Prof. Jan Reszka: Gdy religia każe zabić człowieka …

Prof. Jan Reszka, członek Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i aktywny nowy ateista, opowiada o tym, że żyjemy w Europie blisko religii, która każe prześladować, a nawet wręcz zabijać apostatów. Opisuje mrożące krew w żyłach przypadki fanatyzmu religijnego, gdy na przykład dziecko wychowane w szkole religijnej zagroziło rodzicom poderżnięciem gardła, jeśli nie wyrzekną się swojego ateizmu. Dlaczego europejska opinia publiczna i europejskie prawodawstwo są niemal bezbronne wobec takich zjawisk? Być może powinno się zdelegalizować wszelkie nurty religijne nawołujące do prześladowania apostatów i "niewiernych"?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

16 Odpowiedź na “Prof. Jan Reszka: Gdy religia każe zabić człowieka …”

 1. To bardzo ważny temat. Tą wiedzę o islamie należałoby rozpowszechniać, większość ludzi nie zna prawdy o islamie.
  Narasta problem muzułmańskich imigrantów w UE, którzy ŁAMIĄ PRAWO!
  W prawie europejskim jest zakazane posługiwanie się mową nienawiści!
  Potępiamy rasizm i faszyzm, jest to nielegalne. Main Kampf można nabyć wyłącznie w celach kolekcjonerskich, przestępstwem jest rozpowszechnianie tej książki, propagowanie faszyzmu.
  Działalność szkół koranicznych to JAWNE ŁAMANIE PRAWA!
  Powinny być zdelegalizowane! Muzułmanie powinni przestrzegać prawa unijnego!

  Nie może być tolerancji dla łamiących prawo!

  Organizować publiczne protesty przeciwko islamskiej mowie nienawiści!

  1. Podobnie powinny być zakazane szkoły chrześcijańskie. W Polsce islam nie jest problemem, chrześcijaństwo, a szczególnie katolicyzm jest.

   1. Skoro tak plujesz na chrześcijaństwo i katolicyzm, to może jak już islamiści wejdą do PL, to tobie i tobie podobnym też będą łby ucinać (bo oni mają w sobie nienawiść nie tylko do wyznawców innych religii, ale także do tych, którzy chcą świeckiego państwa).

 2. „Allach dał muzułmanom ropę, po to właśnie aby mogli zapanować nad światem”.Nie jestem do końca przekonany, czy ocieplenie klimatu jest wynikiem działalności człowieka, ale zmuszenie państw Unii do ograniczenia emisji CO2 należy popierać, bo to właśnie spowoduje intensyfikację prac nad alternatywnymi źródłami energii. Zawsze powtarzam, że dla postawienia tamy islamowi gotów jestem sprzymierzyć się nawet z ludźmi pokroju Rydzyka, ale tak długo jak długo będziemy uzależnieni od dostaw ropy z Zatoki i jak długo będziemy płacić za nią horrendalne sumy, tak długo te tamy będą przeciekać.

 3. To cenne rozróżnienie na religie do których wyznawania jest się przymuszanym przemocą i pozostałe. lecz znacznie większe szanse ma prawodawstwo przeciw fikcyjnym samotnym matkom islamskim (żonom poligamicznym) niż przeciw religii.

 4. Doskonała analiza,warta upowszechnienia i dyskutowania, póki jest jeszcze czas na reakcję. Europa zachodnia ma tego czasu coraz mniej niestety.

 5. islam powinien być całkowicie zdelegalizowany jak faszyzm, wszystkie meczety i inne ich przybytki powinny być zamknięte, osiedlanie ich w Europie też powinno być maksymalnie utrudnione, to nie są ludzie nadający się do życia w cywilizowanym świecie, muzułmanie nami gardzą, jesteśmy dla nich „niewiernymi”, z którymi można zrobić dosłownie wszystko,jawnie zapowiadają,że wprowadzą tu swoje prawa włącznie z szariatem, dziwi niefrasobliwość unijnych polityków i żądnych reakcji na postępującą islamizację Europy,woloą wprowadzać paragrafy przeciwko islamofobii…

 6. Sądzę, że prof. Reszka podał świetny argument za legalizacją i prawnym uznaniem związków poligamicznych, włączając w to związki nieformalne, konkubenckie. Kobieta będąca w takim związku powinna natychmiast tracić zasiłek z tytułu bycia samotną matką. To nie są samotne matki i wykorzystywanie tej dziury w prawie powinno ustać. Nie wspominając już, że nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego związki poligamiczne pozostają nielegalne. To XXI wiek. Czas najwyższy.

 7. Islam lezy mentalnie do tylu, porownujac z chrzescijanstwem w Europie. Ale przeciez i w Europie mielismy kary smierci za inna wiare, np niektore panstwa protestanckie karaly smiercia (albo wygnanie) za samo bycie katolikiem.
  Z tymi zasilkami to jakas paranoja, wg obecnego prawa kazda osoba (nawet ateista) ma prawo do takich samych zasilkow. To nie zasilki sa problemem tylko kontrola czy muzulmanin sprowadza kobiety na sile, czy nie, i na jakich zasadach te kobiety dostaja pozwolenie na pobyt. Tak, to jest to rodzaj pewno wypaczenia gdy jeden facet robi sobie w domu harem, ale NIC nie stoi na przeszkodzie aby w takim ukladzie mieszkala i wspolzyla osoba zupelnie niereligijna (jesli kobiety maja juz pozwolenie na pobyt w danym kraju). Swieckie prawo tego nie zabrania.
  Poza tym nie przesadzajmy z tymi zasilkami, to nie sa wielkie pieniadze. Wystarczaja po prostu aby (minimum) normalnie zyc.
  Pozostaje jednak sprawa wielozenstwa gdy gosc ma juz cztery zony w swoim kraju, i dostaje zezwolenie na pobyt np. we Francji. Co wtedy zrobic z zonami?

 8. @ LUCEK : To,że Islam jest dość zapóżniony rozwojowo to fakt. I niestety nie krótki czas upłynie zanim się sam zreformuje. Przy okazji niepotrzebnie zniszczy życie wielu „innowiercom”. A co do zasiłków,to zgodzę sie z Tobą w zupełności. Jeslli zaś chodzi o sprawę wielożeństwa: Polskie prawo nie dopuszcza takiego stanu rzeczy. I nie ma od tego żadnego wyjątku – dla nikogo,pod żadnym pretekstem. Żyjemy w 21 wieku w kulturze zachodniej,a nie w epoce kamienia łupanego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × jeden =