Egzorcyzm. Religijny zabobon i medyczne oszustwo

 

 

 

Jedna z osób czytających mój esej napisała w komentarzu, że w Katowicach ma powstać Centrum Szkolenia Egzorcystów celem zwiększenia ich ilości, obecnie około 100. Informacja zawarta w komentarzu jest niezwykła.

 

 

 Wiek XX i XXI to triumf nauk: fizyki, astronomii, genetyki, informatyki i medycyny. Potrzebujemy centrów badań naukowych i problemów społecznych. Czy na prawdę potrzebujemy więcej egzorcystów żerujących na ludzkiej naiwności?  Ludzie potrzebują lekarzy a nie starożytnych hokus pokus wypędzania demonów.

 

 

Czym jest egzorcyzm?

 

Historia początków egzorcyzmu sięga czasów biblijnych. W tych czasach ludzie nie znali ludzkiej anatomii, medycyna, jaka znamy obecnie nie istniała a schorzenia mózgu takie jak epilepsja tłumaczono agresywnymi złymi duchami, które atakują ciało lub tylko głowę człowieka. Egzorcyzm polega na wypędzaniu złego ducha przy pomocy specjalnych religijnych i magicznych rytuałów. Mogą to być modlitwy lub zaklęcia, które zmuszają złe duchy zwane demonami do opuszczenia ofiary.

 

 

Religie stosujące egzorcyzm

 

Wiara w złe demony, które można usunąć egzorcyzmem występuje w kilkunastu religiach: religie Abrahamowe, buddyzm, religie animistyczne Afryki, wadu na Wyspach Karaibskich oraz religia Tybetu. W Europie egzorcyzm miał zastosowanie w średniowieczu (tak zwane Wieki Ciemne, Dark Ages).

 

Egzorcyzm w XXI wieku jest karygodnym oszukiwaniem ludzi, którzy potrzebują lekarza a nie oszusta niemającego pojęcia o leczeniu.

 

Chrześcijańska wersja

 

W pierwszym wieku na Bliskim Wschodzie egzorcyzm był powszechnie uprawiany. Przykładem jest opis w Nowym Testamencie Jezusa wypędzającego demony z opętanego w synagodze.  Autor tego opisu uważał, że wykonując egzorcyzm Jezus pokazuje swoje boskie siły. Jeśli to wydarzenie było prawdą to rzuca ono poważny cień na boskość Jezusa. Bóg wiedziałby ze choroby mózgu nie są spowodowane demonami. Stosowanie egzorcyzmu to dowód ignorancji a nie boskości.

 

Ta czarna magia egzorcyzmu jest dobra w cyrku, a jako praktyka medyczna jest kryminalnym oszustwem.

 

Egzorcyzm w XXI wieku

 

W XXI wieku ludzkość ma wiele wyzwań, które będą wymagały wysiłku, czasu i funduszy. Polska nie powinna marnować środków ludzkich i pieniędzy na praktyki, które powstały w mrocznym średniowieczu.  Pieniądze podatników powinny być użyte tak, aby podatnicy mieli korzyść. W średniowieczu stosowanie egzorcyzmu było głupotą, wynikająca z ignorancji. W XXI wieku jest szaleństwem graniczącym z kryminalnym łajdactwem. To oszukiwanie chorych ludzi potrzebujących lekarzy. Katolicki kościół jest wspólnikiem oszustwa.

 

Zakończenie

 

Ten krótki esej dedykuję osobie, która napisała komentarz z informacja o Centrum Szkolenia Egzorcystow.Dziekuje i pozdrawiam KLEMENTYNE.

 

Jeśli kościół wierzy w demony to powinien zacząć wypędzać je od papieża w dół hierarchii religijnych cyników i ignorantów w sutannach.

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

29 Odpowiedź na “Egzorcyzm. Religijny zabobon i medyczne oszustwo”

 1. Autor niestety nie rozumie czym są egzorcyzmy.

  To wypedzanie złego ducha dzięki łasce Chrystusa.

  Widziałam kiedyś opętanego, cierpiącego człowieka – ksiądz egzorcysta przepedzil – mocą Krzyża – demona i człowiek ten odzyskał zmysły.

  Mówił dziwnymi językami których nawet nie znał!

  Niech autor tego artykułu (Janusz) przeczyta o świadectwach o. Gabriele Amortha…

  1. Pani Haniu, a jak w ramach Egzorcyzmologii Ogólnej tłumaczy się taki fenomen, że gdy mój znajomy porzucił Chrystusa i  krzyż – to odzyskał zmysły?

   Na dodatek, przeznaczywszy na językowe ćwiczenia czas dawniej spędzany na mszach, zaczął trochę mówić w językach, które ledwo znał!

    

  2. Przepędzają to, czego nie widać, też tak potrafię, niech przepędzą to, co widać, na przykład koronawirusa. Specjaliści od niczego kurka 😉

  3. "Widziałam kiedyś opętanego, cierpiącego człowieka – ksiądz egzorcysta przepedzil – mocą Krzyża " Czyli przypieprzył krzyżem w demona? Ale to w końcu krzyżem, czy laską Chystusa, bo prędzej o niej Pani pisała.

 2. Mam dobrą radę dla Ciebie Jajuszu – pojedź do Lourdes, Fatimy, Lichenia albo Medziugorje i przekonaj się że Chrystus jest obecny wśród wiernych!

  Przekonaj się też jak ważne są egzorcyzmy – zapoznaj się ze świadectwem o. G. Amortha

 3. @HANIA
  Medycyna kontra zabobon. Medycyna 

  jest sprawdzona tysiace razy. Egzorcyzm nie ma zadnego dowodu.

  Czy nozna uleczyc raka swiecona 

  woda? Jezus nie mial  medycznej   wiedzy i udawal  lekarza. Ale 2000 lat twmu to bylo normalne, W 21 wieku egzorcyzm jest lajdactwem.

 4. @TATAJAREK @MICHAŁ @ANDRZEJ

  Wszystkim Panom zalecam to samo co Januszowi.

  Nie można bagatelizować tak ważnych spraw. Egzorcyzmy są potrzebne, bo naprawdę pomagają ludziom opętanym.

  Ten typ koronawirusa jest pewną próbą wiary katolików w dzisiejszych, sekularystyczno-liberalnych czasach.

  Pamiętajmy także, że szatan również posiada wolną wolę i być może jest to przejaw jego działania.

  Myślę, że ta pandemia może spowodować falę nowych nawróceń na wiarę katolicką i obróci się to przeciwko szatanowi.

 5. Egzorcyzmy to jest bzdura, problem w tym że niektórzy biorą to na poważnie. Instutut Egzorcyzmów Katolickich jest ok, ale np, Instytut Egzorcyzmow Greckich czy HarryPotterskich nie byłyby traktowane poważnie. Chociaż, Harry Potter to zagrożenie dla biznesu katolickiego.

  Z drugiej strony, oni sami doprowadzili ludzi do obłędu, od kołyski,  i jak psycholog nie pomaga to może jakieś czary. Konkurencja ze strony różnych wypędzaczy złych demonów na rynku jest duża. Jesli wypędzanie demonów nie ma znamion przestępstwa , to nic im nie zrobisz. Przestępstwem byłoby np. biczowanie albo psychiczne tortury, ale jesli komuś pomoże i się uspokoi, że jakas mitologiczna postać ma władzę nad demonami, to nic tym katolickim specjalistom nie zrobisz.

 6. "Myślę, że ta pandemia może spowodować falę nowych nawróceń na wiarę katolicką i obróci się to przeciwko szatanowi."

  ——————————————————————-

  Już się obróciła przeciwko szatanowi, bo mu na tacę przestali wrzucać.

 7. @HANIA

  Krzyz to symbol barbarzynskiej smierci , 

  gorszej niz powieszenie. Ta smierc  Jezusa nie byla konieczna bo mozna bylo zbawic ludzi bez tortury i zabicia czlowieka  ktory byl mesjaszem.

  Nawet z punktu widzenia religii  nie bylo konieczne.

   

 8. @HANIA

  Poczatkowo chrzescijanie nie uwazali Jezusa za boga. Dopiero synod biskupow w Nicei w roku 325 uchwalil ze Jezus byl bogiem. Cesarz  Konstantyn​  uznal religie chrzescijan jako panstwowa dla wzmocnienia qladzy. 

 9. RAFAL GORDIAN

  Zgoda. Egzorcyzm powinieb byc  nielegalny i karany jako oszustwo medyczme. Ale przynosi zysk kosciolowi wiec kosciol bedzie walczyl o prawo praktykowania zabobonu , jako ze  pieniadz nie smierrdzi. 

 10. @MICHAL

  Szatan ma wiele postaci. Kazdy egzorcysta to oszust i ludzkie wcielenie 

  moralnego upadku szatana. Robienia pieniedzy na  ludzkim nieszczesciu.

  1. Cóż to jest upadek szatana?

   Po co używasz slangu religantów. Zawirusowali Cię swoją katomowa o jeich wielkich tajemnicach?

 11. @TATAJAREK

  Wirusowa epidemia moze byc interpretowana przez kosciol jako kara  za  ateizm i homoseksualizm. Bog nie ma lepszej metody komunikacji z ludzmi.  Moze tylko zsylac huragany 

  tsunami, zarazy i inne katastrofy. To jest pewna metoda okazania milosci dle ludzi.

   

 12. @ MICHAL

  Ja uzywam religijny zargon  aby osmieszyc jezyk religii.  Apropos szatana,szatan to upadly aniol. 

  Szatan to taki czarny aniol z rogami ktory namawia do ateizmu i zniecheca do dawania na tace. Rowniez inspiruje autorow antyreligijnych artykulow.

   

 13. Na szatana najlepszy jest ateizm, nie trzeba sie telepac do Lichenia. Chociaz taka wycieczka dobrze robi na krążenie. Ale najlepiej oszukac szatana i powtarzac, "religia to bzdura", i szatan wyjdzie i pojdzie dalej, bo po co mialby siedziec w jakim ateiscie?

  Uniknie sie w ten sposob np. deptania, chociaz to tez pobudza krążenie.

  https://www.youtube.com/watch?v=rQeeguRnyNk

 14. @MEDUWALSZCZYK
  Niestety masz racje.

  Religia robi idiotow  z normalnych ludzi,

  ktorzy potrafia myslec w innych sprawach niz religia. Na tym polega 

  niszczaca rola religii, wroga logiki, racjonalnego rozumowania. Hania

  jest ofiara religijnego urojenia..

 15. W mój irobot odkurzacz wstapił demon zaczął dziwnie harczeć i mówić różnymi językami – odprawiłem egzorcyzm wyłączenia go !! I zadziałąło !! Więc nie mówcie że egzorcyzmy nie istnieją głupcy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − osiem =