• piątek, 27 listopada 2020 r.

Jak Kościół katolicki szkodził Polsce na przykładzie Unii Brzeskiej. Grzegorz Roman

 

Panuje powszechne przekonanie, że Kościół katolicki służył i pomagał Polsce, na co jest wiele dowodów w naszej historii.  Unia Brzeska, jako próba zniszczenia prawosławia przeczy tej tezie. Prawosławie przetrwało, ale skutki podziałów i nienawiści w polskim społeczeństwie były tragiczne dla naszej ojczyzny. Upadek naszego państwa pod koniec XVIII wieku, skutkujący rozbiorami,  sięga w swych przyczynach czasów uchwalenia tzw. Unii Brzeskiej. Było to wydarzenie inspirowane przez władze Kościoła Rzymskiego. Niestety za jej tragiczne skutki płacimy my, Polacy do dziś.

Podobne materiały

5 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  29 grudnia 2018 at 04:23 - odpowiedz

  to był kiepski pomysł ale można zrozumieć motywację. Część sejmu chciała wzmocnić tak wpływy polskie na wschodzie i powstrzymać wzrost Rosji i na krótką metę to się udało

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  29 grudnia 2018 at 04:27 - odpowiedz

  kościół bardziej zaszkodził popierając mniej więcej w tym samym czasie sejmokrację i tkwiący w sejmie ultrakatolicyzm. Zamiast tak jak dotychczas królewski dworski tolerancyjny praktycyzm na modłę Batorego i Walezego zresztą też. Przy obcych królach łatwiej było klerowi schlebiać posłom m.in. Jacy to byli poeknie katoliccy. To z poparcia sejmokracji przez kler polska upadnie w 17 i 18 w a nie z powodu unii b.

  • GrzegorzR
   GrzegorzR
   30 grudnia 2018 at 18:47 - odpowiedz

   Wcale nie twierdzę, że Unia Brzeska była jedyną przyczyną upadku Piolski. Ale do tegoż upadku wydatnie pomogła doprowadzić. Zresztą tu chodzi nie tylko o Unię B. Tam byl caly ciąg wrogich dzialań dużo przed i jeszcze więcej po.

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  29 grudnia 2018 at 04:29 - odpowiedz

  zbadałem ten problem dogłębnie w mojej jeszcze nie wydanej książce o roboczym tytule: Kościół katolicki a rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce"

 4. mieduwalszczyk
  29 grudnia 2018 at 11:03 - odpowiedz

  Szkodziła oczywiście interesom RP szlacheckiej ta inicjatywa Watykanu, której wykonawcą był uniżony sługa papiestwa, jeden z najgorszych władców Polski Zygmunt III Waza. Banał to ogólnie znany, że posunięcie to działało odśrodkowo na wielkie państwo, które spajała względna tolerancja, ale "jezuicka kukła" jak nazywała Zygmusia szlachta miał interesy kraju w którym przyszło być mu królem w głebokim poważaniu i mógł je zawsze przehandlować choćby Habsburgom za szmal.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *