• piątek, 15 stycznia 2021 r.

Czy racjonalista powinien obawiać się Brexitu? Jacek Tabisz

 

23 czerwca 2016 odbędzie się w Wielkiej Brytanii referendum na temat wyjścia lub pozostania w Unii Europejskiej. Czy racjonalista powinien obawiać się Brexitu? Jacek uważa, że tak. Choć Unia Europejska jest niedoskonała, zwłaszcza z uwagi na sławne już decyzje Angeli Merkel (z których ona sama próbuje się wycofać), to jednak UE daje szansę na możliwość zachowania pozycji na świecie cywilizacji europejskiej. Oczywiście zdarzenia ostatnich lat pokazują, że system władzy w UE wymaga wielu zmian i reform, przede wszystkim zaś większej demokratyzacji struktur decyzyjnych. Jeśli UK wyjdzie z Unii, wtedy dość możliwe są inne „exity”. Na pierwszy ogień pójdą zapewne Holandia i Dania, później znajdą się chętni w innych krajach. Do ponownej idei zjednoczenia raczej ciężko będzie wrócić po nieudanej i tak jednak spektakularnej próbie. Europejczycy staną się ludnością prowincjonalną, żyjącą w cieniu wielkich mocarstw i w pełni od nich zależną. Dlaczego zaś Europa powinna być ważna dla racjonalisty? Cóż, to ojczyzna wynalazków, ojczyzna współczesnej nauki i wartości humanistycznych. Wprawdzie dawne kolonie Europy, takie jak USA, Kanada czy Australia kontynuują nasze dziedzictwo, ale poza tym nie wiadomo, czy inne cywilizacje w pełni nauczyły się tworzyć nowe wynalazki i odkrywać świat. Japonia jest niewielka, Indie biedne i rozdzierane potężnymi konfliktami, Chiny wciąż centralnie zarządzane i zbyt mocno uzależniające swoją naukę od propagandy politycznej.

Podobne materiały

33 komentarze

 1. dżizas
  21 czerwca 2016 at 19:36 - odpowiedz

  Nie wiem, czy racjonalista powinien się obawiać brexitu, ale za to od czasu do czasu na pewno powinien użyć grzebienia.
  😀

  • Krzysztof Marczak
   21 czerwca 2016 at 21:59 - odpowiedz

   Bardzo rubaszny dowcip i mało śmieszny, bo narusza czyjąś prywatność.

   • dżizas
    21 czerwca 2016 at 22:30 - odpowiedz

    … powiedział ktoś, kto grzebienia używać (chyba) nie musi.
    😉
    Może i masz rację, ale liczę po prostu na to, że mój komentarz – wstrząśnie sumeniami! A racji tego, że nie da się okreslić co jest obiektywnie śmieszne mało, a co śmieszne bardzo, przyjmuję założenie, że śmieszne jest to co ja uważam za śmieszne. Pozdrawiam cieplutko.
    🙂

    • Krzysztof Marczak
     21 czerwca 2016 at 22:55 - odpowiedz

     Widzę, że jak jest pusto, to się odbija, tak czy inaczej. Nie mógłbyś z tym poczuciem humoru zajrzeć do piwiarni na rogu ? Tam będzie aplauz. P.S. Czekamy na Twoje fotki.

     • dżizas
      22 czerwca 2016 at 12:07

      Do piwiarni to nie, bo mi lekarz zabronił.
      🙁
      Ja bym chętnie dodał jakiś awatarek, ale nie wie jak…

     • Krzysztof Marczak
      22 czerwca 2016 at 13:38

      To tymczasem zajmuj się fryzurami tych, którzy cię o to poproszą.

     • dżizas
      22 czerwca 2016 at 13:58

      Bosz, ale Ty dziś drętwy jesteś. Więcej dystansu!
      😀

  • Benbenek
   22 czerwca 2016 at 11:33 - odpowiedz

   Ja tam toleruje multikulturalizm

 2. myślący
  21 czerwca 2016 at 20:27 - odpowiedz

  Zanim się wypowiesz, zobacz:
  BREXIT THE MOVIE FULL FILM

  https://youtu.be/UTMxfAkxfQ0

 3. Krzysztof Marczak
  21 czerwca 2016 at 22:02 - odpowiedz

  Z perspektywy Polski to może być kłopot, ale dla świata zachodniego tak będzie lepiej. EU nie potrafi stworzyć organizmu, który ma realne perspektywy rozwoju.

  • PePeSza
   22 czerwca 2016 at 09:00 - odpowiedz

   Z drugiej strony panie Marczak czy zna pan lepszą alternatywę dla niej? Moim zdaniem nacjonaliści i inni „obrońcy cywilizacji” doprowadzą ten kontynent do upadku.

   • Krzysztof Marczak
    22 czerwca 2016 at 10:42 - odpowiedz

    1. Nie znam. I to jest problem. 2. Wina jest trochę podzielona. Tak czy inaczej, jest wiele grup ciągnących kontynent w błędnym kierunku.

  • Benbenek
   22 czerwca 2016 at 11:36 - odpowiedz

   Przecież ta instytucja jest już stworzona i istnieje.

 4. Benbenek
  22 czerwca 2016 at 11:41 - odpowiedz

  Autor robi postępy w uznawaniu stanowiska, że rasizm może występować również wobec ideologi.

 5. Jarek Dobrzański
  22 czerwca 2016 at 12:09 - odpowiedz

  Brexit przede wszystkim dałby ogromną legitymację nacjonalizmowi w całej Europie. Kampania exitowa z tego co widzę odnosi teraz sukcesy bo zaczęła jechać mocno na ksenofobii i tym angielskim poczuciu wyjątkowości i wyższości. Był przypadek posła pochodzenia arabskiego, który był za brexitem ale zmienił strony gdy kampania zaczęła być otwarcie rasistowska.

  Kultura zachodnia to dziś przede wszystkim kultura sfery anglojęzycznej, dlatego UK być może jest najważnieszym elementem spajającym mentalnie EU i tworzącym most z USA, Australią, Kanadą, RPA, Indiami i innymi byłymi koloniami. Jeżeli to zniknie Europa znowu trochę staje się taką kulturową wieżą babel a centrum kultury zachodu pozostaje dla niej zewnętrzne.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   23 czerwca 2016 at 10:09 - odpowiedz

   czy wplyw ogolnozachodniej anglosaskiej kultury by faktycnzie oslabl trduno powiedziec…

 6. mieczysławski
  22 czerwca 2016 at 22:30 - odpowiedz

  NATO nie broni południowych granic UE, bezradność wobec fali uchodźców.
  Urzędnicy unijni stracili kontakt z rzeczywistością, marnotrawią pieniądze na socjal dla ludzi, którzy nie chcą się integrować z kulturą zachodu.
  Nastroje nacjonalistyczne zostały wzmocnione przez Merkel, która zaprosiła muzułmanów do siebie, a teraz na siłę chce wysyłać ich do innych państw członkowskich, w tym do Polski pod groźbą kary w wysokości 250 tys. EURO za każdego nie przyjętego uchodźcę.
  Myślę, że Polska powinna iść w kierunku budowania współpracy z Chinami i z sąsiadami: Czechami, Węgrami, Litwą, Białorusią, Serbią, Chorwacją, budowa autostrady północ – południe.
  Dość marnotrawienia pieniędzy przez Brukselę.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   22 czerwca 2016 at 23:53 - odpowiedz

   Chodzi o to, że socjal jest dla obywateli. Dlatego na przykład Francja chce wprowadzić obywatelstwo drugiej kategorii. Ale aby być krajem poprawnym politycznie, chce objąć tym obywatelstwem drugiej kategorii wszystkich obcych, a nie tylko tych, którzy rzeczywiście wywodzą się z grup podwyższonego ryzyka. Taka jest prawdziwa strona idealizmu lewicowo – liberalnego. Odpowiedzialność zbiorowa dotyka ludzi kompletnie niewinnych, nie stanowiących najmniejszego zagrożenia. Byleby nie było, że ktoś traktuje muzułmanów jako grupę statystycznie bardziej niebezpieczną niż Polacy czy Kanadyjczycy. Super… 😉

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    23 czerwca 2016 at 07:51 - odpowiedz

    Bardzo dobrze ze dla wszystkich obcych dzięki temu wlasnie nie ma odpowiedzialności zbiorowej w ramach kultury. Brawo Francja!

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     23 czerwca 2016 at 08:14 - odpowiedz

     Moim zdaniem w imię poprawności politycznej we Francji chcą się zdecydować na znacznie bardziej niesprawiedliwą odpowiedzialność zbiorową. To tak jakby obciążyć Cię za to, co się dzieje w Meksyku i Argentynie. Albo w Chinach. Przykładowo – w ramach „równości i sprawiedliwości” przy otrzymywaniu obywatelstwa we Francji podobnie jak Chińczyk musiałbyś zyskać oświadczenie, że nie należałeś do Chińskiej Partii Komunistycznej. „Brawo Francja!”

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      23 czerwca 2016 at 10:09

      W oswiadczeniach akurat nie ma nic niesprawiedliwego

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   23 czerwca 2016 at 07:53 - odpowiedz

   Broni jedynie symbolicznie bo ue bardzo chciała mieć tam monopol

  • Benbenek
   23 czerwca 2016 at 10:04 - odpowiedz

   sojusz wschodnioeuropejskich gołodupców

 7. Janusz
  Janusz
  24 czerwca 2016 at 00:56 - odpowiedz

  Czytalem ten tekst kiedy stacje glosowania w UK byly juz zam knidete .Exit polls sugerowal ze przewazyli glosujacy za pozostaniem w UE.
  Ale nawet jesli ta prognoza jest poprawna UE musi sie powaznie zreformowac.
  Czolowi dygnitarze UE nie sa wybieralni .Np; pieciu
  prezydentow.Aby zadowolic rozne kraje w UE Bruksela wydaje setki bezsensownych regulaminow takich jak dlugosc ogorka lub wielkosc butelki z oliwkowym olejkiem.
  Mysle ze b yloby sensowne uzyc przyklad USA gdzie rzad federalny odpowiada za polityke zagraniczna, militarna obrone,sadownictwo federaslne i ma wplyw na ekonomie ale pozostawia kazdemu stanowi decyzje dotyczace szkolnictwa, stanowych podatkow, stanowego wymiaru sprawiedliwosci itd. W USA nie jest mozliwe aby gubernator Nowego Jorku polecil stanowi Waszyngton hodowac ogorki o pewnej dlugosci.

 8. Janusz
  Janusz
  24 czerwca 2016 at 18:41 - odpowiedz

  UK opuszcza UE ale jak podkreslij byly burmistrz Londynu to nie znaczy ze Uk bedzie mniej europejskie.
  UE popelnilo wiele bledow ktore w koncu moja fatalny efekt ale mozna zreformowac zasady UE i odbudowac ambitny plan jednosci Europy. Jedna z organizacji ktora laczt zachod jest NATO.

  • mieczysławski
   25 czerwca 2016 at 10:50 - odpowiedz

   W NATO jest Turcja, która kolaboruje z ISIS, z tego powodu powinna być wyrzucona.
   Ja takiego NATO nie chcę.

 9. Janusz
  Janusz
  24 czerwca 2016 at 19:40 - odpowiedz

  „The British people defeated the political elite in Brussels and in London and now they are in charge again. Now it is our turn.” — Dutch right-wing politician Geert Wilders
  Dobre podsumowanie.

  • mieczysławski
   25 czerwca 2016 at 10:54 - odpowiedz

   Ciekawe są też wypowiedzi Korwina Mikkego o eurobiurokracji, która działa na szkodę państw członkowskich UE.

 10. Janusz
  Janusz
  1 lipca 2016 at 04:04 - odpowiedz

  Pisze to tydzien po glosowaniu.
  Byc moze nowa Unia Europejska bedzie lepiej rzadzona.
  Na przyklad bedzie to luzny zespol wspolpracujacych suwerennych panstw a nie federacja rzadzona z Brukseli przez niewybieralnych zawodowych biurokratow.
  Jesli tak sie stanie to Brytyjczycy zrobili Europie olbrzymia przysluge.Trzeba ich bedzie ppodziwiac a nie potepiac.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   1 lipca 2016 at 08:43 - odpowiedz

   Czy Indie albo USA lepiej by się miały jako „luźne zespoły współpracujących suwerennych państw”?

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    1 lipca 2016 at 10:55 - odpowiedz

    wszystko zależy czy państwa są kompatybilne, Pendżab, Asam i Uttar Prades nie są zbyt kompatybilne z reszta Indii, w USA na razie nie mają takiego problemu. UE jest niekompatybilna wewnetrznie bo Karolingowie chca unii scislej inni luźnej

 11. Janusz
  Janusz
  3 lipca 2016 at 21:46 - odpowiedz

  W prasie amerykanskiej wiekszosc sprawozdan przypisuje wynik Bexit niezadowoleniu Brytyjczykow masowa \emigracja muzulmanow i niemozliwoscia kontroli emigrantow z powodu otwartych granic. Powstal jednak nowy problem powtornych negocjacji pomiedzy UK i Francja dotyczacych kontroli polaczenia pomiedzy tymi krajami.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *