Psychoterapia bez makijażu. Dyskusja z Autorem o książce. Tomasz Witkowski

 

Tym razem o szokującej niektórych książce dr Tomasza Witkowskiego "Psychoterapia bez makijażu" rozmawia z autorem publiczność. Nie brak wśród niej osób sceptycznie i wrogo nastawionych do obnażania wątłych podstaw naukowych większości odmian psychoterapii. Zobaczmy, jak Autor dał sobie radę z niewygodnymi pytaniami. Spotkanie zorganizowali Klub Sceptyków Polskich i Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. moja mama (prof. psychologii) uważa, że wszystko zalezy od tego którą metodę psychoterapii weźmiemy i czy psychiatra jest należycie przeszkolony i czy posiada empatię, stąd te różnice w efektach, ale wylewanie psychoterapii z kąpielą to nonsens

  1. Jacku, to nonsens w ogóle (co napisał Piotr) i w szczególe, a wkazdym razie w bardzo wielu szczegółach: np. ze nie bada sie tego, co sie dzieje z ludźmi, którzy zrezygnowali z terapii.  Albo ze terapia nie ma silnych podstaw naukowych. A kto twierdzi,ze ma?! Taka terapia behawioralno-racjonalna np. nie jest calkiem pozbawiona podstaw naukowych, ale z pewnością nie jest po prostu nauką stosowaną. Nie ma cudów!!! Nauki społeczne potrafią  lepiej lub gorzej opisywać rzeczywistosc spoleczną lub psychikę człowieka, najczesciej przez porządkowanie (typologie, klasyfikowanie itp). Naukowe programowanie zmiany, czy w polityce, czy w terapii jest jednak jak na razie w praktyce niemożliwe z bardzo wielu powodów. Witkowski albo tego nie rozumie albo udaje ze nie rozumie,a to jeszcze gorzej. 

   1. Akurat w tym materiale Kaja robi wywiad z Witkowskim, a później są pytania z publiczności. Ja rozmawiałem z Tomkiem w paru wcześniejszych materiałach. W tym materiale nie wyrażam żadnych opinii. 

    1. W tym materiale nie wyrażam żadnych opinii. 
     ====
     To musi oznaczać, że popiera Pan terapie, które szkodzą, i jest Pan ideologiem.
     Przecież tak było w przypadku kobiety z natemat, nie wyraziła opinii na temat islamu, więc nazwał ją Pan ideolożką. 🙂

     1. Wcześniej były moje rozmowy z Witkowskim. W tym materiale nie rozmawiam, nie występuję, więc zdziwiło mnie zwracanie się do mnie. Natomiast osoba uzasadniająca aresztowanie kogoś, bo lubią go prawicowcy, jest ideolożką. Zenon to opisał, może bardzej wynika to z całego artykułu Zuchowicz, a nie tylko z wybranego przez Opinię fragmentu. 

     2. Natomiast osoba uzasadniająca aresztowanie kogoś, bo lubią go prawicowcy, jest ideolożką.

      ——-

      Nie, człowiek wyjaśniający podstawę prawną nie jest ideologiem. Po prostu nie podoba się Panu, że go nie broniła i napisała prawdę. 

     3. W Chinach mamy prawo, na bazie którego śle się ludzi o niewłaściwych poglądach do obozów koncentracyjnych. Takie prawo jest, zsyłka jest legalistycznie poprawna, samo prawo mi się nie podoba. Podobnie nie podoba mi się prawo, które doprowadziło do aresztowania Robinsona na 13 miesięcy za drobiazg uzasadniony ogólną sytuacją społeczną, a nie jest w stanie skazać na choćby 10 lat członków gangów pedofilskich, niszczących życie i zdrowie setek dziewczynek. 

     4. uzasadniająca aresztowanie kogoś, bo lubią go prawicowcy,

      ———

      Powyższy fragment to manipulacja i kłamstwo z Pana strony.

     5. Jestem odmiennego zdania w mojej ocenie komentarza Zenona Kalafaticza (bo w tym komentarzu taka myśl się pojawia, nie w moim artykule czy w mojej wypowiedzi)

     6. Najwyraźniej jest Pan zdania, że należy nazywać ludzi ideologami, bo wyjaśniaja dlaczego kogoś aresztowano. I przedstawiają opinie inne niż wypowiedzi  niecentrowej prawicy. 🙂

     7. W Chinach mamy prawo, na bazie którego śle się ludzi o niewłaściwych poglądach do obozów koncentracyjnych.

      ————

      Uk to nie Chiny. Dostał 3 miesiące w zawieszeniu na 18 miesięcy. Sędzia mu wyrażnie powiedział, żeby nie przeszkadzał członkom Jury i dał im spokój, bo mu odwieszą i dostanie dodatkowy wyrok. Jedt to w transkrypcie ze rozprawy. O sprawie mógł i tak mówić po wydaniu wyroku. Więc o żadnym zamykaniu ust czy ekstra prześladowaniu nie było mowy. Sam sobie to zrobił.

      A Pan i tak nazywa kogoś ideologiem, bo o tym napisał, zamiast na ślepo powtarzać głupoty. Bo się Panu angielskie prawo nie podoba i chciałby Pan na kimś wymusić politycznie poprawny artykuł, który by wychwalał go jako męczennika. 

     8. Każdy nirmalny człowiek poczekałby ten miesiąc czy dwa  na zakończenie procesu.

     9. Gdyby działał w dobrej wierze, a nie z pobudek egoistycznych… bo nie chciałby przykuwać uwagi do siebie…

     10. Vernon, mam inne zdanie. Poza tym tu ten wątek nie jest na temat, więc skupmy się na omawianej tu książce. 

     11. Poza tym tu ten wątek nie jest na temat
      =====
      Bezpodstawne nazywanie ideologiem, które jest nie na temat i z dupy, Panu nie przeszkadza.
      Kłamstwo i manipulacja — gdy ktoś używa słowa "ideolog", w kontekście, który nie odpowiada znaczeniu tego słowa — to nie inne zdanie na jakiś temat. To próba zamknięcia ust i oczernianie kogoś.

     12. Would you stand up, please. I take, as I hope

      has been made very clear by the comments that I have

      made, a very dim view indeed of your conduct which was

      in the face of repeated warnings that you should not

      do that which you did do. I accept what Mr.

      Kovalevsky tells me about the dangers that you might

      face were you to be sent into immediate custody. I

      have to say it is on a knife edge so far as I am

      concerned because a very large part of me thinks so

      what? you could be put into protective custody. But,

      my concern is to make sure that this trial keeps on

      track, and my concern is also to make sure that other

      courts with other trials in similar situations are

      kept on track without any danger of repetition of the

      kind of conduct that we have had visited upon us here.

      The sentence, therefore, that I pass upon you, taking

      into account all of those matters that have been

      placed before me and your admissions entered via Mr.

      Kovalevsky, is one of three months' imprisonment which

      will be suspended for a period of 18 months. That

      will be suspended. There will be no conditions that

      need to be attached to that suspended sentence, but

      you should be under no illusions that if you commit

      any further offence of any kind, and that would

      include, I would have thought a further contempt of

      court by similar actions, then that sentence of three

      months would be activated, and that would be on top of

      anything else that you were given by any other court.

      In short, Mr. Yaxley-Lennon, turn up at another court,

      refer to people as "Muslim paedophiles, Muslim

      rapists" and so on and so forth

      WHILE TRIALS ARE

      ONGOING AND BEFORE THERE HAS BEEN A FINDING BY A JURY

      that that is what they are, and you will find yourself

      inside. Do you understand? Thank you very much.

      https://www.judiciary.uk/wp-content/uploads/2017/05/coc-yaxley-lennon-20170522.pdf

      Tak się na niego "uwzieli", że go za 1-ym razem de facto puścili wolno, bo dostał zawieszenie wyroku, które nie wymagało spełnienia jakiegokolwiek warunku. 🙂

 2. Miałem nadzieję dowiedzieć się czegokolwiek na temat wiarygodności skarżących się pacjentów, ale nic takiego nie było. Jakieś testy zostały przeprowadzone, które potwierdziłyby, że dana osoba nie tylko mówi prawdę, ale postrzega rzeczywistość w miarę realistycznie i nie zmyśla, nie kieruje się jakąś złością, nie naczytała się jakiś dziwnych rzeczy, teorii spiskowych itd? Przecież to klucz do tego, aby książka miała sens, gdyż to z relacji pacjentów wynika cała reszta. Zakładamy, że mówią prawdę, są zrównoważeni psychicznie, są wiarygodni, bo? Bo wydają się inteligentni, rozsądni, potrafią składać zdania? Do tej pory jedynie takie wyjaśnienie do mnie dotarło – bo się spodobali autorowi. I jak mam kupić tę książkę, jeśli nie wiem, czy główne postacie są wiarygodne? Przecięż kiedy będę czytał, jakie katusze przechodzili i jak zmrozilo to krew prowadzącej program, to w moim wypadku nie będę nic odczuwał, bo nie wiem, czy są to relacje prawdziwe. Więc może niech autor się wypowie na temat tego, jak zbadał ofiary pod kątem ich wiarygodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *