Ślub humanistyczny, etiuda filmowa

Przedstawiamy filmową etiudę z pierwszego ślubu humanistycznego, który odbył się w Polsce wraz z urzędnikiem stanu cywilnego. Celebrantem był jeden z członków redakcji racjonalista.tv, Marek Pawłowski.

O autorze wpisu:

3 Odpowiedzi na “Ślub humanistyczny, etiuda filmowa”

  1. Właściwie , nie odbierając młodym radości, chce powiedzieć, ze ja czegoś tu nie rozumiem. Czy ten ślub humanistyczny ma być taki jak kościołowy tylko bez księdza? Przecież chyba istnieje ślub cywilny, kiedyś często stosowany i od młodych zależało jak go sobie urządzili. Trzeba trzeciego?
    To nie złośliwość z mojej strony, ale chęć docieknięcia co się, przez te 25 lat mojej nieobecności w polskiej rzeczywistości, zmieniło w pojmowaniu świata.

    1. Ślub humanistyczny to taka alternatywa dla tych, którzy chcą to zrobić ładnie, uroczyście, ale nie religijnie. Bez skutków prawnych. To daje urzędnik ze USC.

    2. Dodam jeszcze Koleżance, że poza przeżyciem świeckiego ceremoniału, co jest zrozumiałe i potrzebne wielu ludziom niewierzącym, a czego krótki i formalny ślub cywilny nie daje – jest też bardzo praktyczny aspekt – „alternatywy nieformalnej” Ceremonie humanistyczne – głównie śluby są już normą formalno-prawną w kilku krajach – typu Norwegia, Australia, Szkocja, czy niektóre stany USA. Może jeszcze gdzieś. Przypomina to trochę nasze śłuby „konkordatowe” – w warstwie formalnej oczywiście, czyli jak u nas kościoły mają gwarancje Państwa legalności takiego ślubu w świątyniach, to w tych krajach odbywa się to na podstawie umowy państwa z daną – silną organizacją humanistyczną, czy racjonalistyczną. Ale oczywiście – zanim do tego doszło – musiało odbyć się ileś ceremonii świeckich bez formalizowania wg prawa cywilnego. Zatem i my – z jednej strony tworzymy alternatywę i wzbogacamy „ofertę” na rynku weedingowym, a z drugiej tworzymy stopniowo podwaliny pod legalizację ceremonii humanistycznych. Choć w Polsce może to jeszcze trochę trwać, bo wiemy jak jest :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 1 =