i ich przyjaciołom tak, aby zmarły żył nadal w pamięci wszystkich.

Człowiek jest najbardziej złożonym bytem jaki znamy we wszechświecie. Gwiazdy, choć wielkie i dominujące w kosmosie jeśli chodzi o zawartość widzialnej materii (jest jeszcze najpewniej tzw. ciemna materia) przy strukturze żywych organizmów są jedynie prostymi bryłami gazu podlegającymi ogólnym prawom grawitacji i zachodzenia reakcji jądrowych. Każdy żywy organizm na Ziemi jest de facto dzieckiem umarłej gwiazdy. Musiała być jakaś supernowa, która rozsiała cięższe pierwiastki w obłoku materii, z którego uformował się Układ Słoneczny. Bez tych cięższych pierwiastków nie mogłaby się odbywać na naszej planecie ewolucja naturalna, w wyniku której powstaliśmy, podobnie jak drzewa, koty, bakterie i wszystko co żywe. Ewolucja życia jest też pozornym odwróceniem zasady entropii….

Czytaj dalej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Ceremonia pożegnania”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =