Jak zreformować sądy i zapewnić świeckość państwa? Anna Maria Żukowska i Andrzej Dominiczak

 

 

Andrzej Dominiczak pyta rzeczniczkę SLD o pomysły jej partii na reformę sądów i zapewnienie świeckości państwa. Anna Maria Żukowska odpowiada z dużą dozą wiedzy prawniczej. Jaka jest zaś historia SLD i świeckości w Polsce? Rozmówcy starają się obalić lub uzupełnić pewne przyjęte powszechnie przekonania. Na tej podstawie możemy dojść do własnych wniosków, jak zachowa się w kwestii świeckości kraju SLD jeśli wróci do sejmu.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

18 Odpowiedź na “Jak zreformować sądy i zapewnić świeckość państwa? Anna Maria Żukowska i Andrzej Dominiczak”

 1. Reczniczka SLD wręcz zaskoczyła mnie swoją otwartością na śmiałe, lewicowe i liberalne idee i projekety; nawet na utopijny zdaniem niektórych projekt wprowadzenia bezwarunkowego dochodu dla każdego. Może jest jednak szansa, ze lewica powróci i i zacznie prowadzić politykę przez duże P, czyli politykę zmierzającą do budowy lepszego świata. Taki przecież byś sens powstania i walki lewicy z wyzyskiem, niesprawiedliowścią i nierównością, odkąd powsttała pod koniec XvIII wieku. SLD lączy myślenie w kategoriach lewicy socjalnej i swiatpoglądowej; popiera państwo świeckie, walkę o prawa kobiet, mniejszosci seksulanych itp.- na razie w deklaracjach, ale przecież nie ma innych możliwości. Może warto dać im szansę?! Po tym teraz, gdy Nowoczesna i PO odmówiły udziału w Kongresie Świeckosci, nie widzę ugrupowania, które byłoby nam bliższe, nawet jeśli nie zgadzamy się w każdym szczególe! Czy zresztą może być inaczej?!

 2. Strasznie skatolona ta Pani. Sprawia wrazenie, ze jakby moga to by jadła papiezowi z reki, i oczywiscie wizyta z pocałunkiem w pierscien. Co ją obchodzi religia w szkole? Religia/katecheza jest do wyrzucenia a nie do naprawiania, nie do tego zeby razem z kurią i biskupem ustalac program katechezy. Powinna raczej wprowadzic przedmiot swiecki "nauka o religiach/filozofiach", a nie bratac sie z klerem. Podobnie z konkordatem, tam nie ma nic specjalnego, i skoro Zoll miał własną interpretacje to i SLD moze interpretowac konkordat po swojemu. Trzeba tylko chciec. Tam nie ma nic wprost o płaceniu na kler i na katecheze, wiec wystarczy Krk finansowo  nacisnąc i kler bedzie jadł z reki. Nastepna  co sie boi konkordatu i bredzi cos o wypowiadaniu itp. 

  1. Lucyanie, nie przesadzasz trochę albo wręcz grubo. SLD popiera liberalizację ustawy aborcyjnej, i poparło Kośngres świeckości wraz z jego szczegółowym manifestem, który będzie ogłosozny za niecale dwa tygodnie. Gdyby manifest zamienił się w obowiązujące prawo nie mielibyśmy właśiwie problemu z klerykalizacją państwa. 

   1. Ja nie mowie o SLD w ogole, ale rozumowanie tej Pani nt. religii/katechezy w szkołach publicznych pokazuje, ze ona jest poteznie skatolona. Co ona by chciała, aby klecha przychodził do pokoju nauczycielskiego, i na rady pedagogiczne? Co ona by chciała miec kontrole nad tym co kleszka mowi, przeciez to absurd. Ona by chciała włączyc katecheze w  panstwowy system edukacyjny. Rece opadają. Ona w gruncie rzeczy reprezentuje starą linie SLD: razem z klerem (tym dobrym) chcemy rządzic Polską. 

    Rozumowanie tej Pani jest infantylne. 

 3. Nie warto dać im szansy. Trzeba zagryźć zęby i głosować na PO. Głosowanie na Zandberga, SLD, Palikota = kolejna kadencja PiS = zakaz przerywania ciąży pozamacicznej. 

  1. Pani Alu, mamy jeszcze 2 lata do wyborów. Może się z Panią zgodzę, jesli parę miesięcy przed wyborami poparcie wyrażone w badaniach opinii nie będzie wyraźnie większe.  Teraz jednak warto podjąć wysilek,z eby cos mienic, bo PO pod wodzą Schetyny nie spelni – obawiam się – niczyich oczekiwań. Ponadto wzrost poparcia dla lewicy moglby tez zmobilizować PO, moze zmienic szefa o bardziej ptworzyć te partie na liberalne wartosci światpoglądowe. 

  1. Panie Marku, tylko garstka lewicowców tzw, swiatpoglądowych  popiara muzułmanów, ale chyba jednak nie islam. Przyczyną jest prawdopodobnie  wspólny wróg albo sazatan, za którego uważają USA i na drugim miejscu Europę Zachodnią.  To oczuwiśie, przy wszytskich zastrzeżeniach wobec Tuumpa,  abusrdalne albo wręz chore, ale to jednak nie jest poperanie islamu. 

   1. Nie wiem o co chodzi z tym "popieraniem". W Stanach jest przeciez wielki liberalizm. Sa miejscowosci gdzie muzułmanie całkowicie opanowali i w ramach wolnosci "dra mordy" ze swoimi islamskimi przyspiewkami. Tego raczej w Europie nie ma, bo wiedza ze moga sie modlic, ale zakłocanie ciszy (walenie w dzwony i katarynkie) jest zarezerwowane dla katolikow i protestanow. Formalnie przeciez muzułmanie w imie rownosci praw powinni moc sobie spiewac i puszczac spiewy z glosnikow, tak samo jak katolicki kleszka wali w dzwony.

    https://www.youtube.com/watch?v=mUHDYlJHaOQ

    https://www.youtube.com/watch?v=hG8i_Ko3H_s

    Generalnie to wszyscy powinni placic kary za zanieczyszczanie akustyczne.

     

    1. Zgoda, szwedzcy humaniści zrobil nawet kampanię na ten temat jakeis 10 lat temu. Chcili zakazu dzwonienia i innego halasowania, a jak sie nie udalo, uskali zgode na to, by przez jakis megafon wykrzykiwać "bog nie istnieje". Ale robili to tylko kilka dni,z eby jeszcze bardzoej nie "zanieczyszcać akustycznie".  

    2. Jak na Skandynawów i humanistów, to jacyś tacy trochę toporni ci szwedzcy humaniści.
     Przecież dźwięk dzwonu jest jedynie zaproszeniem na spotkanie w kościele i nie wyraża werbalnie żadnego poglądu, więc ich odzew był co najmniej nieproporcjonalny.
     .
     Kiedyś u mnie na osiedlu dzwon dzwonił nie tylko w południe, ale też o 6 rano. Napisałem uprzejmy list do proboszcza w tej sprawie i kilka dni później przestał dzwonić. Nie trzeba było sie wydzierać. Na szczęście, bo i tak bym tego nie zrobił.

     1. Hałas zaproszeniem, nie lepiej  jakies cichsze zaproszenie?Jeszcze troche i powiesz, ze ryk motocykla to zaproszenie na przejazdzke. Dawniej waliło sie w dzwony o 6 rano zeby chłop wstał i przyszedł do pracy na polu, o 12 czas na przerwe, a o 18 zeby sie połozył spac, bo inaczej nie wstanie o 6 rano. Dzwon zastepował  zegarek, dzis jest to  niepotrzebne.

  2. lewica , a raczej niektóry z lewicy nie rozumieja , że Islam i Judaizm ( jak kazda patriarchalna religia) jest taka sama jak nasz PiS i Chcrześcijaństwo . Ale w lewicy jest inteligencja , która to rozumie.

 4. SLD chyba jest mi najblizej, ale SLD sie zatrzymało w PRL – mentalnie jest 20-30 lat do tyłu i chwyta sie głupich pomysłow, jak małpa brzytwy. Opodatkowanie robotow bo "zabierają" ludziom prace to chyba jedna z najgłupszych argumentacji. Przypomina to opodatkowanie koparek, bo zabierają prace mnostwu ludzi. O wiele lepiej dac kazdemu łyzeczke do herbaty i niech kopie. Pełne zatrudnienie i ludzie bedą mieli głowy zajete. Tak, jest problem z podatkami i jesli ucieknie kasa z benzyny/ropy to sie wprowadzi podatek za elektryczne tankowanie. Ale opodatkowanie robotow bo zabierają prace – puknijcie sie w głowe. To tak jak opodatkowac samochody bo zabierają prace, mozna by przeciez chodzic na pieszo, ilez to ludzi by sie człapało i miało zajecie. Jaki jest sens cokolwiek ulepszac, zaoszczedzac (czas, ludzi) skoro dostanie sie za to kare? SLD ma potworne problemy z sensowna  argumentacją. I prosze tez nie wpuszczac SLD na "dochod gwarantowany" – bo w Polsce to sie kojarzy z  mentalnoscią "czy sie stoi czy sie lezy 2000 złotych sie nalezy". W Polsce nie ma klimatu na dawanie "za darmo". Bardziej chwytne jest "godziwa płaca za uczciwa prace". Wpuszczanie SLD na "dochod gwarantowany" to dla mnie desperacki krok odparcia 500+ na dziecko. SLD powinno przebic oferte 500+ na dzieci, a nie paplac sie w "dochody gwarantowane" – takie rzeczy sie proponuje w krajach gdzie ludzie normalnie/dobrze zarabiają – ale jest grupa "nie do zatrudnienia". I co z nimi zrobic? Wtedy im sie proponuje "dochod gwarantowany, aby dudy nie zawracali i siedzieli w domu i spokojnie oglądali te swoje sitcomy, sączyli koka-kole i drinki, zapełnili brzuchy i przeszkadzali w interesach.  Bo i tak z nich nic nie bedzie. Tak jest np. w Finlandii gdzie jest grupa zalezna od sączenia "koskenkorva"  (alkohol 40%)  i nie ma siły zeby ich zatrudnic – bo i tak zawalą. 

 5. Problem nadużyć w sądownictwie -czy jest co reformować? Według rzecznik partyjnej problem sądowego bezprawia  naprawdę jest problemem niewyedukowania Walków. Przecież taki Walek jeden z drugim nie zna sie na kalendarzu więc skąd nieborak ma wiedzieć o trybie administracyjnym – np jakie są termin  odwołania itd. SLDowcy dumacze nad problemem sądownictwa dumali, dumali aż wydumali, że sądowe bezprawie w Polsce nie jest bezprawiem a problem tak naprawdę leży chen za rzeką, za lasem, za mokradłami – tam na 19 wiecznej wsi gdzie z wyjątkiem kopaniem ziemniaków i pasania świń Walków po prostu niczego nie uczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 2 =