Judeochrześcijańskie korzenie islamu

 

Red. Jacek Tabisz i red. Radosław S. Czarnecki rozmawiają w studio Racjonalista.tv o wczesnych dziejach religii monoteistycznych – chrześcijaństwa oraz islamu. Zwłaszcza jeśli chodzi o literalne traktowanie świętych ksiąg.
Historia obu cywilizacji jest bardzo bliska, obie wpływały na siebie, co dziś trudno sobie uzmysłowić.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Isa ibn Marian – Jezus syn Mariana. 😉

  Gdyby Koran powstał dzisiaj, to nie poświęcono by sury ani Maryi matce Jezusa, ani Fatimie córce Mahometa, a co najwyżej Lourdes, córce Madonny. 😉

 2. Zgodnie z doktryna Islamu Wszystkie trzy religie abrahamowe sa Islamem .Tylko tyle ze Judaizm i Chrzescijanstwo to skorumpowany Islam.
  Czyli Jahwe to Allah a Jezus to tez prorok
  ale nie ostatni najwazniejszy.Takim jest Mahomet.

  1. Słowo „Allah” po arabsku znaczy po prostu Bóg (ściślej: Bóg jedyny)
   W zeszłym roku zaprzyjaźniłem się z chrześcijańską rodziną z Syrii i oni używali tego słowa.

 3. Nic dziwnego,przecież Mojżesz to wg. mnie protoplasta państwa islamskiego.Po zejściu z góry każe wymordować za innego boga (zloty cielec) mnóstwo ludzi

 4. Dlaczego „protoplasta państwa islamskiego”? W historii chrześcijaństwo nie było pod tym względem bardziej humanitarne ani tolerancyjne. Teraz może jest – ale nie samo z siebie…

  1. Przez pierwsze 4 wieki istnienia chrześcijaństwo było bardzo tolerancyjne i humanitarne – zwłaszcza na tle standardów swojej epoki. Prawdziwsze byłoby więc stwierdzenie, że „nie samo z siebie” przestało takim być.
   Zostało wchłonięte i zaadoptowane przez cesarstwo rzymskie i przejęło brutalne obyczaje tego okrutnego imperium.
   Z punktu widzenia wielu osób trudno nawet mówić o chrześcijaństwie (jako idei), tylko raczej należy mówić o zinstytucjonalizowanej organizacji religijnej, jaką był patriarchat rzymski.

   1. Islam nie miał „etapu ostrożności” – jest militarystyczny w założeniu
    .
    Chrześcijaństwo jest humanistyczne i tolerancyjne z założenia – zmiana o której mówi pan Śliwa to był powrót do tych korzeni. Ułatwiło go słabnięcie politycznego znaczenia instytucji kościelnych. Ale to osłabienie było skutkiem Reformacji, a więc ruchu jak najbardziej chrześcijańskiego, o czym w katolickiej Polsce niektórzy zdają się zapominać (bo przecież jak coś jest antykatolickie, to nie może być chrześcijańskie).
    .
    Władza psuje, więc utrata władzy podziałała uzdrawiająco.

 5. Jasne , że nie było.To komentarz do poprzedniego wpisu. Fanatyzm religijny niestety się odradza nawet w naszym kraju.

 6. Panowie, nie osmieszajscie sie. To judaizm i chrzescijanstwo ma islamskie korzenie, a nie odwrotnie. Zydzi po prostu wszystkie opowiesci przekłamuja. Wezmy np. Mojżesza. Z tym Izaakiem to bzdura. Synem Mojżesza był Ismail, bo Sara była bezpłodna. I to Ismaila Sara kazała zabic, a nie żadnego Izaaka.

 7. Można dostać raka od komentarzy, więc lepiej nie będę komentował.

  Islam jest podobny do judaizmu, bo nie znosi tych wszystkich kar za grzechy i różnych innych praktyk, które judaizm przewiduje, a chrześcijaństwo np znosi. Tyle w temacie.

  1. Ale judaizm tępił grzech tylko wobec członków własnej wspólnoty – niewierni mogli sobie robić co chcieli. Ich prawo nie obowiązywało.

   1. Jejku, ja mówię o karze śmierci za odejście od religii, za homoseksualizm, kamieniowanie cudzołożników, obrzezanie. Chrześcijaństwo zniosło w zasadzie różne takie prymitywne zwyczaje, chociaż znalazło się sporo chrześcijan później, którzy chcieli kontynuować niektóre z tych praktyk, ale oni nie potrafią zrozumieć esencji chrześcijaństwa.

    1. Robić co chcieli nie mogli. W pierwszym kalifacie żydzi i chrześcijanie byli obywatelami drugiej kategorii i byli związani prawem islamskim. Zresztą tak było aż do Imperium Osmańskiego i w niektórych państwach muzułmańskich nadal tak jest.

 8. Co wy za zrodła czytacie? Araby po prostu w koncu zaskoczyli, ze chrzescijanstwo to ta sama swieta zydowska rodzinka. Wiec ani judaizm, ani chrzescijanstwo nie wchodziło w gre. A jeszcze do tego sie w koncu zorientowali, ze Jezus i jego druzyna to gejowska sekta, to juz zupelnie byli załamani. Akurat pedofilia chrzescijanska im nie przeszkadzała, bo zarowna wtedy jak i teraz trzeba tam było samiczke jak najszybciej sobie zarezerwowac. Mahomet pedofil, ale swoj chłop, hetero. I to cała prawda skąd sie wział islam.
  Ktos powie, ze to bzdura. Ale prawda jest okrutna, podział homo-hetero to najsilniejszy czynnik rozłamow. Nawet dzisiaj wielu anglikanow z powrotem sie przytula do katolikow, bo nie mogą scierpiec tolerancji homo wsrod swojego (anglikanskiego) koscioła.

 9. Najgorszym wrogiem ludzkosci jest doslowne traktowanie swietych pism. Chrzescijanstwo nie jest obecnie tak negartywne jak bolo do konca sredniowiecza bo ludzie bardziej liberalnie interpretuja jego zasadt dzieki wplywowi swieckich myslicieli i swieckiej kulturze.
  Wspolczesne organizacje Islamu Al-Kaida, Boko Haram,
  ISIS ,Shabaab to odlamy Sunickie ktore doslownie interpretuja Koran i Hadit i maja na celu powrot do panstwa kalifatu ktore istnialo od 632 do 1924 rozwiazane przez Ataturka. Kalifat opieral sie na Szariacie.Kazdy fundamentalizm to proba cofniecia zegara historii do tylu setki lub tysiace lat. Korzenie sa wiadome.
  Bylismy bardzo dawno temu mikrobami. Wazna jest przyszlosc ludzkosci a nie wracanie do barbarzynstwa srednich wiekow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *