Czy faszyzm był tożsamy z nazizmem? Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Słowa „faszyzm” i „nazizm” są często używane jako synonimy. Tymczasem te dwie ideologie nie są tożsame. Skąd zatem wzięło się to ujednolicenie i czy różnice są rzeczywiście znaczące?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Czy faszyzm był tożsamy z nazizmem? Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

  1. W sensie formalistycznym to oczywista prawda. W sensie językowym definicje nieustannie ewoluują i zawsze są dopasowane do czasów teraźniejszych. Gdyby język tylko mógł określać przestrzeń teraźniejszą i pojęcie by musiały być natychmiast odrzucane wraz z upływem czasu lub tylko stosowane ściśle wg norm historycznych to język straciłby swoją pojemność i elastyczność. Co kilka lat musiałby zmieniać się leksykon.
    Pojęcia takie jak chrześcijaństwo, marksizm, liberalizm, trockizm a które są tysiąckrotnie odmieniane przez autorów racjonalisty.tv też powinny być zastąpione czymś nowym.

    1. Marksizm to zawsze będzie myśl Marksa więc tu nie trzeba adjustments. Liberalizm już jest bardziej skomplikowany bo jest dziełem wielu autorów ale też raczej Malo się zmienia. Trzeba sprowadzać idee do tego czym były faktycznie a nie nazywać nowe rzeczy typu orbanizm faszyzmem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *