Synod 2014 – wojna papieża Franciszka z biskupami

Zakończył się właśnie synod biskupów w Rzymie. Zebrani tam „znawcy życia rodzinnego” wyrazili sprzeciw wobec reform proponowanych przez papieża Franciszka. Czy to prawdziwy konflikt, czy taktyczna zabawa w złego i dobrego policjanta?

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Synod 2014 – wojna papieża Franciszka z biskupami”

 1. Czasami wydaje sie, ze KrK jest bardziej „racjonalny” niz rzekomi racjonalisci. Doskonale wykorzystuje ekonomie i psychologie do kierowania ludzmi i robienia interesow.
  Jesli chodzi o synod to były głosowania!
  Cytujac za GW: „Punkty dotyczące rozwodników i homoseksualistów poruszone w dokumencie nie otrzymały w głosowaniu pełnego poparcia. I tak fragment o dostępie rozwodników do komunii poparło 104 biskupów, a przeciwko było 74. Z kolei relacja debaty na temat homoseksualistów otrzymała 118 głosów poparcia; 62 ojców synodalnych było przeciw.”
  Wymagana/kwalifikowana wiekszosc to zdaje sie 2/3 głosow.
  Czyli Watykan ma szczescie, ze o jego zasadach nie decyduje polski sejm, i polski prezydent. Bo wtedy wszystkie synodowe projekty przeszły by bez problemu, i to bez wymaganej wiekszosci głosow (vide konkordat).
  Na ile te synodowe głosy były manipulowane, tego nie wiemy, podejrzewam ze były ustawione na styk. Wiec papiez moze spokojnie powiedziec, „Chciałem, ale nie muszem”.
  Watykanscy racjonalisci dobrze wiedza, ze koscioły rz-kat. w roznych krajach Europy są na roznym poziomie mentalnym. Maruderzy najpierw muszą troche podgonic (=starzy biskupi wymrzec), społeczenstwa stac sie bardzie humanistyczne, aby zatwierdzic zmiany. Drugi czynnik to ekonomiczny, gdy z kasą bedzie cienko, to za 100 lat bedą chrzcic i bierzmowac nawet zwierzaki, za odpowiednią opłatą.
  Gdyby te propozycje synodu/papieza rzeczywiscie przeszły, to groziłoby rozpadem, moze maruderzy wpadli by na pomysł odczepienia sie o papieza. Wiec trzeba na maruderow poczekac (15-30 lat).
  Innymi słowy, obecne decyzje synodu są jak najbardziej racjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − dwa =