Pomnik Piłsudskiego może naruszyć neutralność światopoglądową Państwa

Chciałbym prosić o pomoc w oprotestowaniu jawnego naruszenia neutralności światopoglądowej Państwa. Sprawa dotyczy planu i projektu postawienia pomnika Józefa Piłsudskiego, gdzie jednym z elementów ma być napis "Bóg Honor Ojczyzna" Poniżej przesyłam kopię wiadomości jaką wysłałem do władz miejskich w tej sprawie.

 

 

 

Szanowni Państwo,

Z związku z oficjalnym ogłoszeniem projektu na budowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, muszę stanowczo zaprotestować. Projekt uwzględnia dodanie napisu "Bóg Honor Ojczyzna". Stoi to w sprzeczności z faktami historycznymi nt. Józefa Piłsudskiego, a nawet z obecnym ustrojem Państwa i Konstytucją.

Przypominam, że Marszałek był osobą o trudnej do zdefiniowania z dzisiejszej perspektywy religijności. Zmieniał wyznania, swojego czasu wręcz gardził religią. Dodanie napisu z wyrazem "Bóg" jest sugerowaniem nieprawdy, zwłaszcza osobom młodym i słabo zaznajomionym z historią.

Ponadto Państwo Polskie jest państwem świeckim, co wynika z Konstytucji. Umieszczanie w przestrzeni publicznej symboli czy treści religijnych nie powinno mieć miejsca. Zakłóca to w oczywisty sposób neutralność światopoglądową instytucji państwowych i inwestycji przez nią prowadzonych.

Tutaj znajdą Państwo stronę ze szczegółowymi planami pomnika

O autorze wpisu:

4 Odpowiedzi na “Pomnik Piłsudskiego może naruszyć neutralność światopoglądową Państwa”

 1. Teorii na temat wierzeń Marszałka jest wiele – albo wcale nie był religijny, bo obojętne mu były wyznania, albo był liberalnie religijny, bo bardzo cenił sobie np. wileński obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej, ale nigdy na sposób fanatyczny.

  Wydaje się, że Marszałek był również nastawiony pro-masońsko, o czym może świadczyć jego poparcie dla prezydenta Narutowicza, wolnomularza właśnie.

  Tak czy siak, nie wiadomo, czy negował istnienie jakiegoś "boga". Z pewnością nie był natomiast fundamentalistą religijnym ani konserwatystą, o czym świadczy strategiczne zmienianie wyznań.

  Postać wybitna, acz do końca nie zbadana. 🙂

 2. Tej artykuł to jakis zart?  Co nas obchodzi Piłsudski? Null, zero. Dzis kler nawet z Kosciuszki czy Jaruzelskiego zrobiłby  swietych i napisał im na pomniku Bog Honor Ojczyzna. Niech sobie de—e piszą co chcą, a jak sie Panu nie podoba to niech pan oznajmi, ze gdy dojdzie Pan do władzy (= wiekszosc) to zdejmie ten napis i powiesi inny, albo żaden. Co nas takie pierdoły  obchodzą? Płoną  lasy, płoną gory, kler gwałci  dzieci na ciele i umysle, krucyfiks straszy w każdej szkole, a tu gosc chce zeby sie podniecac "Bogiem" na cokole. Kaczynski i Duda własnie  okradają kraj na miliony, wyprowadzają miliardy złotych (pierwsza rata 30 mld) na obrone Izraela, a ten płacze ze ktos mu wyryje Bog na cokole.  Litosci!

  Zreszta jaki to Bog? Przeciez bog chrzescijanski, judajski i islamski to ten sam bog. A przeciez  Piłsudski miał cos z tam z luteranizmem, wiec jak chcesz sie troche podroczyc z katolami to żądaj  dopisu: "Luteranski". Luteranski  Bog, honor, ojczyzna. 

 3. Ten artykuł to jakis zart?  Co nas obchodzi Piłsudski? Null, zero. Dzis kler nawet z Kosciuszki czy Jaruzelskiego zrobiłby  swietych i napisał im na pomniku Bog Honor Ojczyzna. Niech sobie de—e piszą co chcą, a jak sie Panu nie podoba to niech pan oznajmi, ze gdy dojdzie Pan do władzy (= wiekszosc) to zdejmie ten napis i powiesi inny, albo żaden. Co nas takie pierdoły  obchodzą? Płoną  lasy, płoną gory, kler gwałci  dzieci na ciele i umysle, krucyfiks straszy w każdej szkole, a tu gosc chce zeby sie podniecac "Bogiem" na cokole. Kaczynski i Duda własnie  okradają kraj na miliony, wyprowadzają miliardy złotych (pierwsza rata 30 mld) na obrone Izraela, a ten płacze ze ktos mu wyryje Bog na cokole.  Litosci!

  Zreszta jaki to Bog? Przeciez bog chrzescijanski, judajski i islamski to ten sam bog. A przeciez  Piłsudski miał cos z tam z luteranizmem, wiec jak chcesz sie troche podroczyc z katolami to żądaj  dopisu: "Luteranski". Luteranski  Bog, honor, ojczyzna. 

 4. @ Napis Bog, honor ,ojczyzna  jest bezsensem. 

  Napis na pomniku powinien informowac o roli Pilsudskiego  

  w powstaniu niezaleznej Polski i obronie krahu podczas napadu bolszewikow 1920 roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *