Jako Arab oniemiałem widząc reakcję Bliskiego Wschodu na zamach w Orlando…

Ostatnio miał miejsce straszliwy atak terrorystyczny do którego doszło w Orlando, gdzie 49 niewinnych ludzi zostało zamordowanych. Z pewnością większość ludzi w świecie arabskim potępiła okropne akty przemocy? Najbardziej śmiertelna strzelanina w najnowszej historii amerykańskiej nie może być przecież popierana przez tak dużą liczbę ludzi miłujących pokój, którzy, mimo wszystko, w większości potępiają akty terroru popełnione w imię islamu przez grupy takie jak ISIS i Al-Kaida? Tak jest, tak powinno być. Prawda?

Otóż nie prawda…

Po dwujęzycznych arabskich i angielskich mediach z Bliskiego Wschodu wziąłem się do przeglądania dedykowanych im arabskich stron z wiadomościami na Facebooku; były to Al Jazeera, Al-Arabiya, BBC Arabic, a także trochę egipskich stacji informacyjnych. Chciałem ocenić, w jaki sposób świat arabski odpowiadał na strzelaninę w Orlando. Wyniki były rozczarowujące, niepokojące i przygnębiające, a to i tak najmniej co można powiedzieć. Sekcja komentarzy na każdej stronie została zalana postami pokazującymi sympatię adresowaną w kierunku atakującego, chwalącą go za jego czyny i wyrażającą pragnienie śmierci wobec członków międzynarodowej społeczności LGBT. Komentarze wahały się od dowcipów o incydencie, do długich religijnych błagań w intencji śmierci dla gejów i lesbijek. Część modlitw stanowiła prośbę adresowaną do Allacha o przyznanie mordercy z Orlando „najwyższego miejsca w raju”. Starałem się zbierać screeny z tymi uwagami w celu podniesienia świadomości na temat ilości nienawiści wobec społeczności gejowskiej na Bliskim Wschodzie, ale szybko dotarło do mnie, że takie zadanie byłoby niemożliwe.

Było po prostu zbyt wiele nienawistnych komentarzy, z tysiącami wyrazów poparcia dla ataku, od Tunezji do Egiptu, od Iraku do Arabii Saudyjskiej. Dopiero poprzez głębokie kopanie się w komentarzach znalazłem pojedyncze osoby, która wyraziły choć odrobinę współczucia dla ofiar z Orlando i ich rodzin, a nawet jawnie potępiły tę masakrę. Jeśli ktoś nie mówi po arabsku, warto odwiedzić stronę Facebookową Al Jazeera i przewinąć w dół, aż pojawi się post o ataku w Orlando i przyjrzeć się, co widnieje w pierwszej trójce „reakcji” (nowo dodana funkcja Facebooka).

Jesteś wstrząśnięty? Więc ja także… To naprawdę smuci i jest niepokojące, gdy spostrzeże się, że tak duża liczba użytkowników mediów społecznych w świecie arabskim, która wyraża swoje opinie całkowicie otwarcie i bezwstydnie, akceptuje zabijanie niewinnych z powodu ich orientacji seksualnej. Ktoś może argumentować, że większość widzów i czytelników Al Jazeera są to sympatycy islamistów, więc nie jest zaskoczeniem, że komentarze będą tam homofobiczne, i może mieć rację. Ale należy pamiętać, że ogrom mowy nienawiści pojawił się również w stacjach takich jak BBC i Al-Arabija, których widzowie, jak można zakładać, są przeciwni islamistom z powodu potępienia tych mediów dla ISIS. Z kolei egipskie serwisy informacyjne mają zazwyczaj przekaz popierający niefundamentalistycznego prezydenta al Sisiego, mimo to jednak znajdziemy tam również poparcie wobec islamisty z Orlando.

Konsekwencje tego są o wiele gorsze i bardziej dalekosiężne niż mogłoby się początkowo wydawać. Obecnie stało się powszechnym w świecie arabskim życzenie śmierci mniejszościom i świętowanie poczynionych na nich zbrodni. Geje, chrześcijanie, Żydzi, ateiści, odstępcy, heretyccy muzułmanie, liberalni muzułmanie i ludzie świeccy są postrzegani przez ogół muzułmanów jako podludzie. To, że zabójstwa na tych mniejszościach nikogo nie obchodzą, jest normą. W najgorszym wypadku, ataki takie jak strzelanina w Orlando nagradzane są pochwałami, a w najlepszym wypadku otacza je cisza.

Członkowie lewicy, którzy twierdzą, że tego rodzaju terroryzm nie ma nic wspólnego z islamem muszą stać się świadomi problemu, jakim jest islam i zrozumieć tragiczne konsekwencje unikania dyskusji na ten temat. Świat arabski jest moralnie upadły, co jest efektem dziesięcioleci fundamentalistycznej indoktrynacji w całym świecie muzułmańskim, która zaowocowała w ostatnim czasie wzrostem islamskiego terroryzmu. Konieczna reforma musi pochodzić z wnętrza społeczności muzułmańskiej. Ogromnie potrzebna jest otwarta i szczera dyskusja na temat aktualnego rozumienia i interpretacji islamu. Tak, to wspaniałe widzieć muzułmanów na Zachodzie potępiających atak i wyrażających solidarność z ofiarami i ich rodzinami, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Świat muzułmański, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, wręcz roi się od zwolenników zarówno arabskich nacjonalistycznych ideologii antyzachodnich, jak i islamizmu i wahhabizmu, z których oba są szambami nienawiści.

Gdy średnia komentarzy z kręgu zachodnich liberałów zamyka się w zdaniach „chrześcijanie też mogą być zbyt homofobiczni” i „nie ma to nic wspólnego z islamem” i ma to miejsce tuż po ataku terrorystycznym, gdzie 49 osób zginęło z powodu fundamentalizmu religijnego, to znak, jak bardzo potrzeba szczerej dyskusji. Nie sprzyja temu aktywne i celowe zaprzeczanie obecności homofobii w społeczności muzułmańskiej i powtarzanie dalekiej od prawdy islamskiej retoryki i propagandy. To tylko pogarsza i tak już złą sytuację, a konsekwencje takiej postawy rodzą tylko więcej islamskiego fundamentalizmu, co musi być dobrze rozpoznane. Ignorując islamski fundamentalizm tylko nasila się jego przemoc, a jej wzrost będzie odbijał się bezpośrednio na prześladowaniach mniejszości, których prawa rzekomo mają lewica i liberałowie chronić. To wszystko sprawia, że jest coraz​ trudniej nie tylko dla społeczności LGBT na Bliskim Wschodzie, ale także dla innych mniejszości liberalnych i świeckich muzułmanów, którzy na co dzień walczą o zmiany w świecie arabskim.

Tekst angielski autorstwa Mohammeda Rady pochodzi z portalu Arabskich Humanistów

Tłumaczenie Jacek Tabisz

Polub stronę arabskich humanistów na Facebooku! Nie ma jeszcze tysiąca polubień.

[divider] [/divider]

egzek

Zgodna z prawem szariatu egzekucja geja przez zrzucenie z wysokiego budynku

[divider] [/divider]

O autorze wpisu:

  1. A dokonali też ich masowego mordu? Czy rządzą nami i w polskim prawie homoseksualizm jest karany śmiercią, jak w wielu państwach muzułmańskich? A tak poza tym jasne – wszechpolacy to też nic fajnego. Ale istnieje duża różnica

     1. A skąd wiesz że Wszechpolacy nikogo nie zabili? Skoro cieszy ich śmierć innych a między soba gadają o tym jak zabijać „lewaków” to są do tego zdolni. 😉

     2. Marek
      Po pierwsze co ma piernik do wiatraka?
      Po drugie AFD której liderka zapowiadała że będzie strzelać do kobiet i dzieci przy granicy niech nie robi z siebie większych ofiar niż są w rzeczywistości.

    1. Ale stopień poparcia dla radykałów w danej społeczności bywa różny. Dlatego u jednych rządzą u innych nie.

   1. Oczywiście, że jest różnica, chciałem tylko napisać, że w naszym społeczeństwie też mamy ludzi z wypranymi (pewnie religia miała niemały wpływ) pod względem mózgami. Różnica jest w ilości. W krajach arabskich jest pewnie ich zdecydowanie więcej.

   2. To rozmawiamy o obowiązującym prawie, czy komentarzach? Kolejna sprawa, to taka, że w naszej europejskiej historii prawo również nie było łaskawe dla mniejszości. Dodatkowo, co z tego, że na papierze jest głoszona równość (w prawie) jak i tak nagonka na mniejszości jest tak duża, że ludzie serwują coś gorszego niż kare śmierci, ta jest szybka i w miarę bezbolesna.

  2. Czy aby na pewno się ucieszyli? Wskazali tylko na cytat w Biblii, który mówi, że gejów czeka boska kara za stosunki homoseksualne. To jakby nie to samo, co wyrażenie radości.

  3. -I to właśnie do takich „mądrych” komentarzy było to zdanie:
   „Gdy średnia komentarzy z kręgu zachodnich liberałów zamyka się w zdaniach „chrześcijanie też mogą być zbyt homofobiczni” i „nie ma to nic wspólnego z islamem” i ma to miejsce tuż po ataku terrorystycznym, gdzie 49 osób zginęło z powodu fundamentalizmu religijnego, to znak, jak bardzo potrzeba szczerej dyskusji.”

  1. Cieszyli sie, ze Allah i pomogł. Ostatecznie Busz tez wzywał na pomoc zydowskiego boga (Boga). Mozna powiedziec, ze Bog walczył z Allahen, czyli miotał sie sam ze sobą.

 1. dobry komentarz z facebooka:
  „…Izabela Kondracka bzdury , śledzę na bieżąco od 15 lat media arabskie , ktoś tu uprawia durną aczkolwiek typową dla polandii propagandę . Nateżenie ” poparcia” tego zbrodniczego czynu jest miarodajne z poparciem na europejskich portalach ..Tu nie chodzi o filozoficzne interpretacje islamu jako religii ,osobiste reflksje i niechęci , pan ma zwyczajnie uprzedzenia innej natury śledząc wpisy.. ” (..) Wyniki były rozczarowujące, niepokojące i przygnębiające… ( za mało przymiotników ! 😀 ) .. a to i tak najmniej co można powiedzieć ( proszę mówić dalej 😀 ) .ale szybko dotarło do mnie ( haha) że takie zadanie byłoby niemożliwe ” .. ano trzeba było , tzreba było ..ale wiadomo , ze budowanie napiecia …to jest to o co nam chodzi 😉 . ” racjo-nacjo,nazi -nalizm”…” https://www.facebook.com/groups/7837939061/

  1. Czemu się podniecasz osobą intelektualnie nieuczciwą, która niezauważa, że w Europie nie ma kary śmierci za homoseksualizm, a wielu państwach muzułmańskich jest? Jest też arabofobką, bo widać gardzi arabskimi humanistami.

 2. NASZA TV RACJINALISTA — MA UTRUDNIONE ZADANIE -NIKT NIE ZNA ARABSKIEGO –TELEWIZJE ARABSKIE ANGIELSKO JEZYCZNE TO JUZ UMIARKOWANE WIADOMOSCI /PRZEFILTROWANE /—TERAZ DO RZECZY AMERYKANIE SA PRAGMATYCZNI JAK KTOS IM NADEPNIE NA ODCISK -TO POSTANAWIAJA GO ROZPRACOWAC /POZNAC TOTALNIE / SYSTEMY SPOŁECZNE- HISTORIE – FILOZOFIE -SZTUKE -MOZE BEZ FINEZJI ALE ALE GRUNTOWNIE — POZNIEJ PRÓBUJA -RACZEJ SKUTECZNIE -GO /PRZECIWNIKA /ZNEUTRALIZOWAĆ —ROZBIC – PORÓZNIC -WYNALESC SŁABE PUNKTY -WYZYSKACJEGO ATUTY DLA PODNIESIENIA WŁASNEJ POTEGI -ALE NIE ZNISZCZYC -FRACZEJ ZMARGINALIZOWAC I WYKOZYSTAC JAKO SOJUSZNIKA ALE NIE PARTNERA -NARAZIE TA TAKTYKA SIE SPRAWDZA -1 I 2 WOJNA SWIATOWA -I WSZSTKIE WOJNY PO DRUGIEJ WOJNIE SWIATOWEJ — MAMY TAKIE POLSKIE PRZYSŁOWIE UCZMY SIE JEZYKA WROGÓW -COS TO UNAS W PRAKTYCE NAWALA /ARABISTYKA -KIEPSKO STOI /–JAK WYCOFYWALISMY SIE Z IRAKU Z AWGANISTANU -BYŁ PROBLEM Z NASZYMI MUZUŁMANSKIMI POMOCNIKAMI -TŁUMACZMI -BALI SIE ODWETU -POLSKA PRAKTYCZNIE ICH OLAŁA WRAZ Z ICH RODZINAMI -/DOPOMOGŁY W TYM AFERY ZWIAZANE WSI -SADY NAD NASZYMI ZOŁNIERZAMI I AGENTAMI /— WCZESNIEJ MIELISMY SZERKIE KONTAKTY GOSPODARCZE Z LIBIA I IRAKIEM -DAWNIEJ Z EGIPTEM -WSZYSTKO TO ZAPRZEPASZCZALISMY ZE WZGLEDOW POLITYCZNYCH -A NIE GOSPODARCZYCH —-AKTY TERRORU NAWET – TAK ZWANE SAMOTNE WILKI -TO NIE SPONTAN TO GRA POLITYCZNA -TOTALNA NAIWNOSCIA JEST GŁOSZENIE TAKICH OPINNI PRZEZ RACJONALISTÓW /SUNICI NIE UCIEKAJA DO ARABI SAUDYJSKIEJ -A DO POLSKI—ROZPATRYWANIE TO W KWESTIACH HUMANITARYZMU -TO MYDLENIE OCZU -NIC NIEMOZEMY ZROBIC W SPRAWIE NASZEGO TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO -A CO W SPRAWIE IMIGRANTÓW /NIELEGALNYCH /—A WIEC POLITYKA —RUCHU LUDNOSCI —DZIS PRZECZYTAŁEM DANE ZE1960 RUCH WYJAZDOWY W OKRESIE GOMUŁKI 1960 ROK -DO OKRESU POZNEGO GIERKA1980R WZRÓSŁ 1450 RAZY—TO BYŁA POLITYKA TAK JEST I TERAZ —PODOBNIE JEST I TERAZ -NOWY PATENT MERKEL -FILTROWANIE -POLACY JADA DO EUROPY ZACHODNIEJ -DO POLSKI PRZYJEZDZAJA UKRAINCY/MOZE JESZCZE BIAŁORUSINI/—IMIGRANCI SYRYJSCY DO TURCJI -TURCY DO NIEMIEC —POLACY WZAMIAN ZA TARCZE AMERYKANSKA /CHRONIACA AMERYKE /WYSYŁAJA F16 /ZASIEG 3500KM AMERYKANSKKIEJ PRODUKCJI -CELOWO POTO ZAKUPIONE CHOC CAŁKOWICIE NAM NIEPOTRZEBNE O TAKIM ZASIEGU /NA BLISKI WSCHOD /ZERO NASZYCH POTENCJALNYCH WROGÓW —POLSKA MIEDZYWOJENNA PODOBNIE ZOSTAŁA WMANEWROWANA W ZAKUP ŁODZI PODWODNYCH –KOPLETNIE NAM NIEPOTRZEBNYCH /DROGICH/- NIESPRAWDZJACYCH SIE NA BAŁTYKU -PŁYTKIE MORZE I JEDEN NALOT NA PORT BLOKOWAŁ WSZYSTKIE OKRETY SKUTECZNIE -A DOSKONALE SIE PRZYDAWAŁY ALIANTOM DO OCHRONY ICH SZLAKÓW KOMUNIKACYJNYCH —NIKT NIECHCE NAPRAWDE POMUC PRAWDZIWYM IMIGRANTO —SZPITALE POLOWE -STATKI SZPITALNE -SZKOŁY —MY RACJONALISCI MOZEMY STARAC SIE ZROZUMIEC SYTUACJE POLITYCZNA -KULTURĘ ARABSKA I MUZUŁMANSKA -MOZE CHRONIC -LUB WYSTEPOWAC W IMIENIU ATEISTÓW /W KRAJACH MUZUŁMANSKICH ,LGBT,FEMINISTEK,PRZESLADOWANYCH MNIEJSZOSCI —MIGRACJA DENTY PROPAGANDOWY PROBLEM -STEROWANY PONAD NASZYMI GŁOWAMI -MEGA OSZUSTWO

    1. Witam
     Chętnie pomogę w wolnym czasie, w całości zgadzam się z autorem tekstu, żyłem w Syrii przez ponad 20 lat i doskonale rozumiem tamte realia , na bliskim wschodzie dzieje się dokładnie to co działo się w europie w czasach średniowiecza ( łącznie z tym że generalny imam arabii saudyjskiej oświadczył że to słońce kręci się wokół ziemi ), i islamscy radykalni przywódcy finansowani generalnie przez arabie saudyjską natchnieni ( finansowo ) starają się zawojować świat za pomocą islamu , to jest ich cel , natomiast kierownictwo baraka obamy wykorzystuje islam radykalny , w celu usunięcia laickich arabskich rządów ( Syria , Irak , itp ) aby zawładnąć ropą naftową oraz ,,, zmniejszyć siły przeciwników państwa izrael,, co w dużym stopniu się udaje .

 3. Sprawdziłem jak homoseksualizm jest traktowany w kilku przykładowych krajach islamskich:
  Algieria:
  Kara więzienia za homoseksualizm wynosi od 2 miesięcy do 2 lat więzienia.
  Arabia Saudyjska:
  Za stosunek homoseksualny można zostać ukamienowanym jeżeli ten czyn został popełniony przez żonatego mężczyznę lub niemuzułmanina który uprawiał homoseksualny sex z muzułmaninem. W innych przypadkach karą jest 100 batów oraz rok więzienia
  Brunei:
  Za homoseksualizm można otrzymać do 10 lat więzienia
  Kuwejt:
  Za homoseksualizm można otrzymać do 7 lat więzienia
  Oman:
  Kara więzienia za homoseksualizm wynosi od 6 miesięcy do 6 lat więzienia.
  Katar:
  Za homoseksualizm można otrzymać do 7 lat więzienia.
  Maroko:
  Kara więzienia za homoseksualizm wynosi od 6 miesięcy do 3 lat więzienia.
  Egipt:
  Egipski sąd skazał 11 gejów na karę pozbawienia wolności od 3 do 12 lat więzienia.
  Mężczyźni zostali skazani na podstawie prawa zakazującego rozpusty.
  Mauretania:
  Mężczyźni mogą zostać ukamienowani za homoseksualizm, kobiety trafiają do więzienia
  Nigeria:
  W kilku stanach stosujących prawo szariatu, mężczyźni mogą zostać ukamienowani za homoseksualizm. W pozostałych stanach, homoseksualizm jest karany więzieniem.
  Somalia:
  Kodeks karny przewiduje więzienie za homoseksualizm ale w kilku regionach sądy stosują prawo szariatu i homoseksualizm jest karany śmiercią.
  Sudan:
  Homoseksualizm jest karany chłostą i więzieniem. Jeżeli homoseksualista zostanie złapany trzykrotnie to może otrzymać karę śmierci.

  Źródło1: https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2016/06/13/here-are-the-10-countries-where-homosexuality-may-be-punished-by-death-2/
  Źródło2: http://www.breitbart.com/big-government/2016/06/14/hillary-clinton-took-millions-anti-lbgt-countries-gays-jailed-put-death/
  Źródło3: http://www.breitbart.com/jerusalem/2016/04/26/egypt-jails-11-men-accused-homosexuality/

  Według badań przeprowadzonych przez PEW Research Center – 60% Amerykanów akceptuje homoseksualizm, 42% Polaków, 3% Egipcjan i 2% Pakistańczyków
  https://pbs.twimg.com/media/Ck2t2bJWUAA-wsR.jpg

  1. ciekawe
   warto przypomnieć, że Wlk.Brytania do lat 60-tych XX wieku miała takie prawo, jak obecnie Algieria, Katar, Maroko albo Oman (a nawet surowsze).

 4. Nie bardzo wiem po co dyskutować o aksjologii, sprawa jest dużo szersza i dotyczy raczej cywilizacji, która się na naszych oczach kończy na zachodzie Europy, dla Polski oznacza to niestety duże zagrożenie. Nie chce mi się kopiować bo tekst jest naprawdę długi techpedia.pl/wiedza/10880,wyzwania-polityki-zagranicznej-polski-w-odniesieniu-do-wzrostu-znaczenia-niemiec-i-rosji-wobec-slabnacej-pozycji-usa

 5. Żadnej wewnętrznej reformy islamu nie będzie. Każdy muzulmanim chcący zmieniać islam jest skazany na śmierć za odstępstwo od wiary. Swoją drogą jakby US i UK nie zaczęło mieszać u Arabów w celu zdobycia ropy to islam nie zradykalizowałby sie yak szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *