Wesołych Świąt!! Z Niemiec do Polski

 

Trzy dni temu musiałem przejechać trasę A-4 od naszej zachodniej granicy do Wrocławia. 130 kilometrów jechałem 5 godzin. Z Niemiec sunęły setki tysięcy aut. Nasi rodacy lub byli obywatele zatęsknili za polską tradycją. Barszczem, pierogami, czy karpiem. Nasza tradycja świąteczna jest wyżej stawiana od niemieckiej choć obyczaje wigilijne – choinka, kolędy, jarmarki adwentowe przyszły do nas z Niemiec właśnie. Zamieszkałych w Niemczech rodaków, dwa razy do roku nachodzi tęsknota za wigilijnymi obyczajami, święconką i rodziną więc blokują nasze drogi. Przy okazji mogą pochwalić się znajomym prawie nowym, tylko lekko przechodzonym, autem „dislu, automacie, i skórze”, które jak Niemiec sprzedawał to płakał z żalu. Potem, zaraz po świętach nawałnica aut rusza spowrotem. 

 


W Polsce święta, ale praca w Niemczech lepsza jest. Niemiec lepiej płaci i lepiej zorganizowany jest. U nas, mimo dużego postępu i podglądania Niemców jest gorzej. Nasz patriotyzm to tęsknota za choinką i barszczem i przegranymi wojnami. Niemiecki to dobra organizacja pracy i płacenie podatków. Oto różnie współczesne tradycje i patriotyzmy. Dobrze by było, aby te oba przykłady jednoczyły się i wtedy wszyscy byliby zadowoleni. Ale jest tak jak jest. Niemożliwe jest by Niemcy przyjeżdżali do nas do pracy, a jeździli do siebie na święta, bo tam są one o wiele ciekawsze i smakowitsze, a w Polsce praca lepiej płatna. 
Wesołych Świąt

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

 1. Trzeba było nie utrzymywac kleru i koscioła – panie SLD – to płaca byłaby wyższa. Trzeba było wprowadzic podatek od koscioła i admistrowac ten podatek, jak Niemcy. Trzeba było nie włazic i nie lizac dupska klerowi – panie SLD.

 2. Polska za Niemcami jest jeszcze o lata świetlne.  Ich poziomu organizacji i zamożności to nigdy  nie osiągniemy. Znacznie nam bliżej do Rosji. Z narodów słowiańskich to tylko Czesi osiągną sukces.  
   

  1. Zamożności? Kolego największy majątek w Europie ma przeciętny Włoch, a Grecy stoją wyżej niż Niemcy. Tyle o zamożności.

   1. Jadąc polskimi drogami , a niemieckimi to też czuć róznice. Nasze są nierówne i mają wiele niedoróbek. To odnośnie jakości wykonania. Po niemieckiej stronie jest  czyściej i nie walają się pety na chodnikach jak u nas(wstyd). 

     

 3. Pani Czesiu jak zwykle raczy żartować.

  Jeżeli są to Rodacy to jest to również ich autostrada. Może nawet bardziej ich niż pana Czesia jeżeli liczyć ich podatki via Bruksela na budowę tej autostrady.

  Za wspaniałą organizację niech służy przykład lotniska berlińskiego, kilkakrotne identyfikacje imigrantów, żołnierz Bundeswehry bez znajomości arabskiego uznany za Syryjczyka, turysta chiński który poszedł na Policję zgłosić kradzież a ci odstawili go do ośrodka dla imigrantów a za przykład gotowości płacenia podatków niech służą CD zakupione kilkakrotnie na lewo od pracowników banków szwajcarskich z listą Steuersünder.

  Patriotyzm jest w Niemczech nie istnieje, kto jest patriotą ten jest Nazi, w ogóle nie ma już Niemców są tylko "ci którzy już tu dłużej żyją". Pan Czesiu może oczywiście tego nie wiedzieć tylko po co sili się na komentarz w tematach o których nie ma pojęcia.

  1. Szanowny Panie Nietschuniu.

   Akurat ten odcinek autostrady był modernizowany  przed naszym wejsciem do UE. Z jakich funduszy? A to zostawiam juz Panu do wyjaśnienia, bo Pan wszystko wie. Byłem w tym czasie radnym sejmiku dolnoslaskiego i wiem o czym piszę.Pozdrawiam.

 4. Podkreslasz ze Niemcy sa dobrze zorganizowani.

  Ale jednym z powodow kleski w Drugiej wojnie swiatowej byla zla organizacja wspoldzialania roznych rodzajow sil zbrojnych trzecie rzeszy. Moze teraz nauczyli sie organizacji od Anglikow i Amerykanow.

  1. Ale jednym z powodow kleski w Drugiej wojnie swiatowej byla zla organizacja 
   ===
   Może to byla bardziej wina ideologii, którą tamci Niemcy wyznawali, a nie wrodzonych umiejętności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *