Leszek Miller o racjonalizmie

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej wypowiedział się dla nas krótko i rzeczowo na temat tego, co sądzi o racjonalizmie. Polecamy ten krótki materiał, gdyż wypowiedź Millera wzbudza nadzieję na dalsze, korzystne z racjonalnego punktu widzenia zmiany w Polsce, również w stronę świeckości państwa.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

15 Odpowiedź na “Leszek Miller o racjonalizmie”

 1. Po klęsce TR to pozostaje tylko na SLD głosować. U mnie nawet list TR nie ma do Sejmiku. Pozostaje mieć nadzieję że SLD zmienił się . Jedną z przyczyn klęsk od 2005 r. jest stanie się formacją wręcz bezideową. Niech L.Miller ma to ku przestrodze.

 2. Obiecanka cacanka. A ja mu nie wierżę. Kretacz. Wiekszość? Poskomunisci z Leszkiem na czele przeciez rzadzili juz przeciez i mieli wiekszość i co? I nico. a nawet odwrotnie sami przylozyli rekę ku temu by Polske wepchnąć w łapy Kościoła…

 3. 23 lutego 1998 roku pańskiego – Ratyfikacja Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską
  ____________________________________________
  Konkordat w art. 12 zobowiązał m.in. szkoły publiczne do prowadzenia lekcji religii w szkole.
  ____________________________________________

  to wszystko wina Tuska!
  Jakże żal, że nie było wówczas Kwaśniewskiego w polityce, a SLD miało czasy rządu większościowego za sobą…

  1. Za wikipedią: „konkordat zawarty 28 lipca 1993 w siedzibie Rady Ministrów przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce, i Krzysztofa Skubiszewskiego, ówczesnego ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w rządzie Hanny Suchockiej.

   Ustawa o wyrażeniu zgody na ratyfikację konkordatu została zgłoszona dopiero do Sejmu III kadencji w dniu 8 stycznia 1998 r., gdzie została uchwalona głosami głównie koalicji rządowej AWS-UW oraz PSL, ROP i posłów niezrzeszonych (273 za, 161 przeciw, 2 głosy wstrzymujące się)[2]. Ustawa została następnie przyjęta przez Senat (bez poprawek, 67 głosów za, 24 przeciw, 2 głosy wstrzymujące się)[3]. Dokument ratyfikacyjny został podpisany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 23 lutego 1998[4]. Tego samego dnia konkordat ratyfikował również papież Jan Paweł II. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpiła 25 marca. Konkordat wszedł w życie miesiąc później, 25 kwietnia 1998 r.”
   W tamtym czasie lewica postkomunistyczna przez dwie kadencje sprawowała rządy (w drugiej kadencji premierem byl sam Leszek Miller) i przez dwie kadencje prezydentem był lewicowiec postkomunista A. Kwaśniewski. Prezydent, ktory przyklepał konkordat. Ja nie kojarze takich działań tejże lewicy, ktore kontestowałyby relacje z KRK . Jeśli było inaczej to prosze mnie wyprowadzić z błędu

 4. Z Panem Bogiem jeszcze nikt nie wygrał, a starali się „najwięksi” tego świata – od Voltaire’a oraz Marksa po Lenina, Stalina, Hitlera i innych. Nie tędy droga – nie traćcie czasu, sił i energii na walkę z czymś, czego (podobno) „nie ma”.

 5. Miller jest zachowawczy na maksa, należy go odciąć od koryta jak zajętą gangreną nogę od ciała. SLD wychodzi z założenia, że elektorat antyklerykalny jest niszą i w związku z tym nie zamierza tej niszy zaspokajać w swoim programie wyborczym. To po jakiego diabła Pan M. porusza temat małej liczby wyborców? Czy nieszczęsny Palikot nie pokazał, że potencjał wyborczy jednak jest? Osobiście czuję się w tym sklerykalizowanym państwie totalnie pominięta i w wielu publicznych miejscach zwyczajnie upokorzona.

 6. Zydowskiego ani greckiego, ani bablionskich bogow nie ma. Ale są reprezentanci tych bogow, i ich imieniu ciągną grubą rente. Wystarczy aby reguły gry dla nich byly takie same jak dla innych obywateli, a wtedy stonki sie wyniosą tam gdzie mogą pasożytowac do woli.

 7. Mówią , że postęp nas bogaci co wiek;

  – Bardzo mi to jest miło i przyjemnie –

  Niestety! co dnia mniej cieszę się ze mnie,

  Śmiertelny człowiek!

 8. Leszek powiedzial to co uznał, że w tej konkretnej okolicznosci, chciałby usłyszeć rozmówca na zasadzie „panu bogu świeczka i diabłu ogarek. Polityka, polityka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − osiem =