Nasze poparcie dla irackiego ateisty, Karrara Dwooda Hamzy

Wczoraj Europejska Federacja Humanistyczna i jej siostrzana organizacja – Międzynarodowa Unia Humanistyczna i Etyczna, we współpracy z grecką organizacją członkowską, Humanistyczną Unią Grecji, opracowały list wzywające greckie władze do udzielenia azylu panu Karrarowi Dwoodowi Hamzie,  znanemu irackiemu ateiście, któremu grożą prześladowania, a nawet zagrożone jest jego życie. Pan Hamza przybył do Grecji dnia 31 sierpnia 2017 r., A jego przybycie zostało zarejestrowane w dniu 4 września 2017 r.

Możecie przeczytać cały list poniżej:

 

Do Regionalnego Urzędu Azylowego na Kos

85301 Pyli, Kos, Greece

 

Szanowni Państwo,

 

Międzynarodowa Unia Humanistyczna i Etyczna (IHEU) oraz Europejska Federacja Humanistyczna (EHF), wraz z ich członkiem – Humanityczną Unią Grecji (HUG), zdecydowanie popierają wniosek o azyl pana Karrara Dwooda Hamzy. Ubiegający się o azyl urodził się w dniu 20 lutego 1987 roku, a numer jego  sprawy to 56.211. Według informacji, które podał, przybył do Grecji dnia 31 sierpnia 2017 roku, a jego przybycie zostało zarejestrowane w dniu 4 września 2017 roku.

 

 

Pan Hamza pochodzi z kraju muzułmańskiego jakim jest Irak. Jest znanym działaczem ateistycznym, arabskim ateistą i prowadzi forum na rzecz humanistycznego dialogu na Facebooku. Jesteśmy świadomi jego działań na rzecz promowania prawa do wolności wyznania i braku wyznania na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.  Znane nam są jego boje z cenzurą Facebooka, która usuwa arabskie strony ateistyczne.

 

Otrzymaliśmy wiarygodne doniesienia, że ​​został zaproszony na przemówienie podczas lipcowej konferencji poświęconej wolności sumienia i ekspresji artystycznej w Londynie w lipcu 2017 roku.  Było to największe spotkanie eksmuzułmanów w historii, ale niestety jego wiza została odrzucona. Wkrótce potem został zmuszony do ucieczki z Iraku z powodu kilku poważnych zagrożeń dla jego życia, prawdopodobnie wynikających z wiedzy współmieszkańców o tym londyńskim zaproszeniu. Takie zagrożenia są zjawiskiem wciąż powracającym w krajach takich jak Irak, gdzie "apostaci" i ateistyczni działacze są ofiarami ciągłego nękania i ryzykują nawet mord ze strony islamistów, podczas gdy rządy niechętnie gwarantują i (lub) nie mogą zagwarantować bezpieczeństwa, a wreszcie życia takich aktywistów.

 

Z tych powodów istnieje wiarygodne niebezpieczeństwo prześladowań, a nawet zamachu na Hamzę w Iraku. Wzywamy zatem władze greckie do udzielenia mu azylu i ochrony.

 

Z góry dziękujemy za rozpatrzenie naszego odwołania.

 

Andrew Copson – prezes IHEU

Giulio Ercolessi – prezes EHF

Panayote Dimitras – rzecznik HUG

 

Tłumaczenie: Jacek Tabisz

Tekst oryginału. 

 

O autorze wpisu:

Europejska Federacja Humanistyczna jest organizacją zrzeszającą stowarzyszenia ateistyczne, humanistyczne i racjonalistyczne z całej Europy. Działa od lat, inicjuje wiele projektów. Od roku 2016 wiceprzewodniczącą Federacji jest Kaja Bryx, będąca też redaktorką Racjonalista.tv i jego współzałożycielką. Kaja Bryx pełni swoją funkcję w EHF z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − dwa =