Czy Polacy są odważniejsi od Francuzów?

Ostatnio bardzo wzrosło w Polsce zainteresowanie historią, Niestety, część historycznych analiz i omówień jakie się pojawiają hołduje niezbyt obiektywnym zasadom. Polacy są w nich wspaniali, zaś inne narody takie sobie. Jednym z głównych celów porównań są Francuzi i ich zachowanie podczas II Wojny Światowej. Podlega ono z naszej strony wyśmiewaniu czy dumnej wzgardzie. Czy jednak Polacy są rzeczywiście odważniejsi od Francuzów? 

 

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

2 Odpowiedzi na “Czy Polacy są odważniejsi od Francuzów?”

  1. Tu sie nikt nie zastanawia czy odważniejsi czy nie tylko czy Francuzi udzielili Polsce niezwłocznie pomocy i poparcia po napasci Niemiec. Niemcy dobrze widzieli o co chodzi i najpierw zainscenowali prowokacje, ze to niby Polska napada na Niemcy. W ten sposob żabojady i fajfokloki mogły spokojnie i z czystym sumieniem skonsumowac slimaki i napic sie herbaty. Mowienie, ze Francuzi mieli nagle awersje to jakis żart. Jak ktos ma awersje to nie podpisuje traktatow gwarancyjnych. 

  2. Jeśli chodzi o tchórzostwo i odwagę, a także poglądy na inne narody, to ja zawsze lubię, kiedy krytykuje się Czechów za brak oporu w czasie drugiej wojny, a jednocześnie stawia się Dalej Lamę na piedestale za takie samo działanie przeciwko Chinom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 9 =