Czy wiara w egzorcyzmy ma ewolucyjne podstawy? Prof. Bogusław Pawłowski i Konrad Szołajski

 

Czy wiara w egzorcyzmy ma ewolucyjne podstawy? Czy jest atawizmem, genetycznie odziedziczonym błędem naszej percepcji? W końcu wiara w opętanie jest obecna nie tylko w chrześcijaństwie, ale i w wielu innych religiach. Tę kwestię rozważa jeden z najwybitniejszych polskich znawców psychologii ewolucyjnej, prof. Bogusław Pawłowski. W materiale możemy też posłuchać refleksji Konrada Szołajskiego, którego dokument „Walka z Szatanem” dał nam wszystkim możliwość wejrzenia w egzorcystyczne praktyki coraz częściej stosowane w Polsce.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Czy wiara w egzorcyzmy ma ewolucyjne podstawy? Prof. Bogusław Pawłowski i Konrad Szołajski”

  1. Ewolucja Darwin ewolucja Darwin a może jednak czasem coś jest po prostu efektem ludzkiej historii i konstruktem czysto kulturowym, co? To że wszystko wynika niby z ewolucji wydaje mi się kolejnym po marksizmie uproszczonym materializmem-fizykalizmem.

  2. To raczej religijność(podatność na tłumaczenie rzeczywistości, spajanie grupy i wyłanianie przywódcy na drodze religijnej) jest ewolucyjna, a to jest jeden ze skutków religijności.

  3. Egzorcyzmy wyewoluowały z teologicznych dywagacji nad ” naturą szatana ” . Czy techniki manipulacji podlegają ewolucji ? Zapewne zmieniają się . Świątobliwe łapeczki spisują to co wielebne główki wymyślają .Kolejni nieomylni zatwierdzają . Od wczesnego Średniowiecza trwa ta ” ewolucja ” . Kolejne pokolenia duszyczek to kupują , no i o to w końcu chodzi . Zmieniać się , ale aby nic się nie zmieniło … .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − dwa =