Czym jest ciekawe życie? Smoleń Starowieyska, Dominiczak, Szafjański


 
Filozofka, psycholog i artysta zastanawiają się nad tym, czym jest ciekawe życie. Jak je osiągnąć, czy zawsze tożsame jest ono ze szczęśliwym życiem? Pada też pytanie o to, jacy ludzie są dla nas ciekawi i dlaczego. Rozmowa odbywa się w luźnej atmosferze, nie brakuje w niej jednak (a może właśnie dlatego) ciekawych spostrzeżeń.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Wazniejsze jest zycie z motywem i celem. Wtedy zycie jest ciekawe. Zycie ciekawe jest konsekwencja zycia z motywacja .
  Jesli ktos jest motywowany aby pomagac ludziom jako lekarz to jego praca i medyczne odkrycia beda dla tej osoby ciekawe. W tym sensie ciekawe zycie to wtorny efekt celu jaki czlowiek obierze w swoim zyciu.
  Japonski tworca martial arts Aikido powiedzial ze dobre zycie to ciagly wzrost intelektualny i duchowy.
  Ale aby rosnac trzeba miec jakis cel .Wracamy wiec do tego ze ciekawe zycie jest rezultatem wybrania godnego celu.

 2. Nie sposób nie przytoczyć Richarda Feynmana, którego ciekawiło i fascynowało zarazem piękno kwiatu. Nie tyle estetycznie, jak w przypadku malarza, lecz przez pryzmat procesów jakie w nim zachodzą i kwestią jak wyewoluował, aby nęcić insekty. W ujęciu Feynmana naukowy naddatek nie ujmuje, a właśnie nadaje piękno kwiatu. W obu wypadkach mamy do czynienia z ciekawością, lecz raz z perspektywy malarza zainteresowanego rozkładem barw i inspiracją kwiatem do sztuki, a dwa naukowym poznaniem zachodzących w nim procesów i inspiracją do dalszego odkrywania.
  Jeśli chodzi o naukową ciekawość świata, to może przejawiać się ona w niesamowitym wydarzeniu, które następuje po żmudnych dniach pracy w laboratorium. To ujmuje szczególnie Jerry’ego Coyne’a, czemu ostatnio dał wyraz we wpisie na swoim blogu w związku z przejściem na emeryturę. Larry Moran z kolei odnosząc się do wyznania Coyne’a, przyznał, że znacznie ciekawsze jest dowiadywanie się o fascynujących naukowych badaniach, faktach z literatury przedmiotu. Praca w laboratorium okupiona jest naprawdę ciężką pracą, która z czasem przynosi ciekawe momenty. W każdym razie polecam literaturę popularnonaukową jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

  1. Dziękuję za komentarz. Widzę to podobnie, ale w tej rozmowie nie chodzilo nam o ciekawe życie artystów lub naukowców, ale ciekawe życie większości ludzi, a zwlaszcza o modele ciekawego życia lansowane w pop-kulturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *