Szczepienia: obowiązkowe czy dobrowolne? Dr Maciej Zatoński i Kaja Bryx

 

Doktor medycyny i współzałożyciel Klubu Sceptyków Polski mówi w wywiadzie z Kają Bryx o znaczeniu szczepień. Padają mocne argumenty, warte do przyswojenia przez każdego, kto troszczy się o zdrowie własne, swojej rodziny i społeczeństwa. Jednocześnie Maciej Zatoński chce, aby ludzie sami z siebie decydowali mądrze, nie zaś byli przymuszani do szczepień prawnie przez państwo. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Podsumowanie było dobre. Do takich debat, szczególnie debat publicznych, zapraszani są często szarlatani, jako ci "z przeciwnego obozu". W osobach, które tego słuchają wyrabia się przeświadczenie, że istnieje jednak jakieś niedopowiedzenie w tych sprawach. Bo skoro toczy się debata – tak dedukują – to pewnie coś jest na rzeczy. Jeśli taka pani Premier, medycznie niewyedukowana, słucha dyskusji, toczącej się między szarlatanami a lekarzami, to rzeczywiście nie jest w stanie się jednoznacznie zdeklarować co do tego, które argumenty przyjmie jako bardziej wartościowe. Istnieje dzisiaj jakaś taka irracjonalna mania debatowania nad wszystkim i dyskutowania o wszystkim, wspierana przez tę absurdalną modę na pogląd, że "każda opinia się liczy". I rzeczywiście, każda się liczy, tyle że niektórym należy przyporządkować wartość ujemną. 

 2. "…Jednocześnie Maciej Zatoński chce, aby ludzie sami z siebie decydowali mądrze, nie zaś byli przymuszani do szczepień…przez państwo…" czy pan doktor chce TYLKO by ludzie byli mądrzejsi niż są – nie ma to jak "realne" marzenia…

 3. Problem jest w tym że w debatach szczepiennych jest 1 zwolennik na 1 przeciwnika co w niektórych odbiorcach wywołuje wrażenie że szczepionki są skuteczne na 50%. Tymczasem powinno być 100 zwolenników szczepień na 1 przeciwnika. 

 4. Dziś pozwolimy na nieszczepienie dzieci – jutro będą wsadzać dzieci na 3 zdrowaśki do pieca. Niestety ale taka jest prawda.

   

 5. Autyzm tak naprawdę jest spowodowany m.in przez smog ( plus parę innych czynników typu wiek ojca czy cukrzyca u matki) natomiast prawica chce wmówić ludziom że to przez szczepionki. Dlaczego? Dlatego że na smogu zarabia Putin ( im mniej zużycia ropy tym mniej smogu dlatego taka nienawiść do samochodów elektrycznych czy akcyzy na paliwo w UE wśród prawicy).

  Dodatkowo – jeżeli nie będzie przymusu szczepień to Putin będzie mógł zastosować broń biologiczną – obecnie nie może bo przecież zaszkodziłby również swoim żołnierzom.

  http://www.heraldextra.com/news/local/harvard-draws-link-between-autism-and-air-pollution/article_53b6a81e-91ac-58f8-8556-70e6eac70cd1.html

   1. No właśnie. Czemu ja się czepiam tego niewinnego Putina? Za to że zabił 3000 chrześcijan na Ukrainie? Zabił no to zabił – pewnie byli winni prawda?. Stalin też zabijał Polaków i Ukraińców a Putinowi nie wolno? 

    Trzeba ciągle pisać o terrorystach muzułumańskich którzy zabijają w UE a nie wolno o Putinie który zabija chrześcijan na Ukrainie? No straszne.

     

  1. Prawica o szczepieniach mowi tyle ze decyzje o szczepieniach nalezy pozostawic rodzicom.

   Opinie pewnych ludzi o szkodliwosci szczepien sa ich prywatnymi opiniami i Nie nalezy ich przypisywac calej prawicy. Wrogosc wobec szczepien Nie jest zadna cecha prawicowosci.

   1. Decyzję o edukacji dzieci też trzeba pozostawić rodzicom?

    Jak ktoś nie chce żeby jego dziecko umiało czytać to trzeba to uszanować?

    Coś mi to pachnie korwinizmem. 

     

   2. Tak samo jak zabieramy dzieci Świadkom Jehowy którzy nie zgadzają się na transfuzję krwi u swoich dzieci tak samo trzeba zabierać dzieci antyszczepionkowcom.

    Jeżeli tego nie zrobimy to za parę lat będą wsadzać dzieci na 3 zdrowaśki do pieca, bo Big Pharma jest zła.

   3. Dzięki niemieckim lekarzom, którzy podczas 2 wojny światowej uszczęśliwiali pacjentów na siłe bo wiedzieli lepiej lub bo tak nakazywało prawo powstał Artykuł 6 pod tytułem Zgoda, Powszechnej Deklaracji w sprawie Bioetyki i Praw Człowieka UNESCO

    1.Jakakolwiek interwencja profilaktyczna, diagnostyczna i terapeutyczna może być podjęta wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej, dobrowolnej i świadomej zgody osoby, której ma dotyczyć, udzielonej w oparciu o dostateczne informacje. W odpowiednich przypadkach zgoda powinna być wyraźna i może być wycofana przez zainteresowaną osobę w dowolnym czasie oraz z dowolnej przyczyny, bez stawiania takiej osoby w niekorzystnej sytuacji bądź powodowania jakichkolwiek niedogodności po jej stronie.

    2. Badania naukowe powinny być wyłącznie prowadzone po uzyskaniu uprzedniej, dobrowolnej, wyraźnej i świadomej zgody osoby zainteresowanej, udzielonej w oparciu o informacje, które powinny być dostateczne i przekazane w zrozumiałej formie oraz wskazywać na sposoby wycofywania zgody. Zgoda może zostać wycofana przez zainteresowaną osobę w dowolnym czasie oraz z dowolnej przyczyny, bez stawiania takiej osoby w niekorzystnej sytuacji bądź powodowania jakichkolwiek niedogodności po jej stronie. (…)

    http://unesdoc.unesco.org/images/0014/001461/146180POL.pdf

    „Historycznie, niekliniczna ocena bezpieczeństwa szczepionek nie obejmowała z reguły badań nad toksycznością u zwierząt. To dlatego, bo szczepionki nie były generalnie postrzegane jako toksyczne i przeważnie podaje się je w ograniczonych dawkach przez miesiące czy nawet lata.” (str. 11-12) – Non-Clinical Safety Evaluation Of Preventive Vaccines – Recent Advances And Regulatory Considerations

    Procesy metabolizmu i wydalania, nie są dobrze badane dla szczepionek, ponieważ badania farmakokinetyczne nie są wymagane do zatwierdzenia szczepionki.
    Również dlatego, że zakłada się, iż nie są one uważane za istotne w odniesieniu do skuteczności szczepionki lub interakcji z innymi medykamentami.” – ADME and Translational Pharmacokinetics / Pharmacodynamics of Therapeutic Proteins: Applications in Drug Discovery and Development – str 357.

    Szczepionki w USA są legalnie zaklasyfikowane do produktów, które są ‚w sposób nieunikniony niebezpieczne’ – „UNAVOIDABLY UNSAFE”, ten termin pozwala producentom uniknąć odpowiedzialności za szkody poszczepienne, sekcja B – Legal Information Institute

    Kodeks Norymberski

    1. Absolutnie koniecznym składnikiem wszelkich eksperymentów medycznych prowadzonych na ludziach jest niewymuszona zgoda na ich przeprowadzenie wyrażona przez osobę, która ma być im poddana.

    Oznacza to, że osoba na której prowadzony będzie eksperyment musi posiadać pełną zdolność do podejmowania czynności prawnych, mieć pełną władzę w podejmowaniu takiej decyzji bez jakiejkolwiek interwencji w formie przemocy, przekupstwa, wprowadzenia w błąd, przymusu, fałszywej obietnicy lub jakiejkolwiek innej formy ograniczania oraz wymuszania takiej decyzji; osoba ta powinna posiadać wiedzę i zrozumienie znaczenia eksperymentu w takim stopniu, aby móc świadomie podjąć decyzję o swoim uczestnictwie w eksperymencie…

     

     

    Energix B przeciw wzw B firmy GSK​. Grupa kontrolna otrzymała szczepionki pochodzące z osocza. Nie ujawniono jakie dokładnie.

    “Dziesięć podwójnie ślepych prób na 2.252 badanych nie wykazały znaczących różnic między częstotliwością ani intensywnością skutków ubocznych pomiędzy szczepionką ENGERIX-B a pochodnymi osocza.

    W 36 badaniach klinicznych, łącznie 13.495 dawek szczepionki ENGERIX-B zostało podane 5.071 dorosłym ludziom i dzieciom, którzy początkowo byli seronegatywni na znaczniki zapalenia wątroby typu B oraz zdrowym noworodkom. Wszyscy badani byli obserwowani przez 4 dni po zaszczepieniu.” – Adverse reaction          https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/archives/fdaDrugInfo.cfm?archiveid=17369

    Szczepionka IPOL firmy Sanofi Pasteur. Szczepionka pod kątem bezpieczeństwa była badana przez 48 godzin. Pacjentom podawano równocześnie szczepionkę DTP.

    „We wcześniejszych badaniach ze szczepionką hodowaną pierwotnie na komórkach nerek małp, obserwowano przemijające reakcje miejscowe w miejscu wstrzyknięcia. Po podaniu szczepionek, pacjentów obserwowano przez 48 godzin. U 3,2% wystąpił rumień, u 1% stwardnienie oraz u 13% ból w miejscu zastrzyku. Inne objawy to rozdrażnienie, senność, niepokój i płacz. Ponieważ szczepionkę IPV podawano w innym miejscu, ale jednocześnie ze szczepionką przeciw krztuścowi, tężcowi i błonicy (DTP), niepożądane układowe [ogólne] efekty uboczne nie mogły być przypisane do konkretnej szczepionki. Jednak te niepożądane reakcje układowe były porównywalne pod względem częstości i ciężkości do tych zgłaszanych po szczepionce DTP podawanej samodzielnie bez IPV. Chociaż nie ustalono związku przyczynowego, wystąpił zgon w związku czasowym po szczepieniu niemowląt szczepionką IPV.” – str. 14,15 https://www.fda.gov/downloads/BiologicsBloodVaccines/Vaccines/ApprovedProducts/UCM133479.pdf

    Szczepionka Liquid PedvaxHIB firmy Merck. Szczepionkę pod kątem bezpieczeństwa badano przez trzy dni. Większość badanych dostało jednocześnie szczepionkę PedvaxHIB łącznie z DTP i OPV.

    „W wieloośrodkowym badaniu klinicznym (n = 903) porównującym działanie szczepionki Liquid PedvaxHIB w postaci płynnej z efektami liofilizowanej PedvaxHIB. Podano 1.699 dawek Liquid PedvaxHIB 678 zdrowym niemowlętom w wieku od 2 do 6 miesięcy z ogólnej populacji USA. Szczepionka DTP i OPV były podawane jednocześnie u większości pacjentów ze szczepionką PedvaxHIB. Oba preparaty PedvaxHIB były na ogół dobrze tolerowane i nie zgłoszono żadnych poważnych działań niepożądanych związanych ze szczepionką.

    Podczas trzydniowego okresu po pierwszym szczepieniu płynnym PedvaxHIB u tych niemowląt, najczęściej zgłaszanymi (> 1%) działaniami niepożądanymi, bez względu na przyczynowość, z wyłączeniem tych przedstawionych w TABELI 5, w kolejności malejącej częstotliwości były: drażliwość, senność, ból/bolesność w miejscu wstrzyknięcia, rumień w miejscu wstrzyknięcia (średnica ≤2,5 cm, patrz również TABELA 5), obrzęk / stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia (średnica ≤2,5 cm, patrz również  TABELA 5), nietypowy płacz o wysokim  tonie, długotrwały płacz (>4 godz.), biegunka, wymioty, płacz, ból, zapalenie ucha  środkowego, wysypka i infekcja górnych dróg oddechowych.”  str. 6,7

    https://www.fda.gov/downloads/BiologicsBloodVaccines/Vaccines/ApprovedProducts/UCM253652.pdf

 6. “Działania niepożądane leków i szczepionek są powszechne, ale są niedostatecznie raportowane. Chociaż 25% chorych leczonych ambulatoryjnie doświadcza niepożądanych efektów ubocznych, to mniej niż 0,3% wszystkich zdarzeń niepożądanych i 1-13%
  poważnych niepożądanych efektów ubocznych zgłoszono Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Podobnie, mniej niż 1% niepożądanych odczynów poszczepiennych [NOP] zostało zgłoszone.” – Electronic Support for Public Health–Vaccine Adverse
  Event Reporting System (ESP:VAERS) https://healthit.ahrq.gov/sites/default/files/docs/publication/r18hs017045-lazarus-final-report-2011.pdf

  “Były komisarz Agencji ds. Żywności i Leków David A. Kessler ocenił, że raporty VAERS obecnie reprezentują tylko ułamek poważnych zdarzeń niepożądanych.” – Sixth Report By The Committee On Government Reform. The Vaccine Injury Compensation Program: Addressing Needs And Improving Practices. October 12, 2000, str.15 https://www.congress.gov/106/crpt/hrpt977/CRPT-106hrpt977.pdf

  „Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2013 r. w Polsce działania niepożądane leków zgłosiło jedynie 0,1 proc. mieszkańców, podczas gdy w Wielkiej Brytanii 7,3 proc., Niemczech 6 proc., we Francji 3,1 proc. oraz we Włoszech i Hiszpanii – po 2 proc.” – Źródło: Rynek Zdrowia, Zaskakująco mało zgłoszeń o niepożądanych działaniach leków, 04.12.2015 http://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Eksperci-zaskakujaco-malo-zgloszen-o-niepozadanych-dzialaniach-lekow,157349,6.html

 7. Obowiązek szczepień jest korzystny tylko dla producentów preparatów, ponieważ gwarantują im zbyt, dla zdrowia publicznego nie, dlatego, że statystycznie największa wyszczepialność jest w krajach gdzie szczepienia są całkowicie dobrowolne (Finlandia, Norwegia), a najgorsze wyniki mają kraje, gdzie szczepienia są obowiązkowe (Ukraina). Najlepszym przykładem jest Wielka Brytania, gdzie wybuchła największa afera szczepionkowa i spadło zaufanie do szczepień, wyszczepialnośc była niewystarczająca, po wyjaśnieniu sprawy wyszczepialność wróciła do normy. W Polsce sprawa jest taka, że państwo nie bierze odpowiedzialności za to do czego obliguje. Leczenie powikłań poszczepiennych, na przykład gruźlicy mózgu nie jest refundowane. Pan doktor mija się z prawdą twierdząc, że powikłania są rzetelnie monitorowane, otóż nie są (odsyłam do raportu NIK https://www.nik.gov.pl/plik/id,10407,vp,12736.pdf). W raporcie NIK jest informacja o tym, że lekarze NIE MAJĄ ŚWIADOMOŚCI obowiązku zgłaszania podejrzeń NOP, nikt tego obowiązku nie egzekwuje. Zgłasza się łagodne odczyny, ciężkie powikłania nie trafiają do statystyk w ogóle (na przykład w 2011 zmarł chłopczyk w wyniku powikłań poszczepiennych po szczepionce BCG, głośna sprawa medialna, w statystykach z tego roku liczba powikłań śmiertelnych wynosi 0). Racjonalny człowiek zawsze wybiera znane ryzyko, niż nieznane. Brak nadzoru nad preparatami w obrocie, brak nadzoru nad placówkami realizującymi PSO, (co jest w ww raporcie) powoduje, że społeczeństwo w coraz większy stopniu traci zaufanie do PSO. Instytucja powołane do nadzoru nad PSO, Sanepid, zamiast egzekwować obowiązki placówek, zajmuje się nękaniem rodziców. W zeszłym roku na światło dzienne wyszła sprawa podawania maleńkim dzieciom szczepionki przeterminowane. W raporcie NIK jest mowa o tym, że jest to nagminne. Nikt nie sprawdza jaki to ma wpływ na skuteczność szczepień, nikt nie doszczepia dzieci po raz drugi (bo po co, ilość i kasa się zgadza). Społeczeństwo polskie jest wyjątkowo wyedukowane w porównaniu z brytyjskim i wyjątkowo zorientowane w tym co się dzieje na rynku szczepień i patrzy politykom na ręce. Obowiązkowośc zwalnia władze z odpowiedzialności. Dobrowolność wymusza pewne standardy, rzetelność, jakość i transparentność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *