Dlaczego wygrał Trump? Prof Stanisław Obirek i Andrzej Dominiczak

 

Prof. Stanisław Obirek jest znany naszym widzom jako osoba, która odeszła od Kościoła i nie waha się go krytykować, szukając jednocześnie płaszczyzny dialogu z ateistami i wolnomyślicielami. Ale Obirek jest także amerykanistą i przedstawia nam swoją opinię o wyborze Trumpa na prezydenta USA. Jak do tego doszło? Jakich trendów wynikiem jest Trump? Kim są jego zwolennicy? W rozmowie pojawiają się różne, czasem kontrowersyjne wątki. Głównonurtowe media USA sugerują, że Trumpa wybrała "biała hołota". Czy Trumpa wyniósł na fotel prezydencki zmysł autorytarny, poszukujący osobowości gardzących dialogiem i ramami prawa? Czy jest on obecny tylko w USA, czy też cały świat wkracza w taką fazę społecznych nastrojów? Wreszcie – czy przemówienie inauguracyjne Trumpa było faszystowskie i czy gabinet Trumpa jest antysemicki, mimo, że Trump chce (być może) sprawić Izraelowi prezent przenosząc ambasadę USA do Jerozolimy? Jakie wreszcie znaczenie na gusta wyborców mają media społecznościowe i internet? Czy wpływ tych nowych kanałów informacji jest jednoznacznie zły? Z prof. Stanisławem Obirkiem rozmawia nasz redaktor Andrzej Dominiczak, który po raz kolejny udowadnia, że jego dysputy z Obirkiem mogą być fascynującą przygodą intelektualną nawet dla tych, którzy na temat Trumpa mają zupełnie inne zdanie…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

40 Odpowiedź na “Dlaczego wygrał Trump? Prof Stanisław Obirek i Andrzej Dominiczak”

 1. Glownym atutem Trumpa byla negatywna reakcja na Obame .W oczach polowy Amerykanow Obama byl zbyt liberalny i za miekki w sprawie  masowej  emigracji do USA z Meksyku i krajow Islamu.Jego wizyta i przemowienie w Kairze w ktorym Obama niemal przepraszal za to ze Am erykanie nie lubia Islamu wzbudzilo ogolne potepienie .Opinia Obamy ze Islam jest w zasadzie pokojowty i tylko niewielka grupa ekstremistow go porwala Islam  i uzywa za swja ideologie nie przekonala wielu ludzi w USA i na swiecie. Jak to zwykle bywa po okresie liberalizmu nastepuje reakcja w strone konerwatyzmu . Na bilans rzadu Trumpa jest za wczesnie ale mozna przypuszczac ze bedzie to okres burzliwy bo spoleczenstwo jest podzielone na dwie wrogie grupy ktore beda walczyly bezrozsadnej oceny rozwiazania  problemow ktorych USA i swiat potrzebuja. 

   

   

   

   

 2. Nasza rozmowa dotyczy głownie nie przyczyn bezośrednich, ale bardziej fundamentalnych, jak np. amerykański antyilektualizm lub specyfika amerykańskiej religijności. Poza tym Trumo nie jest po prostu konserwatywnym republikaninem; jest przede wszytskim niebezpiecznym wulgarnym populistą – dlatego głownie jest tak znienawidzony przez artystów i inteletualistów. Czy w ostatnim stuleciu prasa w USA pisała o wyborcach nowego prezydenta "white trash"?  Jego wrogość wobec Unii Europejskiej też nie ma wiele wspólnego z republikanizmem. To raczej prymiytywny nacjonalizm i skrajna nieodpowiedzialność. Wszystko razem sprawia, ze dość powszechnie jest nazywany faszystą (Timothy Snyder np.).    

 3. Bardzo rzeczowa i ciekawa rozmowa.Prof Obirek wymienil kilka powodow dla ktorych Trump wygral wybory.Jest to pierwszy raz kiedy slyszalem publiczna opinie ze populizm Trumpa przypomina retoryke  Hitlera.Hitler tez byl reakcja na nieudolna i nieskuteczna polityke rzadow ktore go poprzedzily. Hitler straszyl   komunizmem.Trump emigrantami i Islamem . Obaj  biecywali skutecznosc, zatrudnienie, apelowali do nacjonalizmu i  byli skupieni na sobie . Analogia demagogii Trumpa z retoryka Hitlera nie moze byc posunieta zbyt daleko  ale  jest szokujaca nawet jesli podobienstwo  jest powierzchowne. Prof Obirek ma racje mowiac ze ludzie maja krotka pamiec. Jeszcze siedemdziesiatkilka lat temu  Amerykanie walczyli z nazizmem. 

  1. Warto jednak zaznaczyć, że niechęć do komunizmu pisze się Hitlerowi in plus, tak samo jak Trumpa niechęć do islamu. 

  2. a tam zaraz ciekawa rozmowa. Tak naprawdę to był lewacki bełkocik. Pan przebywa w USA to pewnie pan słyszał, że Obama wprowadził np. 11 czy ileś tam toalet do wyboru. Stworzył na papierze jeszcze więcej płci do wyboru. No przepraszam, ale jeśli prezydent takimi głupotami się zajmuje, to dziwicie się, ze nie chciano tego kontynuowac?

 4. Obydwu rozmowcom dziekuje za szczera i interesujaca rozmowe.Nie jestem pesymista  ale martwi mnie obecna sytuacja w Ameryce bedacej wiele lat nadzieja narodow ceniacych swobode i demokracje. 

  1. Clinton przegrała równiez przez Obamacare. Sam pan wie, jak to jest poważnie zachorować w USA. Tam każdy – oprócz miliarderów -może być wykończony finansowo. Pan doskonale wie o tym, ze gdyby cięzko zachorował puściliby pana z torbami. I to jest ten cudowny kraj?

   1. Za to teraz Amerykanie znów będą sprzedawać samochody żeby wyrwać zęba. No ale przynajmniej nie ma lewaka Obamy. 

 5. Trump wygrał z powodu słabej edukacji w USA – płatne studia itp. Trump w debacie kłamał w 80% przypadków, a Clinton w 20%.

   

 6. populizm nie ma nic wspólnego z faszyzmem. Populizm ma wielkie tradycje w USA faszyzm jest militarystyczno mundurowy to europejska tradycja a wulgarne to są raczej kłamstwa o Trumpie. Dobrze że ktoś zagrał na nosie tym klamcom z CNN. Nawet demokraci ci uczciwi jak Np gospodarz the Rubin project był zdegustowany tym co wygadują koledzy. Tak jak ja tym co wygaduje Andrzej mimo że w wielu innych tematach cenię jego zdanie… W USA uniwersytety są skrajnie upolitycznione Berkeley robi zamieszki jak się nie zgadza z gośćmi. Tfu. Takich pseudointeligentów lewicowychaktywistow to ja też nie cenię

 7. To sami Amerykanie, często profesorowie np. historii (jak Snyder) nazywają Trumpa faszystą. pewnie wiedzą, co mają na myśli. Niektore formy populizmu kojarzą się z faszyzmem, tyle tylko że trzeba wziąć poprawkę na czasy, w jakich żyjemy. Mussolini w okresie walko o wladzę był jak najbardziej populistyczny. Wpost radził swoim dzialaczom z różnych okręgów, zeby publicznie mówili to, co zapewni najelpeszy wynik w wyborach. Dopiero po jakims czasie zaczęły się prace nad doktryną F. Radykalne porzucenie hasel lewicowych z pierwszego okresu też powteirdza, że chodziło tylko o władzę. Piotrek, jako historyk, powinienś chyba myśleć bardziej historycznie? 

       

 8. Raczej nie wiedzą amerykanie NIE MIELI faszyzmu. No i czesto lubią Democrats polaryzacja jest straszna w tej chwili a przyzwoitości żadnej. Tylko że Trump faktycznie robi to co obiecał a Mussolini się tylko bawił z ludźmi Ty nie rozumiesz Andrzeju słowo POPULISTA w USA NIE MA konotacji negtywnych. Zobacz sobie hasło BRYANICI BRYANITES 

  a tu wyjaśniem czemy T wygrał: https://www.youtube.com/watch?v=xdgGi8jFzE4

  pozdrawiam

    1. No to ja przypomnę że w Polsce bodajże 2 lekarzy wiąże autyzm ze szczepieniami przy 100 tys lekarzyktórzy są odmiennego zdania. 

 9. T nie porzucił haseł lewicowych wprowadza ustrudnienia dla outsourcingu

  "…Piotrek, jako historyk, powinienś chyba myśleć bardziej historycznie? …" myślę, dlatego wiem, że w USA populista brzmi dumnie (wszędzie poza DC), a nie tak jak w Europie bo inna tradycja historyczna właśnie.

  1. Powiadasz Piotrze, że wszędzie poza DC populista brzmi dumnie. A słyszałeś, że w Kalifornii po wyborach powrócił temat odlączenia się od USA? Pewnie nic z tego nie będzie, ale to dowód, jeden z bezliku, na to, że w kręgach ludzi wykształconcy i kulturalnych wulgarny pupulizm budzi odrazę. O historycznym myślenie wspomnailem w kontekście wątku ' faszyzmie. Faszyzm wspólczesny nie jest i być nie może taki sam, jak w latach 30. XX wieku. Nie można tego nie brać pod uwagę. Można być może zarzucać amerykańskim historykom, że są zbyt emocjonalni, albo że zbyt pochopnie rzucają oskarżenia, ale że nie wiedzą, czym był faszyzm, zarzucać im nie można bez popadania w śmieszność.  Swoją drogą ciekawi mnie problem intelektualistów, filozofów i naukwoców, sympatyzujących z Trumpem, PiS-em lub innymi autorytarnymi populaistami. Chętnie bym zrobił rozmowę na ten temat, trochę podobną do wywiadów Witwickiego z Wiary oświeconych, ale czy to możliwe, nie wiem.              

   1. Raczej wszędzie poza stanami demokratycznymi typu CA, NY, IL, MA i tak dalej. Republikanie mówiąc DC mają na myśli "wielkie miasta gdzie wygrywają Demokraci"

   2. oni nie oskarżają Trumpa o populizm, to robią tylko europsy. W USA populista to nie obelga. I to Obama ci powiedział nie tylko ja więc przejrzyj na oczy. Co do Kaloryferni to po prostu dziwacy lewaccy po Berkleley uważają Trumpa za nazistę, bo dla nich każdy nie lewacczyzm to faszyzm tak jak Twoje wątpliwości w "Bez Dogmatu" ewolucjonistyczne to byl dla Szumiego faszyzm

   1. Piotrek, umiesz chyba dodawać? Z dodawania wynika,z e znaczbie więcej ludzi bardziej lubi Clinton – ponad 3 miliony. Tak system wyborczy. Trumpa lubi glwonie white trash i tylko garstka ludzi Twojego pokroju. Tak jak w Polsce z PiS-em. Głosuje głownie ciemnota, ale jest i profesor Legutko albo Wolniewicz. A lewacy czesto popierają PiS. Trumpa nienaiwdza glownie osoby o poglądach liberalnych i takimż charakterze. 

    1. "Trumpa lubi glwonie white trash i tylko garstka ludzi Twojego pokroju." Panie Andrzeju, jak nie lubię się wtrącać to uważam to za zbyt duże uproszczenie. Natomiast zgadzamy się co do Piotra. Ja sam zresztą przestałem pokazywać ten portal tutejszym humanistom od kiedy Piotr przeszedł na "trumpizm".

     1. polityka ulega zmianom. Obama tak obciążył gospodarkę i przykręcił śrubę poprawności politycznej że teraz prawica musi wyrównać bo teraz to ona raczej reprezentuje zdrowy rozsądek

    2. Trump doskonale o tym powiedział że gdyby wybory były popularne a nie elektorskie pojechałby Np do Kalifornii a tak skupil się na swing states. Wygrał na zasadach określonych przez wieki. Trumpem straszono robiono nazistę a nawet FOX początkowo grał przeciw niemu a i tak wygrał.

     wiesz na lewicy ćpunów i nieudaczników socjalnych też jest więcej niż profesorów bo w ogóle loserow jest więcej niż profesorów. Na wielu uniwerkach protrumpowcy ukrywają swe preferencje wychodzi to w tajnych ankietach…

 10. Trump sam się zrobił prezydentem. Ma sukces, dobry mówca jest brzmi szczerze – jego gniew na lewaków jest szczery więc wygrał. proste. To, że Wy Panowie nie rozumiecie że ludzie wolą Trumpa nie oznacza, że nie ma powodów. Spójrzcie na Europę jeszcze trochę lewicowości a nasze gospodarki zupełnie staną, a imigranci są deficytowi ekonomicznie

 11. ROBERT nie powinien mi wmawiac co ja wiem o problemie choroby w USA.Ja to wiem bo zylem tu ponad 40 lat. 
  Opieka zdrowotna i medycznaz w USA jest bardzo wysoka . 

  Szpitale sa swietnie wyposazone i obslugiwane. Lekarze z calego swiata sa kompetentni. Ale trzeba byc ubespieczonym albo przez pracodawce albo samemu. Oczywisty problem maja ludzie ktorzy nie pracuja lub  pracuja sam i bez ubespieczenia./ Ale nawet w takim przypadku sa fundusze w 

  lokalne w kazdym stanie lub miescie. Trum chce rozwalic Obama care z ktorego korzysta 120 lilionow ludzi. Jak dotychczas to Republikanie nie zaproponowali alternatywy. Rozwalic jest latwo a zbudowac trudniej. 

   

   

   

  1. Dokładnie.

   W USA wyleczą z jakiejś rzadkiej odmiany raka 2 razy więcej osób niż w UE, za to w USA ludzie umierają na jakieś banalne zapalenia płuc, bo ich nie stać wydać 100 dolarów na lekarza. 

 12. Bardzo interesująca rozmowa. Pewien szczegół: skoro p. Dominiczak bada tak rozlegle temat pomocy społecznej w USA, a zwłaszcza efektu stygmatyzowania odbiorców pomocy to warto jednak odnotować, że od ponad 10 lat nie używa się kuponów, czyli "food stamps" a karty debetowe, wyglądające jak normalne karty bankowe a pozostałe są również przekazywane elektronicznie. Ponieważ zmiany zostały zainicjowane jeszcze w latach 90, a w czasie rządów Busha rozszerzono je na cały kraj (główne media podawały je w roku 2004) można oczekiwać, że przy tylu amerykanistach i autorach manifestującym swoje rozległe kontakty w USA na tym portalu ten błąd zostanie wychwycony szybko. Jak widać, niekoniecznie.

 13. BARDZO CIEKAWY -DIALOG —PARE UWAG —WACHADŁO WYBORCZE W PRAWO—NORMALNE —SZKODA ZE NA TRAMPA —CIEKAWE CZY POPULIZM TO TRWAŁY TREND W STANACH I NA SWIECIE— CZY CHWILOWE TAPNIECIE —I NALEZY SIE DO TEGO PRZYZWYCZAIC —A PROPO LECZENIA W USA -WIELE LEKOW DOSTEPNYCH DLA LUDZI BEZ RECEPTY A PRZYTYM DRODZY LEKARZE -10 KROTNIE WIECEJ WYPADKOW SMIERCI OD PRZEDAWKOWANIA LEKOW OD POLSKI –DWA RAZY TYLE CO WYPADKOW KOMUNIKACYJNYCH— ILOSC SMIERCI OD BRONI PALNEJ JEST 10 KROTNIE WIEKSZA OD ILOSC ZABOJSTW W SZWECJI—TE PATOLOGIE OBRAZUJA CZESCIOWO SPOLECZENSTWO AMERYKANSKIE —KREACJONIZM AMERYKANSKI DWUKROTNIE POPULARNIEJSZY OD SREDNIEJ EUROPEJSKIEJ I PRZEKRACZA 50 %—NAJWIEKSZA GŁUPOTA MUZGOWCÓW -INTELEKTUALISTOW -PRAWDA SIE SAMA SIE OBRONI —ZAGOSPODAROWANIE  EMOCJI —TO KLUCZ DO SERC I GŁOWY SPOLECZNEJ MASY SPOLECZENSTWA — DO DALSZEGO TRWANIA DEOKRACJI —ANOLOGIA DO POLSKI – ANGLI  I USA —FLUSTRACJE PRZEGRANYCH  KLAS SPOLECZNYCH —DOPROWADZIŁY DO TAKICH A NIE INNYCH WYBOROW —KUPONY SA TERAZ WPROWADZANE W NIEMCZECH –DLA IMIGRANTOW -BY OGRANICZYC WYDAWANIE NA UZYWKI /ALKOCHOL PAPIEROSY NARKOTYKI /PODCZAS WOJNY DOMOWEJ W USA PÓLNOC POLUDNIE —NAJBARDZIEJ ZAGOZALYMI OBRONCAMI NIEWOLNICTWA BYLI NIEZALEZNI FARMERZY KTORZY NIEPOSIADALI NIEWOLNIKOW -DLA KTORYCH WIELKIE FARMY Z NIEWOLNIKAMI BYLY -WIELKA NIEUCZCIWA KONKURECJA GOSPODARCZA -ZE WZGLEDOW EMOCJONALNYCH-SA GORSI OD NAS /NIEWOLNICY-CZARNI/ I UTRZYMANIE NIEWOLNICTWA ICH NOBILITUJE -TO MY BIALI RZADZIMY-JEST TU COS Z POLSKIEJ SZLACHTY ZAGRODOWEJ CO BUTOW UZYWALA TYLKO DO KOSCIOLA

   

   

   

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + osiemnaście =