Katalizatory polityki

 

Prasa doniosła, że wraz ze zmianą przewodniczącego PO z jego gabinetu zniknęła lodówka na wina i pudełko na cygara. Złośliwie można dodać – były to atrybuty władzy w PO. Niestety lud w większości woli popijać małpeczki i palić papierosy. Nie podano czy lodówka była pełna butelek i czy pudełko na cygara też. Jak były puste to tak jakby była partia, jej szyld i struktury, ale brakowało treści programowej, czyli w tym przypadku, wina i cygar. Ale zawsze można te zaginione pojemniki wypełnić winami i cygarami i przy nich debatować o nowych wizjach. Sęk w tym, że takie katalizatory sprzyjają powstawaniu wizji kapitalistyczno- liberalnych tworzonych przez sybarytów. A to dzisiaj nie jest trendy. Nie ma także w starym kierownictwie PO, bo to ono chyba za tym zniknięciem stoi, osób które potrafiłyby wymyślić coś nowego w polityce, choć na pewno są to osoby światłe. W związku z powyższym te pojemniki będą raczej służyć do przechowania win i cygar aby sobie wypić i zapalić. I raczej niewiele ponad to.

 


Około 20 lat temu dostałem w prezencie pudełko na cygara, ale takie z tańszych. Było tam też jedno cygaro. Nie wyglądało to dobrze. Dokupiłem jeszcze dwa. Też wyglądało ubogo. By efekt był jako taki potrzeba by było jeszcze ze 30 sztuk. Wypaliłem cygara i pochowałem do pudełka partyjne znaczki i plakietki. Wygląda lepiej.


Co z tego wynika. Partyjne szyldy, lodówki na wina czy cygara to jedynie pomocnicze środki do twórczych poszukiwań. Od czasu do czasu wypijamy piwo, mniejsza o ilość czy różnego typu inne napoje na towarzysko-politycznych spotkaniach. Efekty programowe są różne, towarzyskie na pewno duże, a to w polityce też jest ważne. W PO byli liderzy też o tym wiedzą. Ja to rozumiem.


Bywa też inaczej. Oto Włodzimierz Czarzasty kilka tat temu przeszedł zawał i teraz jest abstynentem. Bardzo mu to służy, bo politycznie stał się pierwszorzędnym graczem.


Czesław Cyrul

Czesław Cyrul
O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *