KOD: Ile demokracji w demokracji? Jurek Szafjański i Andrzej Dominiczak

 

Jurek Szafjański twierdzi, iż PiS tak bardzo zagraża naszej demokracji, iż jakakolwiek krytyka KODu, nawet zasadna, nie jest póki co pożytecznym działaniem. Andrzej Dominiczak, mimo równie mocnego zaniepokojenia działaniami PiS, uważa, że krytyka możliwego braku demokratycznych standardów szefa KODu wobec szeregowych działaczy jest ważna, aby można było uniknąć niewłaściwej ewolucji polskiej opozycji demokratycznej. Dominiczak artykułując swoje obawy powołuje się między innymi na protest byłej koordynatorki regionu warmińsko – mazurskiego KOD Anny Grzybowskiej, który podchwyciło wiele mediów w Polsce. Szafjański wyraża sceptycyzm wobec tak subiektywnych relacji i apeluje o solidarność wobec zagrożenia.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “KOD: Ile demokracji w demokracji? Jurek Szafjański i Andrzej Dominiczak”

 1. „Szafjański twierdzi, iż PiS tak bardzo zagraża naszej demokracji, iż jakakolwiek krytyka KODu, nawet zasadna, nie jest póki co pożytecznym działaniem”

  Jestem ciekaw co będzie mówił Szafjański, kiedy wybory w 2019r odbędą się normalnie :-0

 2. Klip ma źle zmontowany dźwięk. Intro czołówki nie wiedzieć czemu jest w mono, a w każdym klipie jest zawsze w stereo. Niestety dźwięk czołówki dużo na tym stracił. Po drugie, rozmowa obu panów jest tylko na lewym kanale,a na prawym jest cisza.

 3. Pan Szafrański momentami sprawia wrażenie jakby wcale nie był zainteresowany tym co jego rozmówca ma do powiedzenia. Obawiam się, że gdyby w studiu było nie dwie lecz więcej osób i większość z nich prezentowałaby takie nastawienie o rozmowie nie byłoby mowy. -Wyszłoby coś na kształt telewizyjnej publicystyki w której wszyscy coś tam mówią i nikt nawet nie zamierza stwarzać pozorów ,że przynajmniej słyszy innych. Czy obrońcy demokracji mogą być autorytarni, i czy żarliwi obrońcy „takich obrońców demokracji” w istocie bronią demokracji czy wręcz przeciwnie? Ktoś ma wątpliwości?

 4. Muszę przyznać, że A. A.Dominiczak bardzo dobrze wypadł w tym materiale. Zaprezentował racjonalne i uczciwe podejście do tematu temat KOD.

 5. A czy mógłby ktoś z was w punktach dokładnie określić dlaczego PiS "zagraża demokracji" ?
  .
  Zwracam przy tym uwagę, że:
  – PiS wygrał wybory demokratycznie
  – to KOD chciał dokonać antydemokratycznego przejęcia władzy siłą (słynny groteskowy "pucz", ale także nawoływanie różnych sił, w tym zagranicznych, do INTERWENCJI przeciwko LEGALNEMU POLSKIEMU RZĄDOWI)
  – za 2-3 lata będą znowu wybory, więc dlaczego tzw. "groteskowa opozycja" nie przygotowuje się do tych wyborów, tylko za wszelką cenę chce odsunąć PiS od władzy metodami anty-demokratycznymi ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + siedemnaście =