Dzisiejsza Polska wg Michnika

Na Sali Uniwersytetu Wrocławskiego zgromadziło się około 500 osób. Średnia wieku: 50+. Na sali czuć było tęsknotę za III RP. Twarze skupione, zamyślone i smutne jakieś. W powietrzu unosiło się pytanie: co zrobiliśmy z tą Polska, że bawi się nią teraz Kaczyński, ale nikt tego bezpośrednio nie wyartykułował.

[divider] [/divider]

michni

  [divider] [/divider]

Co mówił sam Adam Michnik? Oto garść jego spostrzeżeń.

….Nie czytam prawicowej prasy, bo nie rozwijam się przy tym intelektualnie. Wiem, że jestem tam przestawiany jako samo zło.

Widzę przepaść pomiędzy naukami Jana Pawła II, a tym co głosi teraz Radio Maryja.

PiS traktuje wiarę bardzo instrumentalnie. Ważny jest sam ceremoniał, a nie kazania.

Kościół nie może się odnaleźć w demokratycznym systemie.

Co trzeba zrobić, aby odsunąć kościół od wpływów? Najpierw odsunąć PiS od władzy.

Antoni Macierewicz zawsze wszystko rozwalał, gdzie się pojawił. Teraz jest inaczej. Jest ,jak pies, wiernym sługą swojego pana, chociaż jego mózg jest zupełnie inaczej skonstruowany od mózgu prezesa.

Obrona terytorialna to współczesne ZOMO Macierewicza i może być przez niego wykorzystanie do zaprowadzania porządku w kraju, a nie do jego obrony.

Jak opozycja się nie zjednoczy to PiS będzie rządził bardzo długo.

Dlaczego nie ma młodych na sali? Jak poczują zagrożenie to wyjdą na ulicę.

Przedterminowych wyborów nie będzie.

Prawdziwego lidera opozycji wykreuje potrzeba. Jeszcze go nie znamy.

Nacjonalizm zaczyna się tam, gdzie kończy troska o dobro kraju. Patriotyzm polega na mówieniu obywatelom prawdy. Nacjonaliści posługują się kłamstwem i dlatego muszą źle skończyć.

Dlaczego Polacy zagłosowali na PiS? Nawet najpiękniejszej pannie zdarza się ulec łajdakowi, ale

potem przychodzi otrzeźwienie.

Kaczyński chce zmienić demokrację w dekorację.

Czy PiS planuje zamkniecie Gazety Wyborczej? Zamknąć nie da rady, ale ma chęć.

Generalnie diagnoza stanu kraju wg Michnika podobała mi się. Zabrakło jednak refleksji dlaczego PiS wygrał wybory i ile w tym sprawstwa GW. Zabrakło mi także jakiejś nowej narracji, która spowodowałaby, że nakład GW przestał by spadać, a jej czytelnicy, zgromadzeni na sali, zaczęli się uśmiechać. Dawna opozycja inteligencka, bo to ona przyszła na spotkanie, chyba też nie ma skutecznej recepty na lepszą przyszłość Polski. Michnik chyba także, Ale posłuchać warto było.

Czesław Cyrul.

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

12 Odpowiedź na “Dzisiejsza Polska wg Michnika”

 1. „Widzę przepaść pomiędzy naukami Jana Pawła II, a tym co głosi teraz Radio Maryja.” Ta przepaść jest o wiele mniejsza niż się Michnikowi wydaje.

 2. Cierpka uwaga autora o wieku „opozycjonistów”. I wypada zgodzić się, że to najlepiej ilustruje łabędzi śpiew ideologii tych panów. I nie ma w tym mojej satysfakcji bo w sumie to jednak są ludzie reprezentujący liberalną stronę. Ale ci panowie rewolucji już nie zrobią. I wypada zgodzić się z hasłem, że Michnik powinien odejść. Szanuję Michnika ale niestety mówiąc kolonialnie Michnik się skończył. KOD wraz z ich przywiązaniem do tych panów po 50-ce nie będzie tą siłą która w długim dystansie pozbawi PiS prowadzenia.

 3. „Patriotyzm polega na mówieniu obywatelom prawdy. ”
  A teraz niech Pan Michnik uderzy sie w pierś. Bo to właśnie dzięki „kreowaniu” rzeczywistości którą to tak gorliwie uprawiał jesteśmy tam gdzie jesteśmy.

 4. Jednym z ważniejszych powodów wyjazdu na stałe było właśnie rozczarowanie kierunkiem, jaki obrała wtedy opozycja. Część była naiwna, część cyniczna, ale wszyscy byli zgodnie wielkimi ignorantami w sprawie systemu, który mieli wprowadzać, zamkniętymi na krytykę. Patrząc teraz na obecny efekt tego „czegoś” nie pozostaje nic innego jak wypierać rzeczywistość i udawać, że naokoło jest inaczej niż jest, we własnym klubie zwolenników, który może się już tylko kurczyć. Dzięki pobytowi w Polsce wiem, że żyją tam też miliony rozczarowanych tą „afrykańską” transformacją i wielu z nich nie bardzo nawet wie, komu ją zawdzięcza.

 5. Co by nie mówić o JPII to nigdy nie wygłaszał tekstów o „białej rasie” tak jak to robią dziś niektórzy księża.
  Myslę że głównym czynnikiem zwycięstwa PiSu były taśmy prawdy, uchodźcy i Zandberg. Gdyby SLD weszło do Sejmu PiS nie miałby większości.

 6. „Widzę przepaść pomiędzy naukami Jana Pawła II, a tym co głosi teraz Radio Maryja.” – jeśli cytat jest autentyczny, to najwyraźniej Michnik nie jest na bieżąco, albo … kłamie, że cokolwiek w tym temacie „widzi” – tak liberalnego RM jeszcze chyba nigdy nie było, czego bezsprzecznym symptomem była wizyta ojca Rydzyka w izraelskiej ambasadzie …

 7. Rydzyk w ambasadzie Izraela? Widać poczuł upajający zapach pieniądza, w tym wypadku nie przeszkadza zupełnie, że żydowskiego pochodzenia.

 8. Michnik sie coraz bardziej kompromituje takimi wypowiedziami. Nie rozumiem jak taki „intelektualista” pozwala sobie na seksistowskie komentarze. Zupełny brak wyczucia, to symbol robienia sie starym prykiem. A stwierdzenie ze „Kościół nie może się odnaleźć w demokratycznym systemie.” to paranoja Michnika. Co jak co ale to Krk sie najlepiej znalazł w po-PRLu i chapie garsciami, pasozytujac na społeczenstwie. Michnik sie do tego przyłozył. Michnik cwaniaczek chciał „żondzic” przy pomocy JP2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =