Czy racjonalista powinien obawiać się Brexitu? Jacek Tabisz

 

23 czerwca 2016 odbędzie się w Wielkiej Brytanii referendum na temat wyjścia lub pozostania w Unii Europejskiej. Czy racjonalista powinien obawiać się Brexitu? Jacek uważa, że tak. Choć Unia Europejska jest niedoskonała, zwłaszcza z uwagi na sławne już decyzje Angeli Merkel (z których ona sama próbuje się wycofać), to jednak UE daje szansę na możliwość zachowania pozycji na świecie cywilizacji europejskiej. Oczywiście zdarzenia ostatnich lat pokazują, że system władzy w UE wymaga wielu zmian i reform, przede wszystkim zaś większej demokratyzacji struktur decyzyjnych. Jeśli UK wyjdzie z Unii, wtedy dość możliwe są inne „exity”. Na pierwszy ogień pójdą zapewne Holandia i Dania, później znajdą się chętni w innych krajach. Do ponownej idei zjednoczenia raczej ciężko będzie wrócić po nieudanej i tak jednak spektakularnej próbie. Europejczycy staną się ludnością prowincjonalną, żyjącą w cieniu wielkich mocarstw i w pełni od nich zależną. Dlaczego zaś Europa powinna być ważna dla racjonalisty? Cóż, to ojczyzna wynalazków, ojczyzna współczesnej nauki i wartości humanistycznych. Wprawdzie dawne kolonie Europy, takie jak USA, Kanada czy Australia kontynuują nasze dziedzictwo, ale poza tym nie wiadomo, czy inne cywilizacje w pełni nauczyły się tworzyć nowe wynalazki i odkrywać świat. Japonia jest niewielka, Indie biedne i rozdzierane potężnymi konfliktami, Chiny wciąż centralnie zarządzane i zbyt mocno uzależniające swoją naukę od propagandy politycznej.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

33 Odpowiedzi na “Czy racjonalista powinien obawiać się Brexitu? Jacek Tabisz”

 1. Nie wiem, czy racjonalista powinien się obawiać brexitu, ale za to od czasu do czasu na pewno powinien użyć grzebienia.
  😀

   1. … powiedział ktoś, kto grzebienia używać (chyba) nie musi.
    😉
    Może i masz rację, ale liczę po prostu na to, że mój komentarz – wstrząśnie sumeniami! A racji tego, że nie da się okreslić co jest obiektywnie śmieszne mało, a co śmieszne bardzo, przyjmuję założenie, że śmieszne jest to co ja uważam za śmieszne. Pozdrawiam cieplutko.
    🙂

     1. Do piwiarni to nie, bo mi lekarz zabronił.
      🙁
      Ja bym chętnie dodał jakiś awatarek, ale nie wie jak…

  1. Z drugiej strony panie Marczak czy zna pan lepszą alternatywę dla niej? Moim zdaniem nacjonaliści i inni „obrońcy cywilizacji” doprowadzą ten kontynent do upadku.

 2. Brexit przede wszystkim dałby ogromną legitymację nacjonalizmowi w całej Europie. Kampania exitowa z tego co widzę odnosi teraz sukcesy bo zaczęła jechać mocno na ksenofobii i tym angielskim poczuciu wyjątkowości i wyższości. Był przypadek posła pochodzenia arabskiego, który był za brexitem ale zmienił strony gdy kampania zaczęła być otwarcie rasistowska.

  Kultura zachodnia to dziś przede wszystkim kultura sfery anglojęzycznej, dlatego UK być może jest najważnieszym elementem spajającym mentalnie EU i tworzącym most z USA, Australią, Kanadą, RPA, Indiami i innymi byłymi koloniami. Jeżeli to zniknie Europa znowu trochę staje się taką kulturową wieżą babel a centrum kultury zachodu pozostaje dla niej zewnętrzne.

 3. NATO nie broni południowych granic UE, bezradność wobec fali uchodźców.
  Urzędnicy unijni stracili kontakt z rzeczywistością, marnotrawią pieniądze na socjal dla ludzi, którzy nie chcą się integrować z kulturą zachodu.
  Nastroje nacjonalistyczne zostały wzmocnione przez Merkel, która zaprosiła muzułmanów do siebie, a teraz na siłę chce wysyłać ich do innych państw członkowskich, w tym do Polski pod groźbą kary w wysokości 250 tys. EURO za każdego nie przyjętego uchodźcę.
  Myślę, że Polska powinna iść w kierunku budowania współpracy z Chinami i z sąsiadami: Czechami, Węgrami, Litwą, Białorusią, Serbią, Chorwacją, budowa autostrady północ – południe.
  Dość marnotrawienia pieniędzy przez Brukselę.

  1. Chodzi o to, że socjal jest dla obywateli. Dlatego na przykład Francja chce wprowadzić obywatelstwo drugiej kategorii. Ale aby być krajem poprawnym politycznie, chce objąć tym obywatelstwem drugiej kategorii wszystkich obcych, a nie tylko tych, którzy rzeczywiście wywodzą się z grup podwyższonego ryzyka. Taka jest prawdziwa strona idealizmu lewicowo – liberalnego. Odpowiedzialność zbiorowa dotyka ludzi kompletnie niewinnych, nie stanowiących najmniejszego zagrożenia. Byleby nie było, że ktoś traktuje muzułmanów jako grupę statystycznie bardziej niebezpieczną niż Polacy czy Kanadyjczycy. Super… 😉

    1. Moim zdaniem w imię poprawności politycznej we Francji chcą się zdecydować na znacznie bardziej niesprawiedliwą odpowiedzialność zbiorową. To tak jakby obciążyć Cię za to, co się dzieje w Meksyku i Argentynie. Albo w Chinach. Przykładowo – w ramach „równości i sprawiedliwości” przy otrzymywaniu obywatelstwa we Francji podobnie jak Chińczyk musiałbyś zyskać oświadczenie, że nie należałeś do Chińskiej Partii Komunistycznej. „Brawo Francja!”

 4. Czytalem ten tekst kiedy stacje glosowania w UK byly juz zam knidete .Exit polls sugerowal ze przewazyli glosujacy za pozostaniem w UE.
  Ale nawet jesli ta prognoza jest poprawna UE musi sie powaznie zreformowac.
  Czolowi dygnitarze UE nie sa wybieralni .Np; pieciu
  prezydentow.Aby zadowolic rozne kraje w UE Bruksela wydaje setki bezsensownych regulaminow takich jak dlugosc ogorka lub wielkosc butelki z oliwkowym olejkiem.
  Mysle ze b yloby sensowne uzyc przyklad USA gdzie rzad federalny odpowiada za polityke zagraniczna, militarna obrone,sadownictwo federaslne i ma wplyw na ekonomie ale pozostawia kazdemu stanowi decyzje dotyczace szkolnictwa, stanowych podatkow, stanowego wymiaru sprawiedliwosci itd. W USA nie jest mozliwe aby gubernator Nowego Jorku polecil stanowi Waszyngton hodowac ogorki o pewnej dlugosci.

 5. UK opuszcza UE ale jak podkreslij byly burmistrz Londynu to nie znaczy ze Uk bedzie mniej europejskie.
  UE popelnilo wiele bledow ktore w koncu moja fatalny efekt ale mozna zreformowac zasady UE i odbudowac ambitny plan jednosci Europy. Jedna z organizacji ktora laczt zachod jest NATO.

 6. „The British people defeated the political elite in Brussels and in London and now they are in charge again. Now it is our turn.” — Dutch right-wing politician Geert Wilders
  Dobre podsumowanie.

  1. Ciekawe są też wypowiedzi Korwina Mikkego o eurobiurokracji, która działa na szkodę państw członkowskich UE.

 7. Pisze to tydzien po glosowaniu.
  Byc moze nowa Unia Europejska bedzie lepiej rzadzona.
  Na przyklad bedzie to luzny zespol wspolpracujacych suwerennych panstw a nie federacja rzadzona z Brukseli przez niewybieralnych zawodowych biurokratow.
  Jesli tak sie stanie to Brytyjczycy zrobili Europie olbrzymia przysluge.Trzeba ich bedzie ppodziwiac a nie potepiac.

  1. Czy Indie albo USA lepiej by się miały jako „luźne zespoły współpracujących suwerennych państw”?

   1. wszystko zależy czy państwa są kompatybilne, Pendżab, Asam i Uttar Prades nie są zbyt kompatybilne z reszta Indii, w USA na razie nie mają takiego problemu. UE jest niekompatybilna wewnetrznie bo Karolingowie chca unii scislej inni luźnej

 8. W prasie amerykanskiej wiekszosc sprawozdan przypisuje wynik Bexit niezadowoleniu Brytyjczykow masowa \emigracja muzulmanow i niemozliwoscia kontroli emigrantow z powodu otwartych granic. Powstal jednak nowy problem powtornych negocjacji pomiedzy UK i Francja dotyczacych kontroli polaczenia pomiedzy tymi krajami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *