Gorliwość zwykłych obywateli w III Rzeszy. Theatrum Illuminatum

Wbrew powszechnemu przekonaniu wyprężenie i wywrzaskiwanie „heil Hitler” uprawiali nie tylko wojskowi i aparat przymusu III Rzeszy (SS, SD, Gestapo etc.), ale tym bardziej i gorliwiej zwykli cywile. Wykpiwamy to w naszym najnowszym filmie. Enjoy:

 

 

Heil Hitler (niem. Chwała Hitlerowi, Cześć Hitlerowi), Hitlergruß – powitanie w III Rzeszy. Początkowo pozdrowienie to dotyczyło tylko towarzyszy partyjnych i nazywane było Hitler-Gruß. Po raz pierwszy gest ten został wykonany w grudniu 1924 roku, kiedy Adolf Hitler opuszczał więzienie w Landsbergu. Od parad w 1925 roku stał się coraz bardziej powszechny (Wikipedia).

PN

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 4 =