Nieadekwatnie mocne słowa. Piotr Napierała

 

Panuje coraz większa moda na nieadekwatnie mocne słowa. Nie mówimy już o sprzeczce, ale o walce na słowa. Politycy będący za bardziej restrykcyjną polityką migracyjną stają się nagle rasistami, albo nawet neonazistami. Jednocześnie, co stanowi wyjątek potwierdzający regułę, krwawe zamachy muzułmańskie zwane są "incydentami". To zjawisko ogarnia różne dziedziny życia – na przykład zdaniem internautów osoba, która woli oglądać a nie czytać kiczowate romansidło w imię "promocji czytelnictwa" powinna się… powiesić. Skąd to się bierze?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. https://www.merriam-webster.com/dictionary/incident
  Definicja numer trzy:
  an action likely to lead to grave consequences especially in diplomatic matters – a serious border incident
  Często ludzie używają kalek językowych, zamiast szukać mega dokładnego tłumaczenia. Szczególnie ze względu na brak czasu albo lenistwo. 
  No i stąd się to wzięło.
   

  1. Ala Wilk – i co ma oznaczać ten dziwny wpis? Akurat Piotr Napierała wyrażał się tu bardzo pozytywnie o kanclerz Merkel. Tępił też surowo jakiekolwiek zbyt życzliwe uwagi na temat Putina. Ostrzegam, to co piszesz jest trolowaniem. 

    1. A ilu dziennikarzy zamordowała Merkel?

     Merkel pozwala Polakom na pracę w Niemczech.

     Trump nie pozwala Polakom na pracę w USA.

     W czym Trump jest lepszy od Merkel? 

      

     1. Kolejna ciekawa rzecz. Pisowcy uwielbiają Trumpa który próbuje zlikwidować państwową służbę zdrowia w USA czyli Obamacare.

      Wyobrażacie sobie co by było gdyby u nas Schetyna czy Petru chcieli sprywatyzować szpitale? 🙂

       

     2. Akurat z tym Obamacare jest inaczej niż się myśli. To nie jest tak że to będzie zlikwidowane i nie będzie nic w zamian. Jest Trumpcare czyli federalizacja ubezpieczenia zdrowotnego czyli będzie można kupić ubezpieczenie niekoniecznie w twoim stanie ale na przykład w tańszym Np Idaho. Polskie media pani tego nie powiedzą bo oni nawet nie kumają co robi Macron o USA nie wspominając… No właśnie jedyny z tej trójki który morduje dziennikarzy to Putin dlatego jego nie lubię. T jest rozsadniejszy niż M ale M poza imigrancką polityką jest ok

       

     3. @Trumpcare
      A kiedy odwołali Patient Protection and Affordable Care Act, żeby wprowadzić Trumpcare?
      Bo ostatnio to Mccain się sprzeciwił i im nic nie wyszło.

     4. @ Piotr Napierała

      Czy gdyby Merkel wprowadziła wizy dla Polaków i zakazała Polakom pracy w Niemczech to uważałby Pan że jest lepsza od Trumpa?

       

     5. Niemcy i Polacy są w Unii Europejskiej. Są wzajemne zobowiązania i rynek pracy. Proszę się douczyć. Niemiec nie jest w Polsce imigrantem i wice wersa. 

     6. Wewnętrzna migracja w UE jest tak definiowana że obywatele jednego państwa przebywający w drugim są definiowani jako imigranci. Dlatego w Polsce nazywa się ich emigrantami a zjawisko emigracją.

 2. Przepychanka o stółki dla jednej parti w sadownictwie w konkretnym kraju to jest zamach na konstytucje owego kraju, zaś kilkanascie ofiar w 8 miliardowynm swiecie i pólmiliardowej Europie to jest incydent.

  Widze że stał się Pan goracym zwolennikiem i orędownikiem poprawności politycznej i jej jezyka.

  1. Nie wiem Michale, do kogo ten komentarz? Piotr obecnie nie jest zwolennikiem poprawności politycznej, co dość dobrze wyraża w tym materiale. Ja też nie jestem zwolennikiem poprawności politycznej. 

   1. @Jacek Tabisz
    Trochę Michał ma racji, bo Panu też bardzo zależy na tym żeby mówić islamski zamiast islamistyczny. 
    To też jest rodzaj poprawności politycznej.

    1. Nie. Po prostu tłumaczyłem niejednokrotnie, że cały islam sunnicki jest islamem politycznym. W meczetach sunnickich są odniesienia do historii i polityki, które są uznawane za kanon wiary (kartusze z tzw. „kalifami sprawiedliwymi”). Zaś definicja islamizmu to „islam polityczny”. Ja zaś nie uważam, że tylko sunnici parają się terroryzmem (a szyici nie), jak i nie uważam, że wszyscy sunnici to robią. Zarem określenie „islamski zamach” wydaje się bardziej sprawiedliwe. Zwłaszcza, że zdarza się przemoc oparta na Koranie wypływająca tylko z wiary, bez związku z polityką. 

     1. No, ale co z tego, jeśli i tak ktoś powie, że islamistyczny?
      Po co taka policja kontrolująca myśli?
      I tak wszyscy wiedzą, że to muzułmanie jakiś zamach zrobili.
      Sensowniej byłyby mieć plan i go wdrażać niż wykłócać się o takie rzeczy.
      To jest bez znaczenia, czy ktoś jest miły, czy nie. Ważne jest to, co robi, a nie to, co mówi.

   2. Chodzi o to Panie Jacku że lepiej zginąć pod kołami samochodu prowadzonego przez pijanego białego Polaka niż w zamachu dokonanym przez terrorystę islamskiego.

     

  2. Autor popełnia cały wykład o politycznej poprawności a Jacek Tabisz dzielnie przekonuje że to nie jest o politycznej poprawności

   1. @BENBENEK
    Już nawet opis jest bardzo politycznie poprawny:
    „Panuje coraz większa moda na nieadekwatnie mocne słowa. Nie mówimy już o sprzeczce, ale o walce na słowa”.
    🙂

    1. A poniższy fragment to już nawoływanie do poprawności  politycznej:
     „​Politycy będący za bardziej restrykcyjną polityką migracyjną stają się nagle rasistami, albo nawet neonazistami”.
     Przypomina to niedawny artykuł Pani Szaniawskiej, która też chciała, aby stosować poprawność polityczną. 🙂

      

     1. Na przykład w Niemczech ukochana przez pisowców partia AfD która chce zabronić Polakom pracy w Niemczech jednocześnie wychwala żołnierzy Wehrmachtu. Tak że to się zgadza.

       

 3. Najbardziej mnie rozsmieszyło jak p. Jackowi nie chciało przejsc przez gardło "łapac z cipke" i wymyslił "łapac za wagine".

 4. Poprawność polityczna? A co ona ma tu do rzeczy? Ja mowie tu tylko że sprzeczka nie jest walką a osioł koniem. Jestem przeciwny pp ale to 1. Zupełnie inna kwestia 2. Akurat poprawni politycznie kochają wszystkich wyzywać od nazioli. Tak właśnie postępują tutejsze lewusy Np tow. Vernonroche

   1. czy ja mówię że Ty? Czy ja mówię że Tu? Mówię że pp to bożek lewicy. Liberałowie prawicujący jak ja i centryści jak Jacek nie kochają pp. Wojuję z pp od dawna więc nie pitol że jestem za pp

  1. Poprawność polityczna – sposób używania języka w dyskursie publicznym, którego deklarowanym celem jest zachowanie szacunku oraz tolerancji wobec przeciwnika w dyskusji.

   pl.wikipedia.org/wiki/Poprawno%C5%9B%C4%87_polityczna

   1. Ta definicja mija się z prawdą. Poprawność polityczna obecnie cenzuruje prasę np. pod kątem podania islamskiego źródła zamachu. Z uwagi na poprawność polityczną sąd w Niemczech skazał na więzienie w zawiasach dziennikarza, który przytoczył historyczny fakt – przyjaźń muftiego Jerozolimy i wielu Palestyńczyków z nazistami. Zatem definicja w wiki rozmija się z prawdą. 

    1. @Jacek Tabisz
     Przecież Wy chcecie tego samego.
     Zarówno w znaczeniu powyższym, gdy płaczecie, że używane są „nieadekwatnie mocne słowa”
     U Napierały, u Szaniawskiej i u Pana widać głód poprawności politycznej.
     Jak i w znaczeniu cenzury, którą zresztą specjalnie podpinacie pod pp. Na przykład, gdy Pan zamyka dyskusję, gdy nie chcecie żeby skrajna prawica / faszyści była porównywana z Islamem / terrorystami, bo uważacie, że zasługuje ona na ochronę przy użyciu politycznej poprawności.  
     Jak dla mnie jesteście hipokrytami. Przeważnie chcecie wolności słowa dla siebie, ale nie dla innych. I myślę, że gdyby przyszło co do czego, to chętnie poświęcicie wolność słowa innych, byle tylko zagwarantować priorytet dla swojej.

     Polecam film: https://youtu.be/AbOutAfuA3E

     1. Nikt z nas nie chce karać czy więzić, czy zamykać stron za używanie nieadekwatnie mocnych słów. Jak ktoś napisze, że śmierć w wyniku terminalnej depresji jest „najwyższą formą patriotyzmu” piszę o tym krytycznie, ale przez myśl mi nie przychodzi kneblowanie komuś ust, zamykanie stron, nakładanie kar, wsadzanie do aresztu… Mam nadzieję, że różnica jest zrozumiała. Moim zdaniem karane powinno być zniesławienie. Jak ktoś napisze „Tabisz włamał się wczoraj do banku na ulicy Mickiewicza 2/12 i ukradł milion złotych” wtedy mam prawo dochodzić swoich praw, jeśli tego nie zrobiłem. Ale nie „racjonaliści to złodzieje”. 

     2. @Jacek Tabisz
      piszę o tym krytycznie
      ==
      Odbiera Pan temu człowiekowi godność.
      Zresztą innym ludziom chorym na depresję też, sugerując, że tylko człowiek chory na depresję mógł się na to zdecydować, bo był niepoczytalny, czyli wariat. 
      ====
      Nikt z nas nie chce karać czy więzić, czy zamykać stron 

      Pan już poświęca Polaków, dając przywilej / ochronę przy użyciu politycznej poprawności w znaczeniu cenzury / poparcie tej partii ze względu na swoją obsesję dotyczącą Islamu, więc karze Pan Polaków. 

     3. Zupełny nonsens. Gdzie ja wspieram cenzurę? 

      Uważam, że zdrowy psychicznie człowiek nie zabija się zupełnie bez powodu. Może w tym wypadku rzeczywisty powód był inny. Może w grę wchodziła inna choroba niż depresja. Natomiast sławienie samobójstwa pod wpływem depresji, bo przypadkiem ktoś dolepił do tego postulaty atrakcyjne politycznie jest nieetyczne. Zachęca to innych chorych do samobójstw. A ja im życzę długiego życia i skutecznych kuracji. 

     4. @Jacek Tabisz
      Poza tym notorycznie stosowana przez Pana taktyka pod nazwą „moving the goalposts” jest dosyć słaba.

     5. Co jest słabe? Chyba raczej to, że nie widzi pan różnicy pomiędzy krytyką czyjegoś stanowiska a kneblowaniem kogoś mandatami, usuwaniem stron czy groźną aresztu. 

     6. @Jacek Tabisz
      Jak tak dalej pójdzie, to zaraz znowu dojdzie Pan do Marsa. 🙂
      Albo co tam, do kontekstu wielkiego wybuchu.
      Wiadomo, że na takim tle mało co się liczy. 🙂

     7. Uważam, że zdrowy psychicznie człowiek nie zabija się zupełnie bez powodu. 

      No, czyli uważa go Pan za wariata.

      ===
      Zupełny nonsens. Gdzie ja wspieram cenzurę? 

      Na przykład broniąc ONR przed porównywaniem go z ISIS.
       

     8. Moim zdaniem porównywanie ONR z ISIS jest przesadzone (choć oczywiście nie lubię ONR). Ale to jest moje zdanie, a nie nakaz kneblowania autorów takich porównań. 

     9. Co jest słabe? Chyba raczej to, że nie widzi pan różnicy pomiędzy krytyką czyjegoś stanowiska a kneblowaniem kogoś mandatami, usuwaniem stron czy groźną aresztu. 

      ====
      Mówienie o aresztach, gdy definicja pp jest jak powyżej / gdy jest tak, jak w filmie powyżej.
      ===
      nie widzi pan różnicy pomiędzy krytyką czyjegoś stanowiska a kneblowaniem kogoś mandatami, usuwaniem stron czy groźną aresztu

      Mandatami to knebluje obecna partia (zresztą nie tylko), a jednak daje jej Pan przywilej wątpliwości, wskazując na mordy w Indiach itp. / odwracając uwagę od tego, co ona robi / stając po jej stronie, gdy chodzi o ludzi protestujących w Lasach Państwowych i tak dalej.

     10. Mandatami to knebluje obecna partia (zresztą nie tylko) => Mandatami to knebluje obecna partia (zresztą nie tylko mandatami)

     11. Niemniej szanowny redaktor Tabisz cenzurował m.in. moje komentarze usuwając je i rzucając fałszywe oskarżenia. Wtedy kierowanie się polityczną poprawnością jakoś redaktorowi nie przeszkadzało. 

     12. @Jacek Tabisz
      NIe popieram żadnego kneblowania, co jasno i wyraźnie powtarzam. 

      @BENBENEK
      Niemniej szanowny redaktor Tabisz cenzurował m.in. moje komentarze usuwając je i rzucając fałszywe oskarżenia. Wtedy kierowanie się polityczną poprawnością jakoś redaktorowi nie przeszkadzało. 

      ====
      Benbenek ma rację, bo pamiętam, jak wieczorem / w nocy był artykuł Chrisa (czy Krzysztofa) tego od finansów, a rano naglę zniknął. 🙂

       

 5. @Piotr Napierała
  czy ja mówię że Ty? Czy ja mówię że Tu?

  Wymieniasz mnie i wskazujesz z nicka:
  cytat: „Akurat poprawni politycznie kochają wszystkich wyzywać od nazioli. Tak właśnie postępują tutejsze lewusy Np tow. Vernonroche”
   

  1. Wyobraź sobie, jak by cię nazwał dr N. gdyby akurat nie uświadamiał wszem wobec, że

   "Panuje coraz większa moda na nieadekwatnie mocne słowa"

  1. @BENBENEK
   Policy analysts at the Centers for Disease Control and Prevention in Atlanta were told of the list of forbidden words at a meeting Thursday with senior CDC officials who oversee the budget, according to an analyst who took part in the 90-minute briefing. The forbidden words are “vulnerable,” “entitlement,” “diversity,” “transgender,” “fetus,” “evidence-based” and “science-based.”

   In some instances, the analysts were given alternative phrases. Instead of “science-based” or ­“evidence-based,” the suggested phrase is “CDC bases its recommendations on science in consideration with community standards and wishes,” the person said. In other cases, no replacement words were immediately offered.

   Ciekawe kiedy na przykład sanepid dostanie pismo z zakazem używania między innymi słowa płód oraz fraz „oparte na nauce” i „oparte na dowodach”. Albo na przykład zakarzą używania w szkołach i na uczelniach fraz  „oparte na nauce” i „oparte na dowodach”. 
   Autor, który przyznaje, że jest największym przeciwnikiem pp (w znaczeniu cenzury i nie tylko), jednocześnie przyznaje się do wielkiej miłości do Trumpa, który z kolei wdraża indeks słów zakazanych obejmujący frazy „oparte na nauce” i „oparte na dowodach”. Hipokryzja do potęgi n-tej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *