Nauka i polityka. Prof. Krzysztof Dołowy i Andrzej Dominiczak

 

Nasi rozmówcy poruszają bardzo istotny temat. Jak nauka powinna wpływać na politykę. Czy politycy powinni być zobowiązani do zlecania naukowych analiz i postępowania zgodnie z ich wytycznymi? Jak wiele problemów może rozstrzygnąć nauka w sposób jednoznaczny? Czym wreszcie kierować się przy doborze ekspertów – czy ich tytułami naukowymi, czy innymi wytycznymi? 

 

Tu do zobaczenia polemika z jedną z tez rozmowy, czy naukowiec ma obowiązek uzasadniać migracyjną politykę obecnej Europy.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Szanowny Panie Andrzeju!

  Czy jest jakieś miejsce, gdzie można obśmiac i skrytykowac ten materiał? https://www.youtube.com/watch?v=R1M5FK5R9nY

  Czy jest miejsce, gdzie można usłyszeć krytykę tego księdza i tych głupot, które wygaduje? Przeciez szerzy się ciemnota i trzeba reagować! Dlaczego Racjonalista TV nie poświęci programu o tych bzdurach? Ludzie , którzy zachwycają sie takimi bzdurami musza miec miejsce, gdzie zapoznają się z kontrargumentami! Gdzie ja mam skierować znajomą, która jest tymi głupotami zachwycona? Panie Andrzeju, blagam o pomoc.

  1. Panie Zebie, piękny wpis. Jeszcze rego nie oglądalem, ale obiecuję (na 95 proc.), ze materiał zrobię i to w bliskiej przyszłości. Życzenia naszych widzów są dla nas niemal święte! Nieczęsto robie materiały antyklerykalne, bo wyśmiewaniem religii zajmowałem się w latach 90. i po prostu trochę mi się znudziło, ale w sytuacji larmowej – jak ta 🙂 zrobie to z przyjmenoscią. 

   1. Dziękuję Panie Andrzeju. Prosiłbym o systemowe działania. To znaczy programy wypunkowujące konkretne nagrania znalezione w Internecie. Punkt po punkcie rozprawiające się z głupotami w danym materiale wygadywanymi. Wtedy każdy będzie mógł swojego znajomego odesłać do waszego materiału. Ja wiem, że w wielu wypadkach byłoby to powtarzanie się, ale niestety twierdzę, że jest to konieczne.

    1. Wysłuchałam tego materiału i cały czas zastanawialam się ilu jest takich ludzi w naszym kraju i jak wielu ich popiera. To faktycznie jest przerażające z jednej strony a z drugiej wręcz uragajace rozumowi. Myślę,  że przydałoby by się więcej programów i tekstów patrzacych sceptycznie. W tej chwili mam wrażenie, że więcej tutaj o muzyce i islamie niż o naszym" podwórku".A naprawdę jest o czym pisać i mówić.

     1. Całkowicie się z Panią zgadzam. Moim zdaniem Racjonalista TV powinien uruchomić cykl programów, które będą odpowiedzią na wybrane filmy na Youtube, które np. przekroczyły 100 tys. wyświetleń. A tak jest w wypadku wykładu tego ksiedza. Obejrzało to grubo ponad 100 tys. ludzi. Spójrzmy ile jest łapek w górę. To jest przerażające.

     2. Moi Drodzy, to jest piramidalna brednia, niefalsyfikowalna rzecz jasna. Wiary w bełkot nie podważymy racjonalanymi argumentami,  juz lepiej to wysmiać, ale to oczywiscie tez nie pomoze. Zyjemy w kraju o stosunkowo wysokim odsetku kompletnej ciemnoty. Trzeba sie z tym zmierzyć, ale komentowanie kolejnych tego rodzaju bredni byloby nudne juz po drugim lub trzecim  razie.  

   2. Katastrofa. Pięcioletnie dziecko widzi szatana w 3d z rozdzielczością HD i tkwi w tym obłędzie przez kilkadziesiąt lat. Ten filmik to niemal dowód na to, że religia może uszkodzić mózg. Oj nie wiem, czy jest tu coś do obśmiewania, to raczej opis zbrodni i powód do smutku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *