Estetyka ewolucyjna. Przetrwaliśmy dzięki pięknu. Prof. Adam Chmielewski

To, że przetrwaliśmy, rozwinęliśmy się i wyglądamy tak, jak wyglądamy nie zawdzięczamy wcale naszej sile, sprytowi, czy szybkim nogom. Nasze istnienie zawdzięczamy naszej urodzie. Tak, człowiek jest istotą piękną, przynajmniej niektóre osobniki, a zwłaszcza osobniczki.
Prof. Adam Chmielewski, wybitny filozof i znawca estetyki ewolucyjnej, wprowadza nas w to zagadnienie. Jest ono przełomowe, nie tylko bowiem zachowania społeczne i zręby moralności mają swoje źródło w ewolucji naturalnej. Również poczucie piękna nie zostało wymyślone przez poetów i artystów. Prof. Chmielewski stwierdza, że estetyka nie jest wcale wartością naddaną, ale jest jednym z głównych elementów naszego życia. Czy doczekamy czasów, kiedy na polonistyce, akademii sztuk pięknych i na historii sztuki wprowadzone zostaną obowiązkowe wykłady z biologii?
Zapraszamy na:
http://racjonalista.tv/
https://www.facebook.com/racjonalista.tv

O autorze wpisu:

One Reply to “Estetyka ewolucyjna. Przetrwaliśmy dzięki pięknu. Prof. Adam Chmielewski”

  1. ” [Darwin] Wskazał tam mianowicie bowiem na wielką rolę, jaką odgrywa właśnie wygląd w doborze seksualnym, który jest oczywiście kluczem do przetrwania danego gatunku, do przekazania swoich genów kolejnym pokoleniom”? „Paw innymi słowy naraża się na dużo większe ryzyko ze strony drapieżników (…), ale zyski dla gatunku z racji pięknego wyglądu są jednak większe i dają większe szanse na przetrwanie tego gatunku… tak to ukształtowała ewolucja… i stąd też ten piękny wygląd się ukształtował”? Nie czytałem książki „O pochodzeniu człowieka”, więc nie wiem co dokładnie sądził Darwin, ale czy pan profesor Chmielewski jest (bo tak mogłoby z powyższego cytatu wynikać) zwolennikiem teorii doboru gatunkowego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − pięć =