Skandynawscy ekologiści

Zapraszam na film o skandynawskich superradykalnych ekologach. Przy okazji obśmiewamy też szwedzkie smutactwo, dogmatyczny antyamerykański pacyfizm i naiwność wobec mniejszości etnicznych. W filmie występują też metalowcy i prezydent USA Barack Obama : )

Film oparty jest w dużej części na tej nowelce jaką kiedyś wymyśliliśmy:

http://racjonalista.tv/aktywizm-ekologiczny-w-literackiej-wizji/

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

6 Odpowiedź na “Skandynawscy ekologiści”

 1. Stereotypy są fajne bo bez nich dowcipy są cienkie. Szwedzi nie są smutasami. Zapraszam do obejrzenia komedii Obywatel Roku http://www.filmweb.pl/film/Obywatel+roku-2014-684846 Technicznie film jest szwedzko norweski ale to jeden kij. W filmie jest i o mniejszościach, przestępstwach etc.
  Szwedzi nie są pacyfistami, mają najwięcej broni w domach w Europie. Z ekologizmem też jest to różnie bo Szwecja ma elektrownie atomowe. Realizuje projekty w Szwecji wymagające ocen oddziaływania i nie są one bardziej upierdliwe niż te w Polsce a czasem jest nawet łatwiej.

   1. Z myśliwskiej broni tak samo dobrze się zabija ludzi jak i zwierzęta. Co zresztą stoi w sprzeczności z oskarżeniem o nadmierny ekologizm Szwedów. W Polsce Komorowskiego ekologiści i całe rzesze „oburzonych” łowiectwem mieszczuchów osądzały od czci i wiary.

   2. Gardłują bo są ekologistami. Zresztą Szwecja jeszcze nie tak dawno miała elektrownie jądrową prawie naprzeciw Kopenhagii. Chciałbys miec obcą elektrownie jądrową tuz obok Poznania?
    Przestępstwa i małe kradzieze wzrastają, to prawda. Wynika to z innej „kultury” przybyszy. Jak Norweg/Szwed jedzie do Gdanska, to od razu po przybyciu do hotelu okazuje sie, ze juz sie pozbył portfela. Po prostu nie jest przyzwyczajony, ze dokumenty i porfel trzeba trzymac głęboko schowane, a nie tak po prostu w kieszeni.

 2. Slabe są te aktorskie zapedy, ale kilka komentarzy aby nastepnym razem zrobic cos bardziej wiarygodnego:
  – kedziorow w Skandynawii to raczej nie ma, peruka jest niewiarygodna, wygląda na afro-Polaka
  – Skandynawowie (w tym Szwedzi) mordy nie prują, swoje racje wyslawiają dosc powsciągliwie
  – Szweda trudno okrasc, bo przy sobie gotowki duzej nie nosi. Przedzej mozna ukrasc karte/dowod i jakies groszowe sprawy. Czeki? to przezytek. Czekow praktycznie nikt nie uzywa. Passe.
  – Broni w Skandynawii sie w domu nie trzyma, trudno sobie przyłozyc pistolet do glowy czy wsadzic do pyska. Chyba ze to pistolecik-zabawka.
  – z tym antyamerykanskim dogmatyzmem to bzdura. Szwedzi chyba poprzez ostatnie -8-12 lat mieli rządy jak na nich konserwatywne. Czasy wietnamskie juz dawno, dawno mineły. Dopiero ostatnio do władzy doszli socjaldemokraci.
  – z ta przesadnym ekologizmem to tez bzdura. Własciwie na kazdej rzece w gorach mają jakąs tame i elektrownie wodna, do produkcji elektrycznosci. Tam nie ma nawet kto protestowac, bo ciemno i zimno, i same łosie. Kiedy ostatnio słyszałes o powodzi w Szwecji czy Norwegii?
  – Szwed/Norweg jak lamentuje to po cichu, nia ma chlipania i darcia mordy jak Polak
  – ostatnio to nawet Trump chwalił Szwedow i sie skazył na szwedzki pacyfizm (w konstekscie islamskich wybrykow), dlaczego Szwedzi nigdy nie za zamieszani w ataki terrorystyczne, Trump sie pyta. Obama czy Clinton tez chetnie sie powołują na Szwecje. Jedyne co sie niektorym nie podoba to nato, chcieliby aby Szwecja/Finlandia tez sie dokładały do natowskiej kasy.

  Krotko mowiąc, scenka mało wiarygodna i pokazująca raczej polskie murzynstwo (wg terminologii Radka S.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + dziewiętnaście =