Szanuję racjonalną lewicę, potępiam lewicę postmodernistyczną. Jacek Tabisz

 

Bardzo brakuje na scenie politycznej racjonalnej lewicy, to znaczy takiej, która za priorytety stawia sobie prawa pracowników czy – na przykład – dostęp biedniejszych dzieci do dobrej edukacji. Za dużo jest natomiast lewicy irracjonalnej, zanurzonej w bezwarunkowym kulcie "innego", zajmującej się promowaniem cenzury, podziwiającej islam i nienawidzącej USA i Izraela. Gdy krytykuję lewicę, niektórzy mają wrażenie, że to jakaś antylewicowa wendetta. Tymczasem jest odwrotnie – zdarza się, że bronię prawdziwej lewicy, która jest wypierana przez utopijnych i niebezpiecznych ideologów. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

14 Odpowiedź na “Szanuję racjonalną lewicę, potępiam lewicę postmodernistyczną. Jacek Tabisz”

 1. niektórzy mają wrażenie, że to jakaś antylewicowa wendetta
  ====
  No jak Pan mówi, że w Kanadzie panuje stalinizm, to czemu się Pan dziwi, że ludzie tak uważają?

   1. 2018.06.13. Wczoraj wieczorem parlamentarzyści Fidesz zgłosili poprawkę zmieniającą poprawkę do ustawy zasadniczej Węgier Viktora Orbána. Ma brzmieć: “Zadaniem wszystkich organów państwa jest chronić tożsamość konstytucyjną i kulturę chrześcijańską Węgier”. Jednocześnie poprawka wprowadza całkowity zakaz przebywania osób bezdomnych w miejscu publicznym.

    (Czwarta poprawka do Ustawy zasadniczej Węgier Viktora Orbána z 2013 wprowadziła – a właściwie przywróciła i zabetonowała anulowaną wcześniej przez Trybunał Konstytucyjny – karalność za przebywanie bezdomnego w miejscu publicznym w ten sposób, że władze dowolnego szczebla, także lokalne, mogą wyznaczać dowolnie “strefy wolne od bezdomnych” – policja i straż miejska przepędza stamtąd więc osoby bezdomne, nakłada grzywny itepe, i od tych działań nie ma ścieżki prawnej się poskarżyć, skoro ma zaczepienie w konstytucji. Teraz wszelka bezdomność ma być nielegalna, nie tylko w tych wyznaczonych strefach).

    2018.06.12. Balon próbny (testowanie reakcji społeczeństwa na wieści o kolejnym elemencie dyktatury): władze lokalne jednej z dzielnic Budapesztu wprowadziły zakaz przebywania w miejscu publicznym dzieciom poniżej 12 lat bez opieki rodzica.

    https://www.facebook.com/notes/arkadiusz-karski/w%C4%99gry-w-czerwcu-2018/2997715613602115

     

     

    1. Co czeka Węgry w 2018 (czyli Polskę też niebawem)

      

     Spis treści (punkty z tego artykułu, rozwinę poniżej w wolnym czasie, w pierwszej kolejności dodam podlinkowania do własnych dawnych postów i notek FB):

     Podporządkują sądownictwo. (legalne bezprawie, zlikwidowanie SN i mediów, reakcje gremiów europejskich, sytuacja w sądownictwie w marcu 2018)

     Wystąpimy z Unii w kierunku wschodnich satrapii. (“otwarcie na wschód”, a także o niekontrolowanemu sprzedawaniu obywatelstwa poprzez system obligacji osiedleńczych odnajdziecie w notce z października 2016)

     Jako listek figowy pozostawią kilka mediów.

     Opozycja skurczy się jeszcze mocniej.

     Dalsza degrengolada szpitali i szkół. (protestujemy z powodu sytuacji w węgierskiej edukacji)

     Będą kontynuować szykanowanie biednych (tutaj od razu zalinkuję do dawnej notki – mniej więcej od drugiego akapitu, który polecam przeczytać szczególnie uważnie, bo opisuje, jak wygląda de facto rządzenie dekretami, czyli arbitralnymi decyzjami rządu lub władz lokalnych bez konieczności zaczepienia w ustawie – o wpisaniu do Ustawy zasadniczej Węgier Viktora Orbána możliwości karania bezdomnego za przebywanie w miejscu publicznym oraz wspomnę zapowiadany na styczeń 2018 ustawowy zakaz rozdawania posiłków potrzebującym w miejscu publicznym).

     Emigracja – kto tęskni za demokracją i znośnym poziomem życia, będzie emigrował, żeby na Zachodzie wychowywać dzieci, kto pozostanie, będzie musiał połykać fideszowe żaby.

     Szykanowanie niezależnych, cywili (CIVIL w węgierskim to oznacza osobę wykazującą postawę obywatelską, ale także organizację społeczną, czyli cywilną, czyli “cywilkę”), samodzielnie myślących.

     Wprowadzą rządzenie dekretami (o zredukowaniu parlamentu do kadłubowego pisałem już wielokrotnie, nie będę powtarzał, dla odmiany rozszerzę ten punkt o informacje, jak wygląda, kiedy parlament – zanim został zredukowany – zastępuje sądy, nakazując im ustawowo wydanie takiego a nie innego wyroku lub w inny sposób “wyręczający sądy”, podam dwa przykłady: jak zapewniono (pozasądowo, środkami politycznymi) bezkarność uczestnikom zamieszek i rozbojów, przy pomocy których Viktor Orbán przejął władzę w 2010, i jak wyglądają przepisy o recydywie – ustawa w przypadku recydywisty zabiera sądowi możliwość samodzielnego rozpatrzenia rzeczywistej winy i należnej kary, nakazuje automatycznie zastosować półtorakrotność maksymalnego wymiaru kary – czy jakoś tak; nie jestem prawnikiem). Kiedy odnajdę, dodam także wpisy, jak wygląda arbitralne rozdysponowywanie przez rząd węgierski ogromnych pieniędzy ze środków budżetowych w grudniu każdego roku. W wywiadzie, który polecam, politolog Dominik Héjj wspomina pewien incydent, a nawet przedstawia go jako coś pozytywnego, a we mnie to wzbudziło przerażenie, że premier Węgier ot tak, w grudniu 2017 rzucił na stół podczas szczytu unijnego miliard forintów na “obronę granic” – uważam, że to nie jest normalne, że rząd ot tak, bez konieczności stosownej nowelizacji budżetu rozdaje samowolnie i bez kontroli tak ogromne kwoty, a te, które w grudniu otrzymują poszczególne miejscowości na chybił trafił, to już są kwoty tak wielkie, i przydzielane całkowicie według widzimisię, które stanowią o rozwoju lub zastoju tych miejscowości. Myślę, że te rozporządzenia, jakie są publikowane każdego roku w grudniu, o arbitralnym przyznawaniu kwot z budżetu wybranym podmiotom z pominięciem pozostałych, spełniają kryteria rządzenia dekretami.

     Fidesz zbrunatnieje jeszcze bardziej. (Autor wspomina, jaką rolę odgrywają bojówki, jak odnajdę, to dodam linki do wpisów 1. o zamieszkach i paraliżowaniu państwa, żeby dojść do władzy 2006-2010, i jak teraz Viktor Orbán spłaca dług wobec kiboli przekazując kwoty na stadiony i kluby sportowe 2. o Gwardii Węgierskiej i jej elitarnych oddziałach Betyár – na zachętę tutaj fotoalbum z uroczystości w miejscowości Gyula w 2008, gdzie Betyárok składali przysięgę, że rozbiją Paradę Równości, nie umiało do nich dotrzeć, że klęczą i wypowiadają przysięgę przed parą gejów – jeden nagrywa całość dyktafonem, drugi rozdygotany ze strachu, ale jednak robi fotki, nie ośmielili się potem rozpowszechniać informacji o tej uroczystości, jak to pierwotnie planowali 😉 3. o tym, jak bojówkarze zastąpili drogę osobie, która chciała złożyć w Narodowym Biurze Wyborczym wniosek o referendum obywatelskie, i jak wyglądało śledztwo z oskarżenia pomocniczego prywatnego (pótmagánvád), które coraz bardziej jest tutaj typowym środkiem dochodzenia sprawiedliwości po doznaniu przestępstwa, także pospolitego, kiedy policja i prokuratura odmawiają wypełniania obowiązków lub nie mają środków (tu zahaczam o punkt 5. o degrengoladzie podstawowych funkcji państwa węgierskiego z powodu przepompowywania środków do własnych kieszeni) albo są być może zbyt zajęte inwigilowaniem obywateli z przyczyn politycznych? 4 . )

     Obecni oligarchowie wzmocnią się tworząc fideszową arystokrację, wzrośnie korupcja.

     https://www.facebook.com/notes/arkadiusz-karski/co-czeka-w%C4%99gry-w-2018-czyli-polsk%C4%99-te%C5%BC-niebawem/2653612321345781/
      

     1. – przebywanie bezdomnego w miejscu publicznym stanowi wykroczenie, a budowanie schronienia (choćby ze szmat i kartonów) – przestępstwo; ponieważ bezdomni samym istnieniem zadają kłam propagandzie Węgier jako raju i przypominają o kryzysie i nędzy, więc trzeba ich usunąć z widoku; bezdomni są metodycznie nękani przez policję, zostali przymuszeni, żeby się ukrywać po okolicznych lasach i piwnicach opuszczonych domów; nękanie polega na tym, że policja ostentacyjnie legitymuje przez pół godziny, i tak co kilkaset kroków, wiedząc, że bezdomny straci szansę na darmowy obiad albo na nocleg, ponieważ system jest pomyślany tak, że do schroniska trzeba sobie po południu stanąć w kolejce – jeśli się spóźni, to będzie głodny i spał na śniegu; nękanie bezdomnych zostało wpisane do Konstytucji Węgier (szczegóły i link poniżej w pierwszym komentarzu), więc nie istnieje żadna prawna droga, aby nękaniu dać odpór; ustawa określa strefy wolne od bezdomnych w centrum Budapesztu i uprawnia, żeby władze lokalne arbitralnie wyznaczały dalsze takie strefy; (Proszę, zrozumcie sedno: w Orbanistanie przedstawiciele władzy wykonawczej każdego szczebla arbitralnie decydują, gdzie ci wolno, a gdzie nie wolno przebywać w przestrzeni publicznej, i nie muszą podawać podstawy prawnej w postaci zwykłej ustawy – takie uprawnienia nadała władzy wykonawczej i lokalnej bezpośrednio i RAZ NA ZAWSZE Konstytucja dzięki czwartej poprawce. Polecam swoje uwagi o rządzeniu dekretami).

      https://www.facebook.com/notes/1526425587397799/
       

     2. – władze Orbanistanu wymusiły silną autocenzurę – media publiczne są całkowicie podporządkowane rządowi i nadają wyłącznie propagandę, a media niezależne musiały się podporządkować i stosują autocenzurę, żeby nie otrzymać arbitralnej kary za "podawanie niezrównoważonych treści"; w stację RTL władze węgierskie uderzyły sprytną ustawą o nadzwyczajnym podatku określonym (pułapowo) tak, że odnosił się do tej jednej wybranej stacji, rok później rząd węgierski sam z siebie zaproponował, że podatek zmieni lub usunie, jeżeli RTL będzie “odpowiednio” opisywać działania rządu węgierskiego;

      https://www.facebook.com/notes/1526425587397799/

      stosują autocenzurę, żeby nie otrzymać arbitralnej kary za "podawanie niezrównoważonych treści" 
      —-
      Alicja Szaniawska nie pomogła. 🙁 

 2. @Jacek Tabisz
  Merkel: https://youtu.be/a0g0BDEid8M  Prawdą jest to, co w tym filmie. Śledziłem wiadomości na bieżąco, dokładnie tak było, że siedzieli na tym dworcu na Węgrzech.

  Nie uważam jak Benbenek, żeby Pan był rasistą, ale celowo lub nieświadomie mówi Pan często taką ściemę i propagandę, że po prostu szkoda gadać…
  Nie ma ludzi, o których Pan mówi, a przynajmniej jest ich bardzo mało, a Pan rozciąga ich poglądy na wszystkich, a zamiast odnosić się do jakiejś konkretnej osoby, która coś powiedziała, przedstawia Pan jakąś karykaturę (strawmana na masową skalę Pan stosuje; według Pana połowa ludzi w każdym społeczeństwie to jacyś fanatycy?), jednocześnie twierdzi Pan, że zależy Panu na indywidualnym podejściu do ludzi.
  Co mam Panu odpowiedzieć? Nie uważam tych wszystkich rzeczy, które Pan ludziom zarzuca. Na pewno nie w tak absurdalnie przerysowany sposób.
  Dlaczego miałbym się przejmować jakoś bardzo, czy będzie elektrownia atomowa, skoro bodajże w porównaniu z Fukishimą, więcej ludzi odniosło obrażenia, spadając z łóżka. W ogóle nie znam ludzi, którzy by się tym przejmowali jakoś bardzo. Na pewno lepiej mieć elektrownie atomową niż dym z kominów. A poza tym najlepsze jest miniaturowe słońce: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kontrolowana_synteza_termoj%C4%85drowa

  Poza tym dlaczego kwestia tego żeby ludzie nie umierali od smogu czy zmian klimatu ma być zależna od poglądów politycznych? Jak ktoś ma prawicowe poglądy, to powinien ludziom pozwolić umierać, bo nie lubi lewicy? 🙂 Przecież to jest niedorzeczne.

  Po prostu w większości spraw zgadzam się z lewicą. Istnieje coś takiego jak doświadczenie życiowe i rozum przekładające się na poglądy. Rozwiązałem i wyszło tak: https://www.politicalcompass.org/yourpoliticalcompass?ec=-7.13&soc=-5.03 (z opisem: https://www.politicalcompass.org/analysis2?ec=-7.13&soc=-5.03 ).
  Zarzuca Pan czasem tak niedorzeczne rzeczy, że po prostu… jak Benbenek Pana nazywa rasistą, to oczywiście nie jest fair, ale nie bywa wcale lepszy.
   

 3. Podzial politykow na konserwatystow i lewicowcow jest niezbyt pomocny w ocenie ich rozsadku.  Moze lepszy jest podzial na racjonalnych i glupich . Zadna partia polityczna nie ma monopolu na glupote. W Europie wielu politykow jest irracjonalnych i slabych , co nie ma zwiazku z Marksem  lub socializmem. Jesli ktos chce wzmocnic zwiazki zawodowe to nazywamy go lewicowcem. Jesli jest przeciwny islamizacji to mowi sie ze jest prawicowym fasztsta.  A to moze byc po prostu  czlowiek myslacy. 

 4. Nic do mnie z tego rodzaju wypowiedzi  nie dociera i już wyjaśniam dlaczego. Lewica, ale kurka, jaka do licha lewica, kto? Kolega lewicowiec? Znam kogoś kto coś tam pitoli o islamie, ale kto to jest? Uważa, że islam ma tu prawo się rozwijać? Kurka, kto? SLD? Poproszę o konkret jakiś, PO, PSL, Razem, Antek, Franek, Grzesiu? Że tak powiem, kogo konkretnie należy opierpapier za sprzyjanie islamowi?  Kto konkrenie wykupił ten światopoglądowy pakiet? Mówią, że Palikot mądry nie był, i okej, można o tym podyskutować, bo wiadomo o kim się dyskutuje, a to? Lewicowe duchy? Dowalić czemuś nieokreślonemu i nie konkretnemu, bo nieokreślone nie odpowie gdyż nie istnieje. Więc kto ma z tym dyskutować, kto jest tym wrednym lewicowcem? Jeśli się coś atakuje, to należy podać konkrety i przede wszystkim kogo się atakuje. Merkel ma być reprezentantką tej całej wyabstrachowanej lewicy? Może jakiś wywiad, rozmowa z kimś o kim się tutaj mówi? Z jakimś fanatykiem lewicy promującej islam? Skonkretyzujcie o kogo wam chodzi, bo nawijacie o promotorach islamu jakby byli duchami. 

  1. Dowalić czemuś nieokreślonemu i nie konkretnemu, bo nieokreślone nie odpowie gdyż nie istnieje
   ===
   No dokładnie. 
   Tak jest po prostu najłatwiej. Nie trzeba żadnego wysiłku wkładać / nie trzeba się niczego dowiadywać,  żadnego riserczu robić i można żyć w "echo-chamber", ciągle czytać tylko wiadomości potwierdzające światopogląd i propagandę. To, o czym piszesz wymaga wyjścia z bąbelka z echo-chamber. Wysiłku. Póki co okazuje się to za trudne… 

   1. https://youtu.be/UxpVwBzFAkw 
    Dlaczego kobiety niszczą cywilizację i inne niewygodne prawdy
    =====
    Gdyby wszyscy postępowali jak Jacek Tabisz, Alicja Szaniawska, Piotr Napierała i Piotr Korga i euroislam, to kazali im by się tłumaczyć z tez zawartych w powyższym filmie. Przecież Black Pigeon Speaks jest bez wątpienia prawicowcem, a skoro uważa, że kobiety niszczą cywilizacje… to na pewno uważają tak wszyscy prawicowcy? 🙂
     No to jest metoda wspomnianych osób, znaleźć jakieś idiotę i następnie rozciągnąć jego opinie na wszystkich, a że jakiś idiota się zawsze znajdzie, to… szach mat ateiści. 🙂

 5. Chyba chodzi o tych czeskich komunistów którzy formują rzad prawicowy w Czechach. Albo tych lewicowców co wprowdzili konkordat w Polsce i ściskali się z Papą JP2. To jest lewica godna szacunku JT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − pięć =