Dlaczego lewicowi i prawicowi radykałowie kochają putinowską Rosję? Jacek Tabisz i Piotr Napierała


 
Miłość do putinowskiej Rosji łączy radykalną lewicę i radykalną prawicę. Na pytanie, dlaczego tak się dzieje, próbują odpowiedzieć Piotr Napierała i Jacek Tabisz. Swoją drogą, być może podobnie jak w putinowskiej Rosji, radykalna lewica i radykalna prawica w Europie utworzą jedną formację? Wydaje się to niemożliwe, ale skoro imponują im rozwiązania polityczne zachodzące we współczesnej Rosji, nie jest to zupełnie wykluczone…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Dlaczego lewicowi i prawicowi radykałowie kochają putinowską Rosję? Jacek Tabisz i Piotr Napierała”

  1. Dobre pytanie tytułowe i ciekawa rozmowa. Moim zdaniem to poparcie dla Putina po lewej i po prawej jest nie tylko skutkiem radykalizmu, co mentalności autorytarnej, obecnej niestety rownież na lewicy. Tak się zaczyna faszyzm, czyli rodzaj plemienngo socjalizmu, kultury politycznej, w ktorej nie liczy się jednostka, a nadrzędny jest interes plemienia, określany i wyrażany przez wodza i czarownika.

    1. Nie jestem pewien, czy odrobina jest zawsze? Mam na myśli polityków ewidentnie autorytarnych, jak Orban lub autorytarnych w tym sensie, w jakim część leiwcy sympatyzuje też z PiS ze względu na 500+, nie przejmując się wcale ich zamachem na liberalną demokrację i jej instytucje.
      Na lewicy jest jeszcze nienawiść USA, a Rosja postrzegana jest – nie całkiem bezpodstawinie – jako kraj nieprzyjazny USA i pewnie dlatego cieszy się ich sympatią i poparciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − siedemnaście =