• czwartek, 21 stycznia 2021 r.

Rząd gwałci Konstytucję, bohaterzy Solidarności podejmują walkę

 

Rząd gwałci prawo, atakuje niezależność Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa. Po 26 latach niepodległości nasz kraj znów zagrożony jest władzą autorytarną. Bohaterzy Solidarności, którzy mogli do niedawna wierzyć, że historia ich walki jest zamknięta i stanowi już jedynie historię, znów wychodzą na ulice miast i wołają do swoich rodaków, prosząc ich o odwagę. Jak mówi w tym materiale Frasyniuk: „Za wolność warto oddać życie!”.

Podobne materiały

17 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  16 grudnia 2015 at 19:20 - odpowiedz

  podoba mi się materiał, nie podoba tytuł „walkę”? really? może „rękawicę” … racjonaliści powinni studzić niepotrzebne emocje

 2. olrob
  16 grudnia 2015 at 21:49 - odpowiedz

  Równie wielu, a może nawet więcej działaczy Solidarności można znaleźć po stronie PiSu. Nie wydaje mi się żeby poparcie narodowo-katolicko-socjalistycznego związku było nobilitujące.

 3. olrob
  16 grudnia 2015 at 22:13 - odpowiedz

  Rozpętywanie tych demonstracji nie wydaje mi się zbyt mądre. Policja nie będzie w stanie utrzymać porządku na demonstracjach setek tysięcy ludzi. Nie zapominajmy że obecny układ też ma swoich zwolenników. To się przerodzi w burdy uliczne i zamieszki. Rozruchy dadzą pretekst rządowi aby wprowadził stan wyjątkowy.
  Jeżeli przeciwnicy PiSu są tak praworządni powinni poczekać na orzeczenie Trybunału Stanu, jeżeli obecne władze rzeczywiście złamały konstytucję.

 4. Lucyan
  17 grudnia 2015 at 09:34 - odpowiedz

  TK stający na strazy konstytucji jest ciekawy, ale dlaczego nie moze tego robic Sad Najwyzszy?
  Jesli sie godzimy na oddzielny sąd zwany TK to jakie są zalozenia? Ze bedzie to organ niepartyjny, niezalezny itp. itd. czyli w obecnym systemie jest to utopia, nie do zrealizowania. Czy to znaczy ze akceptujemy TK jako instancje ktora ma hamowac zapedy aktualnego rządu. Wtedy ten kto trafi na swoj rząd i swoj TK ten wygrywa, i czy o to chodzi? Propozycja aby TK odzwierciedlal aktualne wybory wydaje sie i sluszny i nie, bo jesli tak, to jest to tylko dodatkowy partyjny twor na „wyzszym” poziomie. Jesli do tego dodamy, ze te sama konstytucje mozna interpretowac dowolnie, to wyrasta nam rzeczywiscie twor do popierania rządzących. Nie wiem jak to rozwiązac.
  Najbardziej sensowny wydaje sie twor gdzie opozycja dominuje w TK, ale wtedy bedzie to twor opozycyjny, a nie niezalezny.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   17 grudnia 2015 at 10:11 - odpowiedz

   Przecież jest rotacja stanowisk, kadencje sędziów upływają w różnym terminie. Gdy koalicja PO – PSL zaczynała rządzić, miała w TK osoby wybrane przez inne partie, przez PiS i SLD. Rządzili osiem, a nie cztery lata, więc nastąpiła zmiana wszystkich sędziów. Ale nic nie stoi na przeszkodzie PiSowi rządzić sobie dwie kadencje (mam nadzieję, że nie, ale mogą, jak każdy). Na razie PiS chce utrwalić swoją władzę inaczej, niż w ramach demokratycznego państwa prawa.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    17 grudnia 2015 at 11:45 - odpowiedz

    Teraz nagle Państwo prawa Czyli wynalazek… Fryderyks II Rechtstaat !!!!! Jest demokratyczne… Ta demokracja to jak podnawka przysysa się do wszystkiego hahaha

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    17 grudnia 2015 at 11:51 - odpowiedz

    Slowo demokratyczny jest dodawane do wszystkiego co cool by utrwalać demokrację. Ten sam numer co royal theatre royal navy albo national albo federal tak słowo bez treści moralnej zawłaszcza takową

 5. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  17 grudnia 2015 at 11:56 - odpowiedz

  Aha nie ma takiego słowa jak bohaterzy… Są bohaterowie. Tak jak nie ma Norwedzy poprawnie jest Norwegowie to są skróty dla leniuchów jak komp albo szacun

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   17 grudnia 2015 at 12:38 - odpowiedz

   Obydwie formy są poprawne, sprawdzałem

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    17 grudnia 2015 at 13:06 - odpowiedz

    No komp czy szacun też już zostały zaakceptowane natomiast myślałem że mamy używać dobrej polszczyzny w miarę możliwości

 6. Robert Śliwa
  Robert Śliwa
  17 grudnia 2015 at 17:05 - odpowiedz

  Tak się składa, że cytowany Wałęsa powiedział właśnie: „my – naród”. „We the people” – powiedział na szczęście tłumacz. Wałęsa nie powiedział „my – ludzie” i zawsze miałem mu to za złe.
  To wystąpienie łatwo znaleźć w internecie i sprawdzić.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   18 grudnia 2015 at 05:39 - odpowiedz

   We the People to my naród. We People to my ludzie. Dobrze tłumaczył. Pan moglby trochę doszlifować angielski

 7. Robert Śliwa
  Robert Śliwa
  18 grudnia 2015 at 12:58 - odpowiedz

  Uwagę skupiłbym na meritum wystąpienia publicznego. Źle przypomniano przemowę Wałęsy, który powiedział: „My naród”. Tłumacz mógł powiedzieć „nation” – zapewne brzmienie tego słowa nie przechodziło mu przez gardło.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   18 grudnia 2015 at 15:16 - odpowiedz

   i znowu… w język angielskim ‚this nation’ oznacza czasem także ten kraj i to państwo, a nationnalism niekoniecznie jest czyms innym niz patriotyzm więc PiS to pewnie nationnalistic extreme a nie nationnalists bo to po angielsku nie brzmi tak ‚faszystowsko’ że tak poeim . Podobnie słów culture i civilistation używa się tam zamiennie, a na kontynencie eur. kultura to zwykle to co duchowe, cyw to co materialne

 8. Robert Śliwa
  Robert Śliwa
  18 grudnia 2015 at 20:02 - odpowiedz

  Ja nie mówię o angielskim ale o faktach. Pan na wrocławskim wiecu stwierdził, że Wałęsa nie użył słów: „my – naród” a fakty są takie, że właśnie takich słów użył. To JEGO WŁASNE słowa a nie tłumaczenie.
  https://www.youtube.com/watch?v=7X5nCOXbQOo

  PS Słyszałem też Pański angielski i zawsze zauważałem błędy więc proszę zakończyć ten mentorski ton. Ja nie przypisuję sobie bycia tłumaczem.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   18 grudnia 2015 at 20:15 - odpowiedz

   to, że i ja się mylę, nie znaczy, że pan się NIE myli hahahahahaha. TON? Jaki ton? To pana wyobraźnia. Może i mówił naród, pewnie z przyzwyczajenia…

   • Robert Śliwa
    Robert Śliwa
    18 grudnia 2015 at 20:29 - odpowiedz

    Panie Piotrze, co powiedział Wałęsa w kongresie w 1989?
    To nie wymaga tłumaczenia.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *