• sobota, 28 listopada 2020 r.

Od marszu godności do koronkowej rewolucji

 

Zapowiedź wprowadzenia totalnego zakazu przerywania ciąży oburzyła i zagniewała wiele kobiet do niedawna stroniących od polityki i działalności społecznej. Są wśród nich kobiety ze świata biznesu, sztuki i mediów, są kobiety wierzące i niewierzące. Nie wszystkie uważają się za feministki, ale wszystkie mają dość opresji i chcą wystąpić, a być może zaangażować się na dobre w działalność na rzecz godności, wolności i praw kobiet. Zapowiadają rewolucję, ale bez rozlewu krwi. Przekonacie się sami, co i jak myślą!
Rozmowę współprowadzi Natasza Lubryczyńska, która debiutuje w racjonaliście.tv w roli osoby prowadzącej rozmowę. Witamy Cię Nataszo w naszym gronie 🙂

Podobne materiały

19 komentarzy

 1. Andrzej
  Andrzej
  17 czerwca 2016 at 12:34 - odpowiedz

  Uważam się za feministę, ale cieszę się, że w obronę praw i godności angażują się również kobiety, które (tymczasem?) wobec feminizmu, a przynajmniej tego terminu, się dystansują, tym bardziej że same przyznają, iż ich nieufny stosunek jest reakcją na antyfeministyczne uprzedzenia i stereotypy.

 2. dżizas
  17 czerwca 2016 at 13:32 - odpowiedz

  A te panie przysposobione w takie suknie bujne, długie, a kwietne i w te czernie posępne, nabożne, funeralne… Gdybym spotkał na ulicy, to bym pomyslał, że katechetki. A tu proszę, jak pozory mylą.
  😉

  • Andrzej
   Andrzej
   17 czerwca 2016 at 13:38 - odpowiedz

   O pani z dekoltem tez być pomyślał, że katechetka? Domyślam się, że miewasz relewantne fantazje 🙂

   • dżizas
    17 czerwca 2016 at 14:24 - odpowiedz

    Oj tam, oj tam. Młoda katechetka ze świeżym dyplomem i misją kanoniczną w garści to też czasem sobie może przy oktawie z dekoltem pochodzić, to już nie te czasy co kiedyś.
    😀

    • Andrzej
     Andrzej
     17 czerwca 2016 at 14:47 - odpowiedz

     Proszę bardzo, nie mam nic przeciwko temu 🙂 Nie wiem właściwie, jak to z nimi jest; nigdy żadnej katechetki nie widziałem. Wiem tylko, że we Wrocławiu mieszka jedna, która podbiła serce i niestety również rozum pewnego humanisty. Wręcz przywróciła go na łono kościoła 🙁

     • dżizas
      17 czerwca 2016 at 16:04

      Zakonnica? Może jednak nie całkiem przywróciła? Może chociaż jakaś malutka herezja się ostała?
      Mój Bosze, czego to z ludźmi nie robią neuroprzekaźniki…
      🙁

     • Ireneusz Kozak
      17 czerwca 2016 at 23:07

      A ja widziałem. W podstawówce miałem religię z katechetką. Mówiliśmy na nią „Pani Katechetka”. Co mi najbardziej utkwiło w pamięci, to zwrot, którym zwykła była podsumowywać większość swych o twierdzeń duchach, demonach i tym podobnych diabłach: „Niestety, kochani, taka jest prawda…”, mówiła; i kiwała przy tym głową, z oczyma w głąb czegoś tam dla nas niedostępnego wpatrzona i zamyślona. A ubierała się normalnie, jak większość dziewczyn w swoim wieku (włosy miała krótkie i dżinsy nosiła bodajże…)

 3. Lucyan
  17 czerwca 2016 at 16:25 - odpowiedz

  A mnie dziwi, ze Miller ma czelnosc mowic, ze poswięcenie praw kobiet było warte mszy. Czy on sie pytał kobiet, czy chcą sie poswięcic? I dlaczego dla rownowagi nie zażądał jakiegos poswięcenia ze strony meżczyzn. Np. dla mszy każdy mężczyzna obcina sobie jedno jądro. Kler tego nie żądał? chciał tylko kontrolę nad macicami? Przeciez poswięcenie jednego jądra na ołtarzu byłoby takie piękne i rownosciowe. Panie Miller, czas obciąc sobie jądro!

  • Tomek Świątkowski
   18 czerwca 2016 at 11:11 - odpowiedz

   Średnio udany tekst satyryczny.
   .
   Ale warto zwrócić uwagę, że z medycznego (czyli racjonalnego) punktu widzenia amputacja jądra bardziej przypomina aborcję, niż pozostawienie macicy w spokoju (czego domagają się proliferzy).

   • reader
    18 czerwca 2016 at 14:51 - odpowiedz

    Aborcja nie prowadzi do okaleczenia ciała kobiety. Z medycznego punktu widzenia obcięcie jądra można raczej porównać do wycięcia jajnika. Choć ze względu na różnice w budowie anatomicznej to drugie jest bardziej skomplikowane.

    • Tomek Świątkowski
     19 czerwca 2016 at 09:32 - odpowiedz

     Aborcja jest ingerencją w normalną fizjologię, usunięciem czegoś, co nie jest patologiczne.
     Usunięcie jądra jest bliskie antykoncepcji, której kościół katolicki akurat nie akceptuje.
     Dowcipasy Lucyana są nieinteligentne i nieśmieszne.

     • reader
      19 czerwca 2016 at 14:12

      No chyba, że ciąża zagraża życiu lub zdrowiu, wtedy to jest usunięcie stanu patologicznego. Zresztą medycyna nie zajmuje się tylko walką ze stanami patologicznymi, ale również niepożądanymi, na przykład poprawianiem nosów.
      Ja dowcip Lucyana uważam za całkiem zabawny.

 4. Dariusz
  18 czerwca 2016 at 10:03 - odpowiedz

  Niedawno była mowa że w jednym z kantonów Szwajcarii kobiety nie miały prawa głosu do lat 80. Niemniej oni idą do przodu. My od 1989r. coraz bardziej cofamy się w tym względzie.

  • Andrzej
   Andrzej
   18 czerwca 2016 at 10:35 - odpowiedz

   Pod niektórymi względami cofamy się sami, a pod innymi z całą Europą.

 5. Anna
  18 czerwca 2016 at 19:28 - odpowiedz

  Bardzo racjonalne i opanowane aktywistki-punkt. Skupienie się na obronie sprawdzonych zdobyczy cywilizacyjnych XX wieku -kolejny punkt.Unikanie poważnych kontrowersji-trzeci punkt. Zaczynam być optymistką.

  • Andrzej
   Andrzej
   19 czerwca 2016 at 04:51 - odpowiedz

   Bardzo się cieszę. Sensowne i sympatyczne panie 🙂

 6. myślący
  20 czerwca 2016 at 06:17 - odpowiedz

  „kobiet do niedawna stroniących od polityki i działalności społecznej. Są wśród nich kobiety ze świata biznesu, sztuki i mediów, są kobiety wierzące i niewierzące. ”
  a kobiety z normalnego świata, takie zwykłe przeciętne polki też są, czy nie bardzo…?

 7. Andrzej
  Andrzej
  20 czerwca 2016 at 11:15 - odpowiedz

  Proszę Pana, żadna kobieta, ani żaden człowiek nie jest przeciętny 🙂 Są tam kobiety z wielu środowisk zawodowych i spolecznych, kobiety o różnych poglądach itd, itp. Lączy je sprawa, w któr się zaangażowały.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *