Ryszard Petru i NowoczesnaPL

 

Na bazie wyników ostatnich wyborów prezydenckich pojawiło się na polskiej scenie politycznej wiele nowych inicjatyw politycznych. Póki co najbardziej popularny jest populistyczny ruch Kukiza. Swoich sił próbuje też Ryszard Petru, jeden z liderów inicjatywy NowoczesnaPL. Ta inicjatywa zebrała w redakcji RacjonalistaTV różne opinie – od entuzjazmu, poprzez obojętność, do krytyki. W swoim wystąpieniu Ryszard Petru raczej odcina się od kwestii światopoglądowych, stawiając na gospodarkę i rządy osób o odpowiednich kompetencjach. Chce zaprzestania finansowania partii politycznych, oraz kadencyjności posłów i posłanek. Potępia ratowanie Poczty Polskiej i górnictwa, pieniądze z budżetu chce przeznaczać na innowacyjność. Podobnie jak Platforma Obywatelska, od której skądinąd się odcina, Ryszard Petru chce, aby jego partia była atrakcyjna zarówno dla liberałów jak i dla konserwatystów. W obecnych sondażach NowoczesnaPL oscyluje między poparciem 4% a 8%. Przedstawiamy ten materiał widzom, aby mogli sobie wyrobić własne zdanie na temat inicjatywy NowoczesnaPL.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

24 Odpowiedzi na “Ryszard Petru i NowoczesnaPL”

  1. Zachęcam do przejrzenia mojej dyskusji, gdzie punktuję bzdury wypowiedziane przez człowieka z tej podziemnej tv i jego zwolenników.

   1. Ja wolę inną opcję polityczną. Ale zgadzam się, że brak populizmu jest cenny. Tylko pytanie, jak na to zareagują wyborcy? Bo mam obawę, że niestety trzeba być choć trochę populistą. Takie mamy społeczeństwo… Populizm wygrywa z realizmem. Choć oczywiście nie należy popierać 100% populistów, takich jak Kaczyński czy Kukiz.

    1. Ja też wolę inną opcję polityczną, w końcu jestem elektoratem Korwina.
     Ma Pan rację co do tego populizmu, ja jednak oceniam wystąpienia Pana Petru ze swojej perspektywy a populizmu nie lubię. Rozumiem jednak, że bez dawki populizmu nie da się przyciągną większości, która, moim zdaniem, jest oporna na merytoryczną dyskusję lub takiej debaty nie rozumie. Kukiz to chyba zrozumiał bo z informacji prasowych wynikałoby, że skupia się na zarażeniu emocjami a nie programem.

     1. Oczywiście wolałbym, aby populizm nie działał, aby ludzie myśleli racjonalnie zamiast kierować się tylko emocjami. No ale ogół jest jaki jest. Mam nadzieję, że pod wpływem edukacji ilość ludzi racjonalnych w społeczeństwie jednak powoli wzrasta, choć każdy przyzna, że wyborcom zdarzają się takie wpadki, że można się zastanawiać, czy są rzeczywiście racjonalniejsi niż ludzie w czasach, gdy praktycznie nie było żadnej edukacji (wtedy jednak nie mogli raczej głosować).

     2. Korwin- Mikke uprawia populizm podatkowy. Bo jak nazwać np. jego bredzenie o tym, że po zniesieniu po zniesieniu wszelkich danin, różnica między dawną płaca brutto a płacą netto wpadnie w całości w ręce pracownika? Jeśli to nie populizm to kompletna ignorancja ekonomiczna.
      Do tego to co wygaduje o UE to również nic innego jak populizm. W Unii może się wiele rzeczy nie podobać, ale jaką ma lepszą Polska alternatywę? Tego Korwin już nie powie. Po za tym, czym jeśli nie populizmem jest porównywanie UE do ZSRR i III Rzeszy?
      To specyficzny populizm, ale jednak.

     3. Panie Rafale, w moim przekonaniu populizmem jest sytuacja, w której polityk, mówi, że jak on dojdzie do władzy to wszystkim da, no i kraj będzie jedną wielka oazą szczęścia dla wszystkich. Korwin natomiast mówi, że nikt od niego niczego nie dostanie, a jak chce w ogóle żyć to sam musi sobie zarobić. Pracowity będzie miał dobrze, a leń bardzo, bardzo źle. O Korwinie można wiele mówić, ale raczej nie to, że wygłasza populistyczne hasła.

     4. Dlatego napisałem specyficzny populizm. W tym sensie co Lepper, czy Andrzej Duda populistą Korwin nie jest.
      To co jednak mówi choćby o UE, przerysowując (delikatnie to ujmując) jej wady, to ewidentna gra pod publikę.
      Ale można z łatwością podać inne przykłady na populizm Korwina:
      -nazywanie podatków kradzieżą
      -powtarzanie, że np. zniesienie jakiejś części podatków, która stanowi powiedzmy 20% pensji spowodowałoby, że zarobki wzrosłyby dokładnie o tą kwotę
      -prostackie wykorzystywanie stereotypów: polityk= złodziej, biedak=przygłup i leń, kobieta=osoba „myśląca emocjami”=nie powinna mieć prawa głosu, gej=wróg rodziny
      -straszenie rzekomym powrotem socjalizmu w Polsce
      -straszenie Arabami, którzy będą gwałcić nasze żony i córki i ogólnie straszenie jakimś końcem „cywilizacji białego człowieka” i upadkiem Europy
      -stawanie zawsze i wszędzie przeciw państwu
      To po prostu populizm nastawiony na inną grupę wyborców, niż ten „klasyczny”.

     5. Korwin oczywiście mówi hasłami, ale przeważnie tylko w telewizji, bo wie, ze taka jest formuła. Nie ma czasu na dłuższe wypowiedzi. Z tego co napisałeś wynika, że nie widziałeś wielu relacji z jego spotkań, tam omawia różne tematy szerzej. Co do UE, w większość z tym co mówi się zgadzam, więc nie wiem gdzie tutaj jest populizm (no chyba, że populizmem nazywasz wszystkie poglądy, z którymi się nie zgadzasz).
      Podatki to nie kradzież? A jak nazywa się inaczej czyn polegający na zabraniu komuś czegoś pod przymusem?
      Przywołanie hasła o tym, że powinno się zabrać kobietom prawo głosu pokazuje, że chyba niespecjalnie znasz poglądy Korwina. On najchętniej zabrałby prawo głosu wszystkim, a nie tylko kobietom.
      Straszenie rzekomym socjalizmem? Przecież Korwin od lat powtarza, że obecny system jest socjalistyczny.
      Jak spojrzysz na statystyki demograficzne to zrozumiesz czym jest straszenie końcem cywilizacji europejskiej. Europa umiera, rodzi się za mało dzieci.

     6. Jeśli uważasz, że w Polsce na prawdę panuje socjalizm (w Szwecji to już pewnie wojenny komunizm) a podatki to kradzież to na prawdę utrudnia to sensowną dyskusję.
      Poglądy Korwina znam doskonale. Głos chce odebrać wszystkim, ale jeśli demokracja ma istnieć, to wtedy należy odebrać prawo głosu kobietom- tak właśnie uważa Korwin, mówił o tym i pisał wielokrotnie. Jak typowy korwinista, próbujesz wmawiać, że JKM nie powiedział, tego co powiedział albo miał co innego na myśli. Wybacz, ale to jest żałosne po prostu. Tego, że kobieta przesiąka poglądami mężczyzny z którym sypia pewnie też nie powiedział?
      Przyrównywanie socjalliberalnej UE od III Rzeszy i ZSRR to nic innego tylko demagogia i moje poglądy nie mają tu nic do rzeczy. Korwin nie może grać na emocjach jak typowi populiści (socjalem), bo to sprzeczne z jego głównymi poglądami, więc gra na emocjach dekadenckich. Jak dla mnie to też populizm.
      Europa nie umiera tylko Korwin ma nierówno pod sufitem. To jest różnica.
      O demografii Europy, kiedyś ciekawie wypowiedział się Piotr Napierała: https://www.youtube.com/watch?v=RF41_bdWXn4 Warto posłuchać.

     7. Jeżeli naprawdę uważasz, że fakt, iż ktoś ma inne od Ciebie poglądy utrudnia sensowną dyskusję, to to naprawdę utrudnia sensowną dyskusję.
      Poglądów Korwina nie znasz doskonale, bo gdybyś znał, to nie podkreślałbyś, że chce odebrać prawa wyborcze kobietom, tak jakby chciał je odebrać TYLKO kobietom. Nie znam tego rzekomego cytatu, o którym piszesz, ale temat był poruszany wielokrotnie i za każdym razem powtarzał, że jako przeciwnik demokracji chciałby odebrać prawa wyborcze WSZYSTKIM.
      Tak, to, że kobieta przesiąka poglądami, to znam, i się z tym nie zgadzam.
      Porównywanie UE do ZSRR ma o tyle sens, że UE tworzy pewną grupę państw (satelickich) w których obowiązują podobne zasady, stąd ukuła się nazwa ZSRE bo przypomina to działanie ZSRR.
      Wydaje mi się, że mylisz populizm z różnicą poglądów. Ty się z jego poglądami nie zgadzasz więc wygląda na to, że z tego powodu nazywasz go populistą.
      Co do imigrantów, to problem jest z dzietnością kobiet. Kobiety europejskie mają znacznie niższą dzietność w porównaniu do kobiet wyznających islam. Temat, łącznie ze statystykami, był poruszany tutaj:
      http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/jan-pospieszalski-blizej/wideo/18062015/20401726

     8. Bo to nie poglądy tylko urojenia (w Polsce panuje socjalizm). Podatki to nie kradzież, tylko opłata za funkcjonowanie państwa. Nie podoba się?- można się wyprowadzić, wszak volenti non fit iniuria.
      Korwin porównuje UE do ZSRR bo twierdzi, że podobnie jak w ZSRR i III Rzeszy jest w niej łamana wolność jednostki. Albo jest to populizm albo kolejne urojenie. Bo, że nie ma to związku z rzeczywistością jest sprawą oczywistą.
      Znalezienie cytatu z Korwina mówiącego przeciwko głosowaniu kobiet zajęło mi jakieś 3 sekundy.
      „Parokrotnie – ostatnio w nagraniu dlaPolSat NEWS – powiedziałem o tym, jak d***kracja przeradza się w ochlokrację – wskutek tego, że prawo głosu dostają kobiety,przestępcy, wariaci, nieletni, a może nawet goryle… ” (http://korwin-mikke.blog.onet.pl/2009/11/13/jeszcze-o-kobietach-i-prawach-do-glosowania/) To cytat pierwszy z brzegu. Wywód Korwin skończył pisząc wprost: „natomiast jeśli już mamy miećd***krację, to lepiej, by i one, i inne wymienione kategorie, prawa głosu niemiały. „. Takich wypowiedzi jest mnóstwo. Za bardzo jesteś wpatrzony w Wodza i pewnie przed sobą samym usprawiedliwiasz jego myśli, bo nie wierzę, że jako jego zwolennik nie czytałeś\słyszałeś jego podobnych wypowiedzi. Typowe dla kucokorwinizmu, niestety.

     9. Niby jesteśmy na portalu racjonalista, ale widzę, że masz problem z zaakceptowaniem cudzych poglądów. Jakie znowu urojenie. Co najwyżej obserwujemy różnice w definiowaniu pewnych pojęć. Dla Ciebie socjalizm to jedno, a dla Korwina to co innego.
      Oczywiście, że mogę się wyprowadzić i nie płacić podatków, ale idąc tą logiką, osoba, która musi płacić haracz mafii za prowadzenie knajpy też może się po prostu wyprowadzić prawda? Podatki są ok dopóki idą na cele wspólne jak np. obronność. Podatki zabierane jedynym by pomagać drugim to już bezczelna forma kradzieży, a co najgorsze, narzucanie innym własnego zdania co do tego komu należy pomagać.
      Szkoda, że w tym Twoim cytowaniu zapomniałeś o jeszcze jednym cytacie z tego wpisu:
      „Cooznacza, że usunięcie kobiet z listy wyborców poprawia wyniki.Oczywiście jeszcze lepiej byłoby usunąć np. 2/3 mężczyzn i 9/10kobiet… A najlepiej wszystkich, pozostawiając Króla.”
      Śmieszne jest to, że zarzucasz mi, iż jestem w wodza wpatrzony, podczas gdy wcześniej napisałem, że nie zgadzam się z poglądem iż kobiety przesiąkają poglądami. No ale pewnie widzisz tylko to co chcesz dostrzec.
      Baaa… ze mną jest nawet gorzej. JKM wielokrotnie powtarzał, że kobiety są wspaniałe, a ja uważam, że są jednym z najdurniejszych istot na tej planecie.

     10. „Dla Ciebie socjalizm to jedno, a dla Korwina to co innego.” OK a ja sobie zacznę nazywać ateizm chrześcijaństwem…
      „Oczywiście, że mogę się wyprowadzić i nie płacić podatków, ale idąc tą logiką, osoba, która musi płacić haracz mafii za prowadzenie knajpy też może się po prostu wyprowadzić prawda? ”
      Miałem nadzieję, że wyczujesz ironię…
      „Podatki są ok dopóki idą na cele wspólne jak np. obronność. Podatki zabierane jedynym by pomagać drugim to już bezczelna forma kradzieży” Podatki na obronność też są zabierane jedne i dawane drugim.
      „Szkoda, że w tym Twoim cytowaniu zapomniałeś o jeszcze jednym cytacie z tego wpisu:
      „Cooznacza, że usunięcie kobiet z listy wyborców poprawia wyniki.Oczywiście jeszcze lepiej byłoby usunąć np. 2/3 mężczyzn i 9/10kobiet… A najlepiej wszystkich, pozostawiając Króla.””- a przepraszam, w którymś miejscu on przeczy temu, że Korwin uważa, że jeśli ma być demokracja, to bez głosowania kobiet?
      „Śmieszne jest to, że zarzucasz mi, iż jestem w wodza wpatrzony, podczas gdy wcześniej napisałem, że nie zgadzam się z poglądem iż kobiety przesiąkają poglądami.” Doprawdy?

     11. Możesz sobie nazywać ateizm chrześcijaństwem, tylko to są zupełnie inne pojęcia. Dla Korwina socjalizm to rozdawnictwo pieniędzy obywateli i jakakolwiek ingerencja państwa w gospodarkę, a dla innych to tzw. redystrybucja i bardzo mocna ingerencja w gospodarkę, a nie jakakolwiek. Różnica miedzy jednym a drugim nie jest taka wyraźna jak w przypadku ateizmu i chrześcijaństwa.
      A to była ironia? Hmmm…. bardzo często pada taki argument więc taka jest na niego odpowiedź.
      Podatki na obronność służą temu by osoby, które otrzymują te pieniądze służyły wszystkim obywatelom, broniły ich. Pieniądze przekazane samotnej matce, która dostaje je bo dała d nie temu co trzeba, to po prostu bezczelne wymuszenie pieniędzy na …. nie powiem kogo.

      „przepraszam, w którymś miejscu on przeczy temu, że Korwin uważa, że jeśli ma być demokracja, to bez głosowania kobiet?”
      Nie przeczy, on po prostu dodaje, że najlepiej by było gdyby nikt nie miał prawa głosu.

      „Śmieszne jest to, że zarzucasz mi, iż jestem w wodza wpatrzony, podczas gdy wcześniej napisałem, że nie zgadzam się z poglądem iż kobiety przesiąkają poglądami.” Doprawdy?”
      Doprawdy.

 1. Gościu mówi z sensem. Nie zgadzam się jedynie z kwestią finansowania partii politycznych. Przykład Ukrainy wiele mówi o tym jak to się może kończyć. Chyba, że rzeczywiście miałoby być to jedynie na zasadzie odpisu konkretnego procenta z dochodu obywatela na rzecz danej partii bez dodatkowego finansowania.

 2. „Możesz sobie nazywać ateizm chrześcijaństwem, tylko to są zupełnie inne pojęcia. Dla Korwina socjalizm to rozdawnictwo pieniędzy obywateli i jakakolwiek ingerencja państwa w gospodarkę,” OK w takim razie, dla mnie każda wiara w boga to chrześcijaństwo. Od dziś Islam jest odłamem chrześcijaństwa. 😉 Na prawdę nie widzisz tego, jakim absurdem jest nazywanie ustroju gospodarczego Polski socjalizmem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *