How much humanism in unbelievers? Andrew Copson

 

We abandon religion. Very good. Do we become more humanistic?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

9 Odpowiedź na “How much humanism in unbelievers? Andrew Copson”

  1. Trudno rozstrzygnąć czy np. podmiotowość embriona ludzkiego jest bardziej urojonym problemem humanistycznym, niż np. zrównanie statusu związków jednopłciowych z małżeńskimi.

   1. Mówiąc o trudnym rozstrzygnięciu miałem na myśli racjonalne argumenty, a nie arbitralną opinię wygłoszoną z dogmatyczną pewnością siebie.
    .
    To drugie jest faktycznie bardzo łatwe.

   2. Podmiotowość embriona jest ściśle związana z pojęciem duszy. Bez tego, to rozważanie nie ma w ogóle sensu. Skoro człowiek umiera, kiedy przestaje mu funkcjonować mózg i trupów nie uznajemy za podmiot, więc tak samo nie możemy traktować osobowo embriona. No chyba, że wierzymy w istnienie duszy i to, że jej obecność w człowieku jest ważniejsza od tego, czy ma on mózg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 2 =