Konstytucyjny kryzys w USA

 

Po wyborach w 2016 roku wielu Amerykanów martwiło się, że prezydentem został człowiek niekompetentny, niemający żadnego doświadczenia w rządzie.  Rzeczywistość okazała się znacznie gorsza. Trump nie rozumie konstytucji USA, która określa rolę i ograniczenia prezydenta i powierza kongresowi zadanie kontroli branży wykonawczej. Twórcy konstytucji USA starali się ustalić zakres władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowej tak, aby istniała równowaga i wzajemne sprawdzanie decyzji (the principle of checks and balances). Dobry i skuteczny rząd to taki rząd, w którym trzy branże współpracują, co wymaga, aby prezydent przekonywał kongres o słuszności swoich decyzji i planów.  Zamiast tego Trump ignoruje konstytucję i kłoci się z liderami kongresu. Kongres z kolei bezustannie prowadzi dochodzenia dotyczące wpływu Rosji na wynik wyborów w 2016 roku oraz nielegalnych praktyk wielu biznesów Trumpa. Trump spędza większość czasu na swojej obronne, używając stada prawników.  W wyniku tego konfliktu ważne narodowe sprawy nie są załatwione. Aby być konkretnym poniżej jest częściowa lista sądowych procesów Trumpa i współpracowników.

 

A) Zeznania Michaela Cohena, osobistego prawnika Trumpa. Cohen poinformował Kongres, że Trump skończył biznes w Rosji (budowa Trump Tower w Moskwie) na początku 2016 roku. W styczniu 2019 nowy prawnik Trumpa, Rudy Guliani, wyjaśnił, że negocjacje Trumpa z Rosjanami na temat budowy potężnego wieżowca w Moskwie trwały do czasu wyborów w 2016.W tym czasie Trump zakwestionował potrzebę istnienia NATO oraz poparł uchylenie ekonomicznych sankcji nałożonych na Rosje skutkiem agresji na Ukrainie. Putin “odwdzięczył się” ingerencja w prezydenckie wybory przez włamanie się do baz danych partii Demokratów, co pomogło Trumpowi wygrać wybory. Zeznając w Kongresie Cohen tak podsumował opinie o Trumpie: „Trump jest rasistą, przestępca i oszustem”. Bronił nielegalnych poczynań Trumpa i sąd federalny skazał go na trzy lata więzienia.

 

B) Trump dotychczas nie ujawnił swoich zeznań podatkowych. Eksperci od spraw podatkowych oceniają oszustwa podatkowe Trumpa na około 400 milionów dolarów. Ministerstwo skarbu odmawia dostarczenia tej informacji kongresowi.

 

C) Rząd stanowy Nowego Jorku wniósł do sądu sprawę finansowych nadużyć fundacji Trumpa przez członków jego rodziny i oszustw podatkowych.

 

D) Rozpoczęto dochodzenia w sprawie nielegalnych donacji na koszty inauguracji Trumpa, których celem było uzyskanie wpływów na decyzje Trumpa i członków jego rządu. Oczywista korupcja.

 

E) 24 stycznia został aresztowany Roger Stone, były doradca Trumpa w kampanii wyborczej. Stanie przed sadem pod zarzutem przekazania ukradzionej informacji partii demokratów firmie WikiLeaks, która ta informacje opublikowała.

 

F) Paul Manafort, kierownik kampanii wyborczej Trumpa miał sądowy proces i został skazany na 4 lata więzienia za przestępstwa kryminalne.

 

 

Epilog

 

Nie wiadomo jak się skończy konstytucyjny kryzys. Najprostszym rozwiązaniem dla narodu i świata byłaby rezygnacja Trumpa i równoczesne umorzenie wszystkich kryminalnych dochodzeń. To wymaga od Trumpa poczucia odpowiedzialności i uznania interesu narodu za ważniejszy od osobistej korzyści, jaki daje urząd prezydenta. Druga opcja to usuniecie Trumpa z urzędu prezydenta (impeachment) przez kongres. Ta opcja jest legislacyjnie skomplikowana i wymaga długiego czasu. W historii USA nie było precedensu podobnej sytuacji więc nie można stosować poprzedniego doświadczenia. Kryzys pogłębia się kazdego dnia.

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

2 Odpowiedzi na “Konstytucyjny kryzys w USA”

  1. Ile wspólnego ma prawicowosc Trumpa z poglądami Jeffersona albo Madisona?
    Moim zdaniem niewiele – delikatnie mówiąc 

  2. @RADOWID
    Glownym problemem jest Trumpa brak kwalifikacji oraz  jego poglad ze mozna rzadzic USA ppodobnie do stylu bananowej  republiki gdzie prezydent i jego rodzina rzadza absolutnie nie zwazajac na konstytucje i narod. Jefferson i Madison byli Ludzmi Oswiecenia. Zgodnie z ocena Rexa Tillersona  bylego Sekretarza Stanu Trump jest po prostu idiota. Klamca, oszust podatkowy, pyszalkowaty, egocentryczny ignorant, fatalny przyklad dla mlodych Amerykanow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =