Skoro istniejesz znaczy, że chcesz żyć

Ludzie wierzący uważają, iż bez wiecznego życia dla nich nic nie ma sensu. Tymczasem ja uważam, że ślepy i mechaniczny proces ewolucji naturalnej przyczynił się do tego, że istniejemy, skończeni w czasie i skończeni w miejscu. Choć nasza ulotność może być powodem do melancholii, to jednak jesteśmy przecież oczami wszechświata, jego przypadkową emanacją, która zdaje sobie sprawę z własnego istnienia i może badać i spoglądać na wszystko, co istnieje. Czy to mało? Sądzę, że bardzo wiele. Więcej na filmie:

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Skoro istniejesz znaczy, że chcesz żyć”

 1. skoro nie popełniamy zbiorowych samobójstw to znaczy że chcemy żyć. Ewolucja dla mnie nie ma żadnego znaczenia. Nigdy o tym nawet nie myślę chyba że tu na kanale ktoś poruszy ten temat hehe. Jestem ateistą bo religie są bez sensu i noszą znamiona oszukańczych ideologii a nie dlatego że Lamarck czy Darwin coś tam kiedyś powiedzieli. Pozdrawiam serdecznie wszystkich

 2. A propos "sensu życia" spodobały mi się takie oto słowa pseudo-katolickiego krypto-modernisty ks. Hellera:

  "Ja myślę, że religia po to została dana człowiekowi przez Pana Boga, żeby mu jakoś pomóc w tym dramatycznym poszukiwaniu sensu. Może jacyś wybitni filozofowie i uczeni mogą obywać się bez religii, bo sami swoim rozumowaniem dochodzą do jakichś odpowiedzi, ale przeciętny człowiek chyba ma jednak łatwiej, jeśli jest religijny."

  W powyższej wypowiedzi ulubionego guru liberalnych katolików "postępowych" w Polsce, którzy lubią łączyć naukę z ich urojoną religią, zauważyłem 2 bardzo poważne błędy (herezje…) z punktu widzenia Kościoła katolickiego:

  Błąd nr 1: religia jawi się Hellerowi jako pomoc w poszukiwaniu "sensu świata" a nie jako jedyna możliwa droga do zbawienia.

  Błąd nr 2:  Heller twierdzi, że niektózy ludzie (intelektualiści!) mogą obyć się bez religii, zaś ona jest potrzebna przede wszystkim dla prostej tłuszczy – jest to niezgodne z katolicyzmem, bowiem ta religia twierdzi, że każdy człowiek ma obowiązek wierzyć po katolicku.

  Ks. Heller jak widać nie myśli po katolicku… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × jeden =