Czy ujawnienie pedofilii to koniec Kościoła? Kaja Bryx i Jacek Tabisz

 

Film braci Sekielskich rozbił bank. 14 maja miał już dwanaście milionów obejrzeń. Stawiamy sobie zatem pytanie, czy ujawnienie pedofilii oznacza koniec kościoła katolickiego w Polsce, a przynajmniej w polskiej polityce? A jeśli to się stanie, czy rzeczywiście najważniejsze postulaty racjonalnego ateizmu będą zrealizowane?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

50 Odpowiedź na “Czy ujawnienie pedofilii to koniec Kościoła? Kaja Bryx i Jacek Tabisz”

 1. Bardzo wazny problem. Katolicki kosciol jest tak silnie zakorzeniony w Polsce ze skandal pedofilii nie bedzie koncem kosciola. Oslabienie lub usuniecie kosciola w Polsce wymaga  
  dlugiego czasu i zmian w szkolnictwie. Dziekuje Kaji i Jackowi za  podjecie tego tematu. Zgadzam sie z Wani i postaram sie pomagac w dyskusji na temat religii, ateizm,u i kosciola.

  1. Zgodnie z nickiem ma pan iście "januszowskie" opinie. Dlaczego w ogóle pan obiera sobie za cel koniec Kościoła Katolickiego? 

 2. Paradoks tolerancji, Karla Poppera [Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie]
  '' Unlimited tolerance must lead to the disappearance of tolerance. If we extend unlimited tolerance even to those who are intolerant, if we are not prepared to defend a tolerant society against the onslaught of the intolerant, then the tolerant will be destroyed, and tolerance with them.''
  ''Nieograniczona tolerancja musi prowadzić do zaniku tolerancji. Jeśli rozciągniemy nieoraniczoną tolerancję również na nietolerancyjnych, gdy nie jesteśmy gotowi bronić tolerancyjnego społeczeństwa przed ich atakiem, to tolerancyjni zostaną zniszczeni wraz z tolerancją''
  Nie zniszczy naszej cywilizacji asteroida, efekt cieplarniany czy wojna jądrowa. Znacznie wcześnie zrobi to głupota. Sojusz groteskowych ideologii: postmodernizmu, neomarksizmu, radykalnego feminizmu, liberalnego progresywizmu – które w chuliganski , wręcz pisowski sposób [przy zachowaniu proporcji, oczywiście] właśnie demolują podstawy naszej kultury, na ktorej opiera sie cywilizacja. 
  Oddawanie pola islamistom, bzdury zamiast wykształcenia, niszczenie wolności słowa  w imię poprawności politycznej, to prosta droga do katastrofy.
  Jako pars pro toto, przykład tyleż zabawny, co przerażający, jak to niecenzuralne rosyjskie powiedzenie o akcie płciowym z tygrysem.

 3. Ja wierzę, że ludzie rozumieją, że ten film jest tylko po prostu wykorzystywaniem mody na hejt na kościół bo wiedzą, że tworzennie narracji jakoby kościół był największym probemem w kontekście pedofilii jest tylko propagandą lewicowych mediów a tak naprawdę nie ma wiarygodnych badań na ten temat i nie wiadomo jaka jest skala tego problemu w porównaniu do innych grup np. wśród nauczycieli gdzie w mojej ocenie jest największy problem z pedofilią.

  1. A mnie bardzo cieszy, że przyszła w końcu moda na kościelną pedofilię. Jeśli nie można było tego załatwić poważnie, od razu, kiedy zjawisko wypłynęło, to może moda na tropienie kościelnych pedofilów to załatwi, i oby raz na zawsze. Co do nauczycieli zawsze możesz się zamienić z Siekielskim i zrobić reportaż na ten temat, jeśli problem jest tak poważny, jak ten kościelny  spokojnie dasz radę, masz wsparcie całego aparatu państwa w tej misji. Ale wiesz co, nic takiego nie zrobisz, bo nawet nie wiesz gdzie miałbyś zacząć.

 4. Zabawne jest to, że Pan Jacek i Pani Kaja nazywają się racjonalistami a mówią o tym, że w kościele problem krycia pedofilii jest o wiele większy niż w szkole bez podawania żadnych danych. Ja tutaj widzę wyciąganie wniosków w oparciu o nienawiść do kościoła a nie twarde fakty.

  1. Jaja sobie robisz. I zapomniałeś o widącej linii melodycznej, powtarzaj za mną: esbecy i murarze, esbecy i murarze, esbecy i murarze…

   1. Myślę, że obowiązuje niestety bardziej generalna zasada: tam, gdzie może dochodzić do wykorzystywania dzieci, gdzie istnieją ku temu warunki, tam niestety do tego wykorzystywania dochodzi. Takimi miejscami zawsze były np. sierocińce, szpitale psychiatryczne, domy dziecka, internaty. Takim miejscem są kraje biedne – tam dochodzi do pedofilii mającej postać prostytucji dziecięcej, nierzadko za zgodą i wiedzą rodziców. Lata temu było głośno o tym, jak to tysiące Szwedów i Niemców jeżdzą do Tajlandii na "erotyczne wakacje". Teraz (ponoć) zagłębiem prostytucji dziecięcej są Filipiny i Ameryka Południowa (m. in. Peru). Posługiwanie się schematem "ksiądz pedofil" ułatwi życie pedofilom z branży aktorskiej, politycznej, jakiejkolwiek, odrwóci bowiem od nich uwagę, przynajmniej na chwilę. Z pedofilią jest tak samo jak z innym złem, a mianowicie aborcją. Jej rzeczniczki nie bez słuszności mawiają: "w ostateczności kobieta wyjedzie do innego kraju i tam przeprowadzi zabieg". Bogaty pedofil – dyrektor, prezes, poseł, także biskup czy kardynał, zrobi dokładnie tak samo: w ostateczności wyjedzie za granicę w poszukiwaniu wrażeń. Człowiek prosty i biedny będzie wykorzystywać swoje dzieci – wiele takich przypadków notuje się co roku. Ktoś mający szerszy krąg znajomych i przyjaciół wykorzysta dzecko z tego kręgu. Najbogatszy wyjedzie i będzie działać w warunkach pełnej swobody, zapewnianej przez pieniądze i anonimowość. Wiadomo, że osoby ze szczytów władzy wykazują predylekcję do kontaktow seksualnych z osobami nieletnimi. Oni tworzą własne enklawy, w ktorych mogą działać anonimowo niczym w obcym kraju. 
    .
    https://www.miamiherald.com/news/local/article220097825.html 

    1. Aleś namodził. Kombinujesz jak koń pod górkę próbując nieco ująć klerowi, bo tysiące Szwedów uprawia seksturystykę.  Taplasz się w błotku próbując wrzucić do niego co się da, byleby jakoś z tego ohydztwa które się rozlało wybrnąć, ale to g… już się rozlało i smrodu nie znieczuli dorzucanie do niego ogryzków.

  2. @Tomasz
   Nienawiść do Kościoła?
   Może nie wiesz ale to Kościół jest zbudowany na nienawiści do wszelkich innych poglądów.
   Hejt to jeden z fundamentów tego Kościoła i każdej innej sekty.
   Kościół zwalczał i zwalcza każdego kto odważy się myśleć nie po jego linii.
   To fanatyczna i hejterska sekta do szpiku kości.
   Aż do tego stopnia że nawet lewicowy papież jest głośno oskarżony wprost o herezje – katolicyzm to ideologia hejtu.

   1. Kościół jest zbudowany w oparciu i miłość do drugiego człowieka, a to, że lewacy uważają, że jak ktoś jest przeciw aborcji to znaczy, że nienawidzi kobiet i ogólnie kieruje się nienawiścią to to już ich problem i ich sprawa.
    Może z łaskie swojej powiesz, w jaki sposób kościół zwalcza każdego kto ma inne poglądy?

    1. Kiedyś Kościół był potęgą i fizycznie zwalczał swoich oponentów.
     Teraz Kościół jest słaby ale nadal ma narzędzia w postaci ekskomuniki albo zakazu wykladania teologii jak jakiś teolog jest niewygodny…
     Kościół oparty na miłości???
     Czegoś równie śmiesznego nie słyszałem nawet oglądając "Świętego Graala.". 🙂

    2. Mówienie o lewakach to już klasyk wśród wypranych mózgów.
     Ja nie jestem lewakiem i w ogóle mam w d… politykę.
     Zwracam uwagę na zło jakie Kościół wyrządził ludziom a pedofilia to ledwie ułamek tego zła.
     Kościół to instytucja zdemoralizowana, fanatyczna i nienawistna.
     Spełnia wszystkie kryteria charakterystyczne dla zwykłej sekty.
     Tyle że jest to sekta stara i wielka.

     1. "Teraz Kościół jest słaby ale nadal ma narzędzia w postaci ekskomuniki albo zakazu wykladania teologii jak jakiś teolog jest niewygodny…"
      Masakra 😀 Czyli jakby w prywatnej szkole należocej do kogoś o lewicowych poglądach chciał wykładać jakiś człowiek uważający, że LGBT i gender to największe zło świata, to gdyby taki właściciel zakazał wykładów takiemu człowiekowi to uznałbyś, że on walczy z innymi poglądami?
       
      "to też jest przykład tego w jaki sposób Kościół sieje propagandę nienawiści i wmawia ludziom że każdy kto nie jest z Kościołem to "lewak"."
      No tak, ale to, że Ty nazywasz osoby mające inne zdanie niż Ty nienormalnymi to język miłości 😀
       
      "Zwalczanie przez KRK innych poglądów objawia się dziś nawet w tak prostych słowach: kto uwierzy zbawion będzie a kto nie to won do piekła!"
      To tak jakby napisać, że lewica zwacza wszystkie poglądy poprzez mówienie, że zachowania homofibiczne to zło.
       
      "Proszę bardzo – sam podpinasz ludzi racjonalnie myślących i normalnych do stereotypu lewaka "
      A jak rozumiem to, że Ty dzielisz ludzi na sorty czyli tych lepszych, popierających Twoje poglądy, których nazywasz racjonalnie myślącymi i normalnymi i tych gorszych czyli mających inne zdanie, ktorych uznajesz za nieracjonalnie myślących i nienormalnych, jest już ok 😀 Gratuluje więc egocentryzmu 🙂

     2. No i znowu jedziesz z tym „lewactwem”.
      A czy ja bronię lewicy? Kolejne urojenia i dowód na to ze Kościół wyprał ci mózg.
      Lekarstwem na to jest czytanie książek – wielu książek.
      ———————
      Ja nigdzie nie nazwałem ludzi nienormalnymi – może powinienem usicislic ze ludzie którzy nie maja wypranego mózgu przez te sektę maja normalne poglądy. To chyba lepiej i bardziej prawidłowo brzmi.
      To sekta jest nienormalna.
      ———————
      Tak, uznałbym ze taki „lewicowy właściciel szkoły” walczy z innymi poglądami.
      Cos jeszcze chcesz wiedzieć?
      A może sam podasz jakieś poważne kontrargumenty – o ile takowe w ogóle istnieją. 😉

     3. Tomaszu. Masakra to jest raczej to co ty tutaj wydziwiasz.
      Podaj jakiś poważny argument broniący twojej sekty to chętnie pogadam. Ja lubię dyskusje i nie boje się ich w przeciwieństwie do niektórych którzy po prostu sobie odpuszczają.
      Czy jesteś w stanie zaprzeczyć temu że Kościół nienawidzi innych przekonań i uważa ze brak podporządkowania mu się prowadzi do piekła???
      Czy zaprzeczysz temu ze papiestwo potrafiło wyklinać ludzi za pierdoły i za pierdoly umieszczano książki na indeksie?
      Czy zaprzeczysz temu ze Kosciol był mistrzem cenzury?
      Smiem wątpić! 🙂

     4. "Ja nigdzie nie nazwałem ludzi nienormalnymi"
      Nie, nie nazwałeś, nazwałeś ludzi o takich poglądach jak Ty normalnymi, co oznacza, że pozostałych uważasz za nienormalnych.
       
      "może powinienem usicislic ze ludzie którzy nie maja wypranego mózgu przez te sektę maja normalne poglądy. To chyba lepiej i bardziej prawidłowo brzmi."
      Przypominasz teraz Głodzia, który stwierdził, że dla lepszego PR lepiej przeprosić i użyć innych słow. Wijesz się jak piskosz by nie wyszło, że dzielisz ludzi na sorty, ale co napisałeś już zostało napisane.
       
      "Cos jeszcze chcesz wiedzieć?"
      Nie, dziękuję, ja mam na ten temat inne zdanie. Masz prawo myśleć jak myślisz.
      Ale miło wiedzieć, że uważasz rektora jednego z uniwerstetów, który planuje dać bana na wystąpienia Głodzia za osobę walczącego z innymi poglądami.
       
      "A może sam podasz jakieś poważne kontrargumenty – o ile takowe w ogóle istnieją."
      Nie, nie ma sensu podawać Ci żadnych argumentów bo dla Ciebie każda teza z którą się nie zgadzasz nie będzie "poważnym" argumentem a osoba, która ją przedstawia będzie nienormalna.
       
      "Czy jesteś w stanie zaprzeczyć temu że Kościół nienawidzi innych przekonań i uważa ze brak podporządkowania mu się prowadzi do piekła?"
      Nie, nie jestem ponieważ to dla mnie nie jest przejaw nienawiści do innych poglądów., tak jak nie uważam, że fakt iż niemcy zakazują rabowania bogatych i za takie czyny karzą więzieniem nie jest przejawem ich nienawiści do innych poglądów, które mówią, że rabowanie bogatych to nic złego. Ty uważasz, że to przejaw nienawiści niemców do innych poglądów, cóż, Twoje prawo.

     5. @TOMASZ
      Potrafisz tylko odwrócic kota ogonem.
      A gdzie są twoje argumenty?
      Wbrew temu coś napisał ja nie uważam z góry ludzi na nienormalnych, tylko sekty które piorą im mózgi i sieją propagandę.
      Sekty są nienormalne – powtarzam.
      ——————-
      "Przypominasz teraz Głodzia, który stwierdził…"
      Czyżbyś miał coś przeciwko księciu Kościoła?  😀
      ——————-
      "Nie, nie ma sensu podawać Ci żadnych argumentów bo dla Ciebie każda teza z którą się nie zgadzasz nie będzie..."
      Czego się boisz? A może gdybyś podał jakieś poważne, rzeczowe argumenty, to bym się do nich rzeczowo odniósł?
      Ja podawałem już multum argumentów, a jak chcesz to podam i tobie i zobaczymy czy taki z ciebie chojrak w jakiego się bawisz.
      Jeśli ukażesz własne argumenty i skończysz z odwracaniem kota ogonem to chętnie podyskutuję.  😀
      ——————–
      "Nie, nie jestem ponieważ to dla mnie nie jest przejaw nienawiści do innych poglądów., tak jak nie uważam, że fakt iż niemcy zakazują rabowania bogatych i za takie czyny karzą więzieniem nie jest przejawem ich nienawiści do innych poglądów, które mówią, że rabowanie bogatych to nic złego."
      A co ma piernik do wiatraka???
      Jaka w tym logika?
      Ja w tym nie widzę żadnej logiki, bo walka z jakimś poglądem religijnym albo filozoficznym to nie to samo co walka z przestępczością.
      Papiestwo nie walczyło ze zbrodniarzami, ale z ludźmi któzy wyznawali co innego albo wierzyli po swojemu.
      Czy twoja główka jest w stanie to zrozumieć, czy sekta naprawdę ci ją wyprała?
      Wolałbym, żeby było to pierwsze.
      I znowu tylko odwracasz kota ogonem – skończ z tym.
      Jeśli nie potrafisz podać ŻADNEGO argumentu na rzecz twojej sekty, to lepiej zamilcz.
      ———————-
      Spójrz na Franka. Czy on w ogóle jest papieżem?
      Czy nie ma schizmy w KRK, skoro jedni twierdzą, że papieżem jest dalej Benek, a inni – twoi "lewacy" – twierdzą, że jest nim Franek???

     6. "Ja podawałem już multum argumentów"
      Nie podałeś jeszcze żadnego poważnego kontrargumentu 😀
       
      "Ja w tym nie widzę żadnej logiki, bo walka z jakimś poglądem religijnym albo filozoficznym to nie to samo co walka z przestępczością."
      A kto powiedział, że rabowanie bogatych jest złe? Jest to tylko zwyczajny pogląd. A karząc za rabowanie bogatych rząd niemiecki, zgodnie z Twoją logiką, pokazuje swoją nienawiść do innych poglądów.

     7. Czyżby?
      Poczytaj sobie inne fora a zwłaszcza eseje Janusza Kowalika i moje wpisy – tam masz argumenty rzeczowe przeciwko twojej sekcie.
      Argumentow za jak dotąd nie widzę. Nawet na stronkach twardych prawiczków którzy tylko powtarzają puste frazesy ze Kosciol jest potrzebny do zbawienia itp bezwartościowe pierdolki.
      Zwykle pitu pitu. Nic więcej. 🙂
      A z tym argumentoidem o Niemcach i rabowaniu dowodzisz tylko niestety swojej głupoty.
      Lepiej spróbuj dowieść swojej mądrości i swoich racji…

     8. "Poczytaj sobie inne fora a zwłaszcza eseje Janusza Kowalika i moje wpisy – tam masz argumenty rzeczowe przeciwko twojej sekcie."
      Jak już Ci napisałem nie podałeś jeszcze żadnego poważnego kontrargumentu, więc z czym mam polemizować?
       
      "A z tym argumentoidem o Niemcach i rabowaniu dowodzisz tylko niestety swojej głupoty."
      Obrażanie osób o innych poglądach od głupich to tylko Twój standard, czy wszystkich, którzy tak jak Ty karmią się nienawiścią do kościoła?

     9. A kogo niby obrażam?
      Przeciez to ty nie podajesz ani jednego poważnego argumentu tylko odwracasz kota ogonem – jak widać tylko na tyle cię stać więc to ty sam sobie stawiasz mierną ocenę.
      Jak chcesz to ci nawet podam artykuł który kiedyś tam napisałem ale jak będzie mi się chciało i jak uznam ze twoje słowa są choćby troszkę wartościowe.
      Na razie dowodzisz swojej głupoty – ty sam sobie, nie ja.

     10. PS
      A jeslis jeszcźe nie zauważył to poniżej zadałem ci pytania.
      Odpowiedz na nie. Wtedy sobie chętnie z tobą porozmawiam.

   1. A dlaczego od razu kuratorium? Jest cała masa doniesień o przypadkach pedofilii wśród nauczycielach, o których każdy wie ale nic się z tym nie robi aby tylko nie naruszać wizerunku szkoły. A jak pedofil jest znajomym dyrektora lub jego krewnym to już praktycznie w wielu przypadkach jest nie do ruszenia, no chyba, że media podejmą temat.
    Jakbym był pedofilem to bym wybrał zawód nauczyciela zamiast księdza bo ksiądz ma możliwość prowadzenia tylko dobrowolnych lekcji religii, a nauczyciel obowiązkowych lekcji z wielu przedmiotów, więc i ma większe grono dzieci do wykorzystania. Z tego względu strzelam, że wśród nauczycieli jest o wiele więcej pedofilii, no ale tym się ludzie nie będą zajmować bo akurat jest moda na hejtowanie kościoła i jak widać nie chodzi o to by zwalczać pedofilię tylko by atakować kościół jak tylko nadaży się okazja.

    1. A dlaczego od razu kuratorium?

     .
     Bo kuratorium nadzoruje szkoły, tak jak kuria nadzoruje parafie.
     .

     Jest cała masa doniesień o przypadkach pedofilii wśród nauczycielach, o których każdy wie ale nic się z tym nie robi aby tylko nie naruszać wizerunku szkoły

     .
     No to dawaj twarde fakty. Jak jest cała masa, to nie będzie problem podać trzy przykłady nauczyciela-pedofila chronionego przez szkołę.
      

     1. "Bo kuratorium nadzoruje szkoły, tak jak kuria nadzoruje parafie."
      Czyli jak proboszcz chroni chroni księdza pedofila, to już jest ok bo ważne by kuria nie chroniła?
       
      "No to dawaj twarde fakty. Jak jest cała masa, to nie będzie problem podać trzy przykłady nauczyciela-pedofila chronionego przez szkołę."
      Proszę bardzo, wycinek z jednego z wielu artykułów na ten temat
      "Pracuję w szeroko pojętej oświacie i wiem też, ile co roku pojawia się sygnałów, że pan od polskiego czy WF-u zachowuje się dwuznacznie – mówi w rozmowie z naTemat 25-letnia Anna, która w dzieciństwie padła ofiarą nauczyciela-pedofila. Dziś ostrzega, że skupiania się tylko na problemie pedofilii w Kościele sprawia, że zapominamy, by zachować czujność w sprawie bezpieczeństwa dzieci w innych środowiskach."

     2. Skucha podwójna 🙂
      1. To miał być twardy fakt.
      2. To miało dotyczyć sytuacji, gdy przełożeni nauczyciela-pedofila chronią go przez organami ścigania.

    2. @Tomasz
     No właśnie Tomaszu.
     Skucha i jeszcze raz skucha.
     Totalne dno.
     Usyosibkuj się lepiej niewierny Tomaszu do tego co mówi twój guru papież Franek to sobie z tobą pogadam.
     Tylko jedna rada: przestań bawić się w przyglupa. Chyba stać cię na więcej, he?

     1. Mała poprawka: miast uysiosibkuj mialo być ustosunkuj się.
      No Także zrób to Tomaszu. 😉

 5. @Tomasz
  PS
  Zwalczanie przez KRK innych poglądów objawia się dziś nawet w tak prostych słowach: kto uwierzy zbawion będzie a kto nie to won do piekła!
  Jest to dziś walka zakamuflowana ale przede wszysykim na brzydkie słówka.
  Proszę bardzo – sam podpinasz ludzi racjonalnie myślących i normalnych do stereotypu lewaka – to też jest przykład tego w jaki sposób Kościół sieje propagandę nienawiści i wmawia ludziom że każdy kto nie jest z Kościołem to "lewak".
  Każdy o innyxh poglądach niż kościelne = lewak.
  Jakie to proste prawda?

 6. @TOMASZ
  Wyjaśnij mi proszę, jak godzisz encyklikę Mirari vos z Ut unum sint?
  Z pewnością usłyszę od ciebie argument rzeczowy godzący przesłanie treści tych encyklik! 😀
  —————
  A jak mi wyjaśnisz schizmę wśród katolików, którzy jako papieża uznają Franka Bergoglio, a inni go odrzucaja jako "lewaka-heretyka" i uważają, że to nadal Benek Ratzinger jest "Ojcem Świętym"???
  Czekam na rzeczowe argumenty i wyczerpujące odpowiedzi.
  Jestem wielce ciekaw wartościowości twojej militarnej obrony katolickiej sekty. 😀

 7. @TOMASZ PS
  Zwracam tylko ci uwagę, że OBOWIĄZKIEM katolika jest nawracać innych do swojej sekty.
  A zatem musisz podać jakieś konkretne rzeczowe argumenty, albo lepiej – dowody – by militarnie (bojowo) obronić swoją ukochaną sektę.
  Jako że jestem już ex-katolikiem, to pamiętam co ksiądz kiedyś mówił – że obowiązkiem katolików jest bronić i szerzyć katolicką religię gdzie tylko popadnie,, że TRZEBA nawracać niewiernych.
  A zatem ty jako katolik musisz to samo zrobić.
  Wiem że to nie jest łatwe, ale cóż. To twój wybór! 
   😀

  1. Ależ oczywiście, że tak. Herezja jest grzechem. Jeżeli ktoś grzeszy, a katolik go nie napomni, to sam ma grzech, bo popełnia grzech cudzy. Ba, katolik ma obowiązek karać innych za grzechy, w przeciwnym razie sam popełnia grzech cudzy.

 8. Papież Franek mówił ze nie wierzy w katolickiego Boga – tylko w innego boga. A to ciekawe nieprawdaż?
  Rownie ciekawe jak to co być może powiedział o piekle czy raczej braku piekła. 🙂

  1. "ze nie wierzy w katolickiego Boga – tylko w innego boga"
   ————————————————————-
   Niemożebne. Można to gdzieś wyklikać?

   1. Wpisz w Google hasło: Bergoglio nie wierzy w katolickiego boga.
    Chcialem zalinkowac ale mi nie wyszło.
    Gdy wpiszesz hasło to wejdź na ultramontes albo gloria.tv

 9. Moim zdaniem znakiem zmian będzie to, gdy rodzicie przestaną swoje własne dzieci posyłać na religię. Wypisać dziecko z religii można w każdym momencie (nie tylko we wrześniu). Jeżeli rodzice świadomi tego, że pedofil w kościele jest bezkarny (zarówno względem prawa państwowego, jak i regulaminu wewnątrzengo korporacji, tj. kościoła), nadal posyłają swoje własne dzieci na religię, to znaczy, że kościół jest dla nich ważniejszy niż dzieci.

 10. O… Widzę że niewieeny Tomasz wycofał się z dyskusji.
  Szkoda że tylko takim orężem jest w stanie bronić swego katolicyzmu… 😉

 11. W krótkiej perspektywie czasowej :
  – kościół katolicki w Polsce zliberalizuje się na wzór kościoła z państw zachodnich,
  – część jego wyznawców przejdzie do kościołów protestanckich albo odjedzie do innych religii ,
  – niewielka część może porzucić zupełnie religię ,
  – szanse na państwo świeckie są jak najbardziej realne .
  W długiej perpektywie czasowej:
  – religie będą się zmieniać , ewoluować ,stare zanikną oraz pojawią się nowe religie z "ludzką twarzą" ,
  – po kilkuset latach religie zanikną kompletnie.

 12. bardzo dziekuje za ta dyskusje jacku i kaju —ale mysle że niktu wyraznie  nie powiedział ze ,,nasz KK -polski ,, jest najgorszy – na kontynencie EUROPEJSKIM – — przezarty aferami finasowymi – finasowymi – sexualnymi – wyrzucaca sie – lub marginalizuje teologow – buduje sie religijnosc fasadowa – – budynki – pomniki/to juz mania dziesaitki tysiecy – nawet – zupenie niewaznym – czy zbrodniczym wrecz ludziom /– tworzy sie zakazy nakazy – a nie praktyczna pomoc – żlopki – przedszkola – domy starcow itp —zarzuca sie ze wielka orkirestra swiatecznej pomocy wydaje 20% na adminstracje a 80 % na dzialanie statutowe – to KK — 90% NA ADMISTRACJE – 10 % NA DZIAŁANIKE —I TEN NAJGORSZY NA KONTYNENCIE KK — POPRZEZ NACISKI POLITYCZNE I ADMINISTRACYJNE – JEST PONADTO NAJBARDZIEJ OPRESYJNY DLA  ATEISTOW – AGNOSTYKOW – CZY ZWYCZAJNIE NIEWIEZACYCH —POLSKA – JEST NA DNIE – DLATEGO – NALEZY PRZYKLASNASC WSZELKIM PROBOM -OZDROWIENIA KOSCIOLA KATOLICKIEGO – — PŁYNACYM OD GÓRY Z WATYKANU —DUZEJ CZESCI KLERU – JAKO LUDZIOM – OBYWATELOM – POLAKOM – MAM OPÓR – BY PODAC REKE — CO NIE WYSTEPUJE U MNIE NAPRZYKLAD W INNYCH KRAJACH – TAM GDZIE PRZESLADOWANI SA CHRZESCIJANIE – TAM KAPLANI BRONIA SWOJE OWIECZKI /ROWNIEZ STRZYGA ALE CHRONIA /— UNAS TYLKO PRZESLADUJA — ZUPENIE INNA ROLA JEST KAPLANOW -W AMERYCE ŁACINSKIEJ – LUB W HISZPANII— MOZE PRZEZ TO ZE ISNIEJE SILNA KONKURENCJA – KTORA WYMUSZA – ISNIEJE RYNEK RELIGIJNY – BADZ SA N A INNYM ETAPIE RELIGIJNOSCI —UNAS JEST OKROPNIE -PARTYJNO – HIPOKRYZJA I FASADOWOSC – PRZY PAZERNOSCI – BIZAQNTYJSKIM PRZEPYCHU I PROSTACTWU 

  1. Kościół w Polsce jest mega autorytarny.
   M.in. jest to efekt kultu jednostek jak Popiełuszko, Wyszyński czy JP2.
   Taka jest moja teza.

 13. Radowidzie, dziękuję za link. Z jednej strony ciekawy ("nie wierzę w katolickiego Boga"), ale z drugiej strony biblijny Jahwe od dawna jest w katolicyzmie personą non grata. Więc wląściwie tak jakby nikt nic nie powiedział. Niedawno rozmawiałem ze znajomą katoliczką (wykształcona osoba, nauczycielka), która była przekonana, że Stary Testament nie jest częścią Biblii. (Była zaskoczona, gdy ją uswiadomiłem, że jest wprost przeciwnie).
  Autor na tym ultramontes niepotrzebnie (?) podkłada Chrystusa pod Boga, którego  Bergoglio miał na myśli.
   

  1. Nie ma za co.
   Ultramontes to strona sedewakantystow – skrajnych katolików którzy wypowiedzieli posłuszeństwo papieżom po ostatnim soborze. Uważają iż obecny Kosciol katolicki to Antykosciol. 🙂
   Wśród skrajnych prawiczków sedewakantyzm staje się coraz popularniejszy i wiąże się z silnym antysemityzmem.
   Jak widać PiS to lewactwo dla takich środowisk…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + siedem =