Czy w polskiej armii są socjaldemokraci? Dominik Sierzputowski i Jacek Tabisz


 
Mamy PiS u władzy i niektórym może się wydawać, że polscy żołnierze to zawołani prawicowcy. W końcu kult polskiego żołnierza, choć bardzo wybiórczy, jest bardzo mocny w retoryce PiSu. Czy jednak rzeczywiście trafiając na polskiego żołnierza możemy oczekiwać osoby prawicowej i konserwatywnej?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Wojskowi. Na osiedlach zamieszkałych przez wojskowych lub byłych wojskowych, duże poparcie miało SLD(nawet w czasach gdy w skali kraju ta formacja już dołowała).

 2. Pan Sierzputowski wygłosił tu niektóre celne uwagi, inne mniej, ale w sprawie wyborców Korwina myli się całkowicie. Na pewno nie jest to młodzież z brakiem ambicji. Wręcz przeciwnie. Większość to studenci politechnik.

  1. Wynika to pewnie pomieszania przez rozmówcę młodych wyborców Korwina z wyborcami Kukizo-PiSu. Do tych drugich do rzeczywiście pasuje co mówi Dominik Sierzputowski, do tych pierwszych nie bardzo.

  2. Czyli nic się nie zmieniło od 20 lat. Być może przybywa studentów politechnik i dlatego wynik nieznacznie rośnie. Bo z moich obserwacji wynika, że jak tylko studenci politechnik przestają być studentami to też przestają być wyborcami JKM. Też kiedyś udało mi się oddać głos na JKM. Byłem studentem na politechnice. Dziś mi wstyd

   1. Dokładnie tak. Idą do pracy, przestają żyć z pieniędzy mamy i okazuje się, że świat jest bardziej skomplikowany niż w brawurowych mowach Korwina.

    1. Oj tak, będąc studentem można sobie pozwolić na nieodpowiedzialny idealizm, deklarowanie potrzeby wolności i uczciwości. Wchodząc w dorosłe życie trzeba się poddać status quo i nauczyć łapczywie ssać cycek socjalu. A najlepiej na etaciku urzędniczym lub w polityce.
     Taka to komplikacja.

 3. Szanowny Panie, wojskowi głosowali i głosują na ludzi, którzy zapewniają im bezpieczeństwo materialne dla nich i ich rodzin. Taka partią była przez długi czas była SLD. Wojskowi, zwłaszcza wyżsi, bali się rozliczeń, poniżenia. Bynajmniej, nie chodziło o poglądy, bo te często, wojskowi mieli zupełnie inne. Ja osobiście znam na przykład człowieka, który za czasów PRL był wysokim oficerem LWP. Po przemianach był tak przerażony, że skończył uczelnię cywilną, opuścił szeregi armii, po czym zajął się biznesem. Przez całe lata 90. był za SLD, bo nie mógł zaakceptować czystek i rozliczeń. Co ciekawe, poglądy miał raczej korwinowskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *