Jak Kościół katolicki szkodził Polsce na przykładzie Unii Brzeskiej. Grzegorz Roman

 

Panuje powszechne przekonanie, że Kościół katolicki służył i pomagał Polsce, na co jest wiele dowodów w naszej historii.  Unia Brzeska, jako próba zniszczenia prawosławia przeczy tej tezie. Prawosławie przetrwało, ale skutki podziałów i nienawiści w polskim społeczeństwie były tragiczne dla naszej ojczyzny. Upadek naszego państwa pod koniec XVIII wieku, skutkujący rozbiorami,  sięga w swych przyczynach czasów uchwalenia tzw. Unii Brzeskiej. Było to wydarzenie inspirowane przez władze Kościoła Rzymskiego. Niestety za jej tragiczne skutki płacimy my, Polacy do dziś.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. kościół bardziej zaszkodził popierając mniej więcej w tym samym czasie sejmokrację i tkwiący w sejmie ultrakatolicyzm. Zamiast tak jak dotychczas królewski dworski tolerancyjny praktycyzm na modłę Batorego i Walezego zresztą też. Przy obcych królach łatwiej było klerowi schlebiać posłom m.in. Jacy to byli poeknie katoliccy. To z poparcia sejmokracji przez kler polska upadnie w 17 i 18 w a nie z powodu unii b.

    1. Wcale nie twierdzę, że Unia Brzeska była jedyną przyczyną upadku Piolski. Ale do tegoż upadku wydatnie pomogła doprowadzić. Zresztą tu chodzi nie tylko o Unię B. Tam byl caly ciąg wrogich dzialań dużo przed i jeszcze więcej po.

  2. Szkodziła oczywiście interesom RP szlacheckiej ta inicjatywa Watykanu, której wykonawcą był uniżony sługa papiestwa, jeden z najgorszych władców Polski Zygmunt III Waza. Banał to ogólnie znany, że posunięcie to działało odśrodkowo na wielkie państwo, które spajała względna tolerancja, ale "jezuicka kukła" jak nazywała Zygmusia szlachta miał interesy kraju w którym przyszło być mu królem w głebokim poważaniu i mógł je zawsze przehandlować choćby Habsburgom za szmal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *