Francja i Anglia w amerykańskim świecie. Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Można powiedzieć, że żyjemy w amerykańskim świecie. Piotr Napierała i Jacek Tabisz oceniają USA pozytywnie, powołując się na humanitarną w stosunku do innych mocarstw historię tego kraju. Zdaniem rozmówców, w przeciwieństwie do pragmatycznych Europejczyków, Amerykanie są w polityce do pewnego stopnia idealistami, co tworzy na linii współpracy państw Zachodu pewne nieporozumienia. Polska jest częścią Zachodu, NATO i UE, nie stoi z boku, co niektórym lewicowym i ultralewicowym analitykom nie mieści się w głowie. Tym razem jednak mówimy o najsilniejszych politycznie państwach Europy, czyli o Wielkiej Brytanii i Francji. Jak te mocarstwa radzą sobie z jeszcze silniejszym partnerem? Czy ich podejście do USA szkodzi, czy pomaga reszcie Zachodu? W jaki sposób ono się zmienia i ewoluuje? Piotr i Jacek sądzą, że przedstawianie prawdziwego oblicza Zachodu jest bardzo istotne w środowiskach prolaickich, które zbyt często przyjmują niezbyt realistyczne, postmarksistowskie spojrzenie na politykę światową.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Francja i Anglia w amerykańskim świecie. Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

  1. Ha, ha, ale przeciez obawa, ze niektore panstwa bliskowschodnie chca spuscic bombe atomowa na Izrael jest jak najbardziej uzasadniona. I pomijanie tego aspektu to przekłamanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *