• wtorek, 19 stycznia 2021 r.

Mózg: fakty i mity. Kaja Bryx

 

Czy używamy tylko 15% mózgu? Czy mózg służy do myślenia? Czy mózg dzieli się na półkulę racjonalną i półkulę artystyczną? Na te pytania odpowiada Kaja Bryx i pokazuje, że wokół mózgu narosło całkiem sporo irracjonalnych mitów, które kultura masowa traktuje jako oczywiste oczywistości.

Podobne materiały

11 komentarzy

 1. Benbenek
  23 stycznia 2016 at 10:01 - odpowiedz

  Wspomniany przypadek człowieka z uszkodzonym ośrodkiem mowy a jednocześnie mądrego jest niczym innym jak argumentem za tym, że to nie język determinuje jak myślimy. To tak na marginesie dyskusji o esperanto. Pinker w swojej książce podaje więcej podobnych przykładów. Oczywiście elokwencja jest uznawana za symptom mądrości, jednocześnie intuicyjnie wydaje się nam że myślimy językowo. Pinker podaje też przykład osoby z zaburzeniami rozwoju intelektualnego, która była w stanie prowadzić długie elokwentne konwersacje.

  • Krzysztof Marczak
   23 stycznia 2016 at 13:01 - odpowiedz

   Po pierwsze „mądry” to jak wiemy, określenie zwyczajowe, bardziej ludowe niż naukowe. Domyślam się, że chodzi o poziom sprawności kognitywnej, inteligencji ? Cokolwiek by to było, poziomy mogą być bardzo różne. Po drugie – ta umiejętność mogła zostać rozwinięta przed zabiegiem kalozotomii. Czyli ośrodki mowy zostały rozwinięte wcześniej. Nie mamy danych jak wyglądała ta „mądrość” pozabiegowa. Mógł np. spaść z poziomu elokwentnego do poziomu Esperanto. Takie badanie nie zostało przeprowadzone, więc danych na ten temat nie mamy. Na dowód, że taki mechanizm jest najbardziej prawdopodobny przytaczam badanie ludzi niewidomych, badanych pod kątem percepcji marzeń sennych. Porównano wrażenia ludzi, którzy utracili wzrok i tych, którzy byli niewidomi od urodzenia. W wersji popularnej jest poniżej, white papers dostępne są w sieci:
   http://phenomena.nationalgeographic.com/2014/02/26/how-the-blind-dream/

 2. Krzysztof Marczak
  23 stycznia 2016 at 13:25 - odpowiedz

  Fascynujący materiał i bardzo dobry pomysł. Sam uważam, że badania nad mózgiem to jedyny kierunek i jedyna szansa na dalszy rozwój homo sapiens. Skoro już zajmujemy się jednak mózgiem i mitami – warto byłoby też zająć się mitem „Amerykanie myślą” bo to jest ten sam rodzaj opinii co „Polacy za dużo piją”. Kilka dni temu byłem na wykładzie Dr Julien Musolino „Soul Fallacy” organizowanym przez miejscową organizację humanistów-ateistów (Good without God). Julien, urodzony we Francji, wychowany i wykształcony w USA mówił o dwóch krajach w styku: we Francji koncepcja x… ma niskie poparcie, w USA idea y… ma wielu zwolenników, ale nigdy nie użył stwierdzenia: „Francuzi uważają” lub „Amerykanie uważają”.
  Warto byłoby też wspomnieć o projekcie BRAIN Initiative. Nie będę tu już deliberował na temat mitu „głupich Amerykanów” ale bądź co bądź właśnie tutaj powstają największe inicjatywy w kierunku badania mózgu, i co jest godne odnotowania – wychodzą od polityków, a rząd je popiera, co jest światowym ewenementem.
  https://en.wikipedia.org/wiki/BRAIN_Initiative

 3. Janusz
  Janusz
  24 stycznia 2016 at 20:45 - odpowiedz

  USA i EU przeznaczyly okolo miliarda dolarow na wspolne badania struktury i funkcji mozgu.
  Poczatki mialy miejsce w drugiej polowie 20 tego wieku.
  Znamy Zasade Zlozonosci ,jak zespol prostych elementow
  posiada wysoce skomplikowana zdolnosc dzialania. To byl pierwszy krok aby nity zastapic naukowymi faktami.

 4. Janusz
  Janusz
  24 stycznia 2016 at 22:19 - odpowiedz

  Trzeba pogratulowac Kaji za jej prezentacje. Kaja jest niewatpliwym talentem popularyzacji nauki. Mowi wyraznie i jasno ,przekonuje sluchaczy tak jak to powinien robic kazdy wykladowca. Wielu akademickich tzw ekspertow ma wiedze ale ich wyklady sa metne lub wrecz nudne.
  Kaja ma naturalna inteligiencje ktora pozwala na polaczenie logiki z inspiracja. Kaja przypomina mi wyklady Ryszarda Dawkinsa w latach 1970tych kiedy byl on mlodym pracownikiem na Uniwersytecie w Cambridge.
  Jego wyklady tzw Christmas Lectures sa przykladem
  wysokiej jakosci i zdolnosci komunikacji ze sluchaczami.

  • Krzysztof Marczak
   24 stycznia 2016 at 23:19 - odpowiedz

   Tu się podpisuję. Kaja ma talent mówienia ciekawie na tematy nie zawsze dla wszystkich ciekawe.

 5. Rafał Gardian
  Rafał Gardian
  25 stycznia 2016 at 18:41 - odpowiedz

  Ciekawy wykład

 6. Ireneusz Kozak
  26 stycznia 2016 at 11:42 - odpowiedz

  Jak zwykle z ogromną przyjemnością słucham wykładu w wykonaniu Pani Kai 🙂 Pozwolę sobie tylko wprowadzić małą korektę w związku z informacją, że prawa półkula przetwarza informację pochodzącą z lewego, a lewa z prawego oka; w rzeczywistości każda półkula otrzymuje bezpośrednią informację z obu oczu: lewa półkula otrzymuje ją Z LEWEJ STRONY SIATKÓWEK obu oczu (prawa część pola widzenia) a prawa półkula Z PRAWEJ STRONY SIATKÓWEK obu oczu (lewa część pola widzenia). Będzie to ważna informacja dla tych, którzy oglądając filmy popularyzujące wiedzę o mózgu, zastanawiają się dlaczego pacjentom, którym przecięto spoidło wielkie nie zasłania się jednego z oczu w trakcie prezentowanych w tych filmach eksperymentów. Na zaprezentowanym schemacie (16:10 min.) zapisana jest poprawna informacja „a word is flashed briefly to the RIGHT FIELD OF VIEW”, mały zamęt wprowadzają natomiast strzałki, symulujące przepływ informacji wizualnej tak, jak gdyby trafiała ona rzeczywiście wyłącznie z prawego oka do lewej półkuli.

 7. Kaja Bryx
  Kaja Bryx
  22 lutego 2016 at 20:49 - odpowiedz

  Bardzo dziękuję za miłe słowa! Panie Januszu, porównanie do Dawkinsa, acz niezwykle pochlebne, jest naprawdę przesadą, ale postaram się popracować nad tym, aby kiedyś na nie zasłużyć 😉 Panie Ireneuszu, dziękuję za sprostowanie, oczywiście ma pan rację!

 8. Kaja
  14 maja 2016 at 22:55 - odpowiedz

  Nie wiem, jakiego procentu mózgu używamy, ale przedstawione argumenty zupełnie mnie nie przekonują. To, że funkcje są rozłożone mniej więcej równomiernie, nie znaczy jeszcze, że mózg wykorzystuje cały swój potencjał.
  To tak, jakby powiedzieć, że silnik samochodowy wykorzystuje swoje 100%, bo przecież nie może w nim chodzić tylko jeden tłok. Mogą chodzić wszystkie tłoki, ale np. na 10% mocy silnika. Podobnie mózg. Jego aktywność może dotyczyć całej objętości, ale na 10, 15, czy ileś tam procent mocy.

 9. Piotr Korga
  Piotr Korga
  22 czerwca 2017 at 10:55 - odpowiedz

  >>Nie wiem, jakiego procentu mózgu używamy, ale przedstawione argumenty zupełnie mnie nie przekonują. To, że funkcje są rozłożone mniej więcej równomiernie, nie znaczy jeszcze, że mózg wykorzystuje cały swój potencjał<<

  -Nie sądze by dało się okreslić CAŁY POTENCJAŁ mózgu, a więc tym bardziej nie da się określić ile % jest używane i przez kogo.To jednak nie to co silnik samochodu, to raczej cały samochód, jego masa, układ jezdny, rodzaj paliwa plus warunki drogowe i umiejętności kierowcy. Jeżeli jednak wszystkie obszary są za coś odpowiedzialne, to bez sens tracą argumenty niektórych fantastów, że część spoczywa w oczekiwaniu na…no własnie na co? I kto nam to wolne miejsce przygotował, bo ewolucja takich rzeczy nie robi, a mózg i tak po śmierci obumiera w całości. Mimo to dla mnie argument ewolucyjny nie jest najważnieszy, bo są z kolei pewne ewolucyjne obciążenia, atawizmy, pozostałości,  których można by się pozbyć bez szkody dla ogólnego funkcjonowania organizmu, a nawet z zyskiem. Palce i paznokcie u stóp? Chyba dla grzybicy niezbędne, ale nie jest to na tyle obciążające organizm, by powstał nacisk ewolucyjny na ich nagłe pozbycie się. Są też "pawie ogony", które definitywnie utrudniają życie, a nawet wystawiaja na wielkie niebezpieczeństwo, ale są niezbedne w konkurowaniu o samice. To już wynik doboru płciowego i niewykluczone, że z mózgiem na pewnym etapie tak było. Ewolucja nie tworzy form doskonałych jak tylko na tyle dobre by sobie radziły w danych warunkach.       

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mit_10%25_m%C3%B3zgu

  -Tu do mnie najbardziej przemawiają argumenty doświadczalne, czyli tzw. obrazowanie mózgu.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *