Dlaczego USA rozwijają się lepiej niż Europa? Piotr Napierała

 

USA i Europa to dwa główne ośrodki Zachodu. Z nich wypłynęła rewolucja naukowa i techniczna, która zmieniła świat. Dlaczego jednak USA rozwijają się lepiej niż Europa? 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Dyskusyjna teza. USA we wskaźnikach jakości życia jest za sporą częścią krajów europejskich a dystans się powiększa na ich niekorzyść.

  A "lewackie" stany i tak rozwijają się szybciej niż "prawackie"

 2. Ogolna tzw stopa zyciowa w USA jest nizsza niz w kilku krajach Europy. Jakosc przemyslowych wyrobow ulegla pogorszeniu np samochody i elektronika w ktorych przoduje Japonia. Ostatnio w Bialym Domu nie ma naukowego doradcy . Pierwszy raz od kilkunastu lat prezydentem jest czloweiek bez wyksztalcenia i elemwentarnej wiedzy historii i ekonomii. Jest to fatalny przyklad dla mlodych obywateli USA. Rozwoj technologiczny ulegl zahamowaniu . Pieniadze zamiast na badania naukowe sa wydawabe na idiotyczne projekty typu zelaznego parkanu na poludniu.

 3. Nieprawda – lewacka Kalifornia się wali ; pożary, susza, katastrofa migrancka , getta wielkości poznania czy wrocławia. Ludzie uciekają masowo do Arizony .. W Kaliforni było dobrze ostatnio za Reagana, a obecne rozwarstwienie społeczne jest niczym w Nigerii

  Prawacki  Teksas prosperuje doskonale

 4. Gub Brown z Kaliforni wydał pieniądze na renowacje tam na migrantów nielegalsów, teraz grozi zalanie 20 mln ludzi. Na szczęscie głównie lewaków na wybrzeżu, a nie prawaków z wyżyn : )

 5. pożary, susza, katastrofa migrancka , getta wielkości poznania czy wrocławia

  ————————————————————————————-

  Pożary, susza i getta to w USA norma i tradycja.

  A na czym polega "katastrofa migrancka"?

   

 6. Imigranci zasiedlają miejsca dobrobytu, stąd nie dziwi że wybierają Kalifornię zresztą nie bardziej niż Arizonę czy Texas bo to też bogate stany. Swoją drogą prawicowa Louisiana to przykład nie tylko wsteczniactwa prawicowego ale i cofania się w rozwoju, pomimo posiadania ropy i gazu.

  A Kalifornia nie jest też wyjątkiem pod względem typowych ułomności amerykańskiego systemu. Zdegradowana infrastruktura, brak poszanowania dla środowiska etc. Huragan Cathrina pokazał jak wielkie są zaniedbania w tej dziedzinie i to w Teksasie. A susza w Kaliforni to przecież część zmian klimatycznych. Rabunkowa gospodarka wodna to przecież słodki sen prawaków "drill baby drill"

 7. Problemem nie jest, że ktoś się lepiej rozwija od kogoś innego, problem pojawia się, kiedy jeden  rozwija się a drugi nie. Ktoś musi być pierwszy w krajach rozwijających się i nie ma co płakać nad tym, że nie jest się pierwszym, wyszukiwać w związku z tym jakieś problemy. Czasem coś porusza się wolniej z powodów bezpieczeństwa, a myślę, że polityka Europy, szczególnie socjalna to całkiem rozsądne rozwiązanie, które w przyszłości – o ile nie zniszczą tego jakieś nacjonalistyczne ruchy – przyniesie fantastyczne rezultaty.

 8. Ka;ifornia sie wali bo nie chca stalowej sciany na granixy z Meksykiem ktora sugeruje nasz nawiekszy prezydeny od czasow Waszyntone. Ulewy i pozary przynosza emigranci 

  ktorzy kochaja lewice i uwielbiaja po cichu Stalina. 

  Ale nasz Donald nie daje sie nabrac i woli zamknac rzad niz 

  poddac sie lewicy. Synowi zabronil noszenia koszuli i chusty komsomolu  Slusznie popiera KKKlan i neonazizm co krytykuje falszywa prasa i wrogowie ludu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *