• sobota, 23 stycznia 2021 r.

Co nowego w kalendarzu liturgicznym? „Świętość świętych”

 

Redaktorzy racjonalista.tv Grzegorz Roman i Radosław S. Czarnecki starają się odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań. Np.: czy świętość daje placet na absolutną prawdę i moralnie nieskazitelny wzorzec osobowy, klasyfikacja męczeństwa, procesy kanonizacyjne i ich ewolucje. Redaktorzy dokumentują swoje wypowiedzi licznymi przykładami z historii Kościoła.

Podobne materiały

8 komentarzy

 1. ROMAN BONIECKI
  11 listopada 2016 at 00:42 - odpowiedz

  Z prawdziwym zainteresowaniem , a nawet rzekłbym z entuzjazmem wysłuchałem jak zwykle ciekawej rozmowy Panów Redaktorów . Tym razem nie poprzestałem na samym ubogaceniu mojego profanum … , diabeł ( a jakże ) podkusił mnie do działania … . ( Instytucję diabła , szatana , polecam Panów uwadze , bo bestia jest podstępna i nie przebiera w środkach , aby nas maluczkich na manowce wyprowadzić ) . Tak więc zainspirowany Jedną z metod zostania świętym , dostąpienia świętości , a jednocześnie by wprowadzić jakoweś urozmaicenie do pożycia małżeńskiego uzbroiłem się w ukręcony z ręcznika pejcz ( wszyscy jeździliśmy na kolonie ) . I wkroczyłem do sypialni żony … .
  Panowie , porażka … . żadnego zrozumienia , żadnej współpracy . Zamiast zostać świętym zostałem przezwany zboczonym idiotą i wyrzucony na zbitą twarz … . A przyznacie , była to jakaś szansa aby z poziomu ateisty ( heretyka ) dostąpić godności świętego kościoła katolickiego . Jednak diabeł jest przebiegły i nieustępliwy . ( To też jego charakterystyczna cecha ) . W niedzielę jedziemy do teściowej , zaprosiła nas na obiad . A teściowa jest wierząca … .
  Dziękuję ! Próbowaliście , próbowałem … .
  P. S.
  Jeżeli kiedyś usłyszycie o św. Romanie z Gdyni , to macie wiedzę z pierwszej ręki … .

 2. BOGDAN
  11 listopada 2016 at 21:28 - odpowiedz

  brakuje -adwokata diaboli w waszych dyskusjach —-

  • GrzegorzR
   GrzegorzR
   11 listopada 2016 at 23:09 - odpowiedz

   Niestety żaden się jeszcze nie zgodził, mimo wielu propozycji.

 3. Rafał Gardian
  Rafał Gardian
  12 listopada 2016 at 23:53 - odpowiedz

  Fajne, ale mogło by być trochę głośniej nagrane. Na laptopie bez zewnętrznych głośników ledwo co słychać…

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   13 listopada 2016 at 00:34 - odpowiedz

   Sorry, to ja miałem coś w ustawieniach wyciszone. Jednak słychać dobrze.

 4. Katarzyna
  13 listopada 2016 at 15:36 - odpowiedz

  Witam! Przede wszystkim chciałabym powiedzieć, że Pan Grzegorz jest pięknie ubrany.
  Poza tym proszę o rozwianie moich wątpliwości w dwóch złożonych kwestiach:
  1. Czy św. Celestyn jest męczenników czerwonym, czy białym? Czy okres jego męczeństwa przypada na pełnienie funkcji papieża, czy też na ten pozostały?
  2. Czy zapłodniona komórka jajowa świętej jest relikwią pierwszego, czy drugiego stopnia? A ta niezapłodniona?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

  • GrzegorzR
   GrzegorzR
   17 listopada 2016 at 23:16 - odpowiedz

   Niestety, na temat koloru świętości św. Celestyna (zapewne chodzi Pani o V), wszelkie źródła historyczne milczą. Choć skoro jego poniekąd naśladowca Benedykt XVI był raczej czerwony (zwłaszcza na twarzy, chyba ze wstydu), to Celestyn V dla odmiany niechże będzie sobie biały. Zwłaszcza, że jeden z jego promotorów miał na nazwisko Bianco.
   Druga kwestia jest bardziej skomplikowana, ponieważ trudno sobie wyobrazić zapłodnioną komórkę jajową, która ugrzęzła w jajowodzie na tak długo, żeby dotrwać do końca procesu kanonizacyjnego. A ten potrafi trwać stuleciami, chyba, że jakaś postać godna tytułów kościelnych będzie miała niezwykłe szczęście i trafi na producenta świętych pokroju JP2. Ale wiadomo drugiego takiego być nie może, a tenże zakończył był swą działalność jakiś czas temu. Być może rozwiniemy te kwestie podczas kolejnego programu z cyklu „Co nowego w kalendarzu…”. Zapraszamy do oglądania i słuchania.

 5. ROMAN BONIECKI
  14 listopada 2016 at 22:26 - odpowiedz

  Miałem nadzieję że moim komentarzem wywołałem choćby cień uśmiechu na ustach Panów Redaktorów ale z Panią Katarzyną nie mam szans . Normalnie obśmiałem się jak norka … . Pan Bogdan też ma sporo racji . Gdyby jakiś teolog zechciał wystąpić przed kamerą racjonalisty tv , dodałoby to rozmowie pieprzu i z pewnością podniosło temperaturę dyskusji . Już oczami wyobraźni widzę jego bezcenną minę gdy red.Grzegorz , ze śmiertelną powagą na twarzy zadaje drugie z pytań i wątpliwości p. Katarzyny … . Teraz już wiecie dlaczego żaden ksiądz o zdrowych zmysłach tutaj nie przyjdzie .

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *