Trump wnosi chaos na arenę świata

 

 

W dniu 11 lipca miał miejsce w Brukseli szczyt szefów rządów państw, które są członkami NATO. Tuż przed rozpoczęciem mitingu Trump skrytykował Niemcy, które według niego stały się uzależnione od Rosji kupując naftę i gaz. Kanclerz Merkel sprostowała tę fałszywa ocenę komentując, że decyzje jej rządu nie są dyktowane przez Rosję. Podczas zebrania przy zamkniętych drzwiach Trump oskarżył członków NATO o zbyt małe opłaty na zbrojenia.  Ten atak był rezultatem ignorancji Trumpa.  Już od 2006 roku państwa NATO wydają na zbrojenia 2 % GNP( całkowita narodowa wartość produkcji). NATO wydaje więcej pieniędzy na obronę militarną niż Rosja i Chiny.  Twierdzenie Trumpa, że ciężar utrzymania NATO jest nie fair dla USA jest nieprawdziwe, jest to rezultat jego ignorancji wobec faktów.

 

 

Trump nie rozumie, że NATO jest niezwykle ważną organizacją, która w przeszłości broniła Zachodu przed agresją ZSRR a obecnie przed agresywną Rosją Putina. Państwa NATO partycypują w walce z ISIS oraz w wieloletniej wojnie w Afganistanie wspierając wojska USA i rząd afganistański w walce z Talibanem.  Ataki Trumpa podważają jedność członków NATO i rujnują zaufanie 32 państw NATO do wiodącej roli USA w obronie i bezpieczeństwie Europy.  W kongresie USA obie partie wyraziły poparcie dla NATO i czołowi kongresmani byli zaszokowani wypowiedziami i zachowaniem się Trumpa w Brukseli.  Wielu wyraziło obawy związane z nadchodzącym spotkaniem Putina i Trumpa.  Postawa Trumpa wobec NATO jest bardzo korzystna dla Putina, który również krytykuje NATO, jako niepotrzebne po rozpadzie ZSRR i likwidacji Paktu Warszawskiego. Obecnie Putin ma nieoczekiwanego pomocnika w osłabieniu jedności NATO. Człowieka, który nie ma żadnej znajomości historii i nie wie ze świat zachodni oczekuje od prezydenta USA przywództwa a nie słabej znajomości pracy księgowego. 

 

Po mitingu w Brukseli Trump zwołał konferencje prasową, na której pochwalił się sukcesem zmuszenia członków NATO do przeznaczenia 2% GNP na militarna obronne, co było ustalone 12 lat temu. Podobnie po mityngu w Singapurze Trump oświadczył ze Północna Korea nie jest zagrożeniem, co jest fantazją megalomańską.  Ceremonialne spotkanie Trumpa, z Kim Jong Unem skończyło się na pustej deklaracji z wyjątkiem odwołania przez Trumpa manewrów wojskowych USA z Południową Koreą, co jest sukcesem Kima. Trump nie poinformował o tym ustępstwie ani Południowej Korei ani ministra obrony USA.

 

Przed wizyta w UK Trump skrytykował premiera Teresę May za jej zbyt ugodowe negocjacje z Unią Europejską i dodał ze EU stosuje taryfy na amerykańskie produkty. Trump zapomniał,że to on sam rozpoczął “wojnę celną” nakładając specjalne podatki na europejskie towary importowane do USA. Trump bezmyślnie nałożył też cła na towary chińskie. Chiny odwdzięczyły się podatkami na produkty amerykańskie. Rezultatem wojny celnej są wyższe ceny na importowane produkty do USA z Europy i Chin oraz redukcja zbytu amerykańskich produktów w Europie, Kanadzie i w Chinach. Jest rzeczą oczywistą, że Trump nie ma pojęcia o międzynarodowym handlu.  Trumpa ignorancja w dziedzinie ekonomii dorównuje jego brakowi zrozumienia historycznej roli Ameryki w obronie zachodnich demokracji.

 

W Londynie z okazji wizyty Trumpa odbyły się duże demonstracje ludzi protestujących przeciw polityce Trumpa.  W USA Kongres zadeklarował poparcie dla NATO starając się naprawić osłabienie sojuszu NATO przed spotkaniem Trumpa z Putinem w Helsinkach. Trzy dni przed mitingiem Trumpa z Putinem ministerstwo sprawiedliwości (Department of Justice) oficjalnie oskarżyło 12 oficerów rosyjskiego wojskowego wywiadu o cybernetyczne włamanie do baz danych partii demokratycznej podczas wyborów w 2016 roku.   Trump nie potępił w Helsinkach rosyjskiej ingerencji podczas wyborów w 2016 roku, ponieważ ta nielegalna ingerencja była na niekorzyść partii rywala Trumpa. Putin zaprzeczył, że rosyjski rząd zorganizował włamanie do baz danych partii demokratów w 2016. Jest jednak mało prawdopodobne, aby rosyjscy oficerowie wojskowego wywiadu działali bez polecenia lub zgody Putina.  Jeśli chodzi o plan mitingu w Helsinkach to ambasador USA w Rosji wyraził opinię, że nie należy spodziewać się żadnych rezultatów spotkania 16 lipca, ponieważ jest to tylko rozmowa a nie formalny szczyt. Trump potwierdził tę opinię mówiąc, że nie ma planu i “we will see what happens”. Putin miał ze sobą notatki, a Trump zaniedbał przygotowanie i plan rozmowy.  Po rozmowie dwóch prezydentów odbyła się wspólna konferencja prasowa. Putin raz jeszcze oświadczył, że Rosja nie chciała wpłynąć na rezultat wyborów w 2016 włamując się do serwerów partii demokratycznej.  Przyznał, że wolał Trumpa, ponieważ to poprawi stosunki USA z Rosja. Trump zaatakował dochodzenie w sprawie rosyjskiej ingerencji w wyborach, 2016 jako polowanie na czarownice(witch hunt). Tuż przed spotkaniem z Putinem Trump powiedział, że uważa UE za wroga (foe) Ameryki. Rosyjski komentator zrobił uwagę, że Putin osiągnął dzięki Trampowi więcej niż rząd sowiecki, osłabienie NATO i wbicie klina pomiędzy USA i sojusznikami w Europie.

 

Podsumowanie

 

Fatalne zachowanie się Trumpa podczas jego lipcowej wizyty w Europie i spotkania z Putinem jest czynsz więcej niż kapitulacją Trumpa wobec Rosji oraz niezwykłym sukcesem rosyjskiej propagandy. Jeśli wkrótce nic się nie zmieni fundamentalnie to nastąpi groźna dla Zachodu zmiana światowej politycznej równowagi. Złożą się na ta zmianę dwa czynniki.  Z jednej strony Rosja Putina ma globalna ambicje odbudowy dawnego sowieckiego imperium a z drugiej strony Ameryka staje się osłabiona przez izolacjonizm i potencjalną utratą sojuszników, którzy wspólnie z USA utrzymywali stabilny ład na świecie po drugiej wojnie światowej. Rosja jest obecnie kontrastem USA w sensie sytuacji wewnątrz kraju.  Putin rządzi silna ręka i ma poparcie swego narodu.  Ameryka jest politycznie rozbita i skłócona wewnętrznie skutkiem polityki Trumpa. Jedno optymistyczne wydarzenie to rosnąca świadomość w kongresie, że trzeba zacząć naprawiać zniszczenia, jakie Trump wyrządził wewnątrz i na arenie międzynarodowej. Wiemy z doświadczenia, że jest o wiele łatwiej niszczyć niż naprawiać.  Moskiewskie media obsypały Putina komplementami za rozmowę z Trumpem. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow określił miting, jako super sukces Putina. W czasie konferencji prasowej dziennikarz zapytał Putina czy Rosja ma informacje kompromitująca Trumpa.  Putin nie powiedział nie i zręcznie uniknął odpowiedzi.  Można przypuszczać, że Putin ma informację, która może zniszczyć Trumpa, wiec Trump jest “w kieszeni” Putina i kapitulacja Trumpa w Helsinkach była jedynym unikiem, jaki Trump mogli wykonać.

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

 1. Trump jest białym, amerykańskim nacjonalistą (dziwny twór, bo Amerykanie to zlepek wielu nacji…) a także: rasistą, prezbiterianinem, teoretykiem spiskowym, denialistą globalnego ocieplenia, a być może nawet kreacjonistą. To pokazuje, w jaki sposób myśli tne prezydent.

  Mi się wydaje, że Trump chce się najbliżej zbliżyć do ludzi z pasa biblijnego i pozyskać wśród tych ludzi zaufanie, dlatego bawi się w religijnego konserwatystę, rasistę etc.

  Mogę też powiedzieć, iż Trump jest słaby, skoro jego słowa są niejednolite i niespójne. Obrona swej persony "przejęzyczeniem" to za słabo jak na prezydenta USA. 😉

  Myślę, że przed wyborami założył się z kolegami-miliarderami o to, że wygra wybory, no i wygrał zakład…

 2. Nie ma się czym podniecać. Świat istnieje nie dzięki politykom, a pomimo ich obecności.

  Na czele państw stawały już nie takie oszołomy jak Trump, ale wręcz zbrodniarze, wariaci, degeneraci. Mało który (żaden?) kraj może się pochwalić, że w jego historii nie było idiotów/popaprańców za sterami rządów. Oczywiście, jest różnica, czy kretyn rządzi państewkiem, czy mocarstwem, ale z drugiej strony, znacznie łatwiej pogrążyć kraik, który pies tyłkiem przysiądzie, niż światowego hegemona.

  Za to, jak mawiają bracia Kitajcy, "Kryzys, to okazja dosiadania porywistych wiatrów".

  Tak więc, jestem przekonany, że i Trumpa przeżyjemy, a co nas nie zabije, to nas wzmocni.

  1. W całej historii USA najgorzej wypadają ostatni prezydenci pod względem wizerunkowym. Amerykańska prezydentura stacza się coraz bardziej.

   Najlepsi prezydenci byli na początku (pomimo niewolnictwa) i chyba to sie już niestety nie powtórzy.

 3. Przeoczyłeść zakwestionowanie przez Trump-a Art. 5 umowy NATO czyli faktyczne podwazenie jego istnienia:

  wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Donald-Trump-krytycznie-o-NATO-Czarnogorze-i-III-wojnie-swiatowej

 4. @HUBERT.

  Dobry komentarz .Dziekuje. Trump jest nie tylko slaby  lecz skorumpowany i niekompetentny. Zachod wymaga 

  silnego obroncy ktory rozumie zagrozenie ze strony Rosji i Chin. A Trump w Helsinkach zostal znokautowany przez Putina.  Rosja Putina ingeruje w wybory w USA i zachodniej Europy podwazajac fundament demokracji , a Truymp nie ma odwagi zaprotestowac . W obecnym  swiecie nie trzeba uzyc broni nuklearnej aby zniszczyc cywilizowany  kraj.  Wystarczy zaatakowac 

  cybernetyczny system uzywany  przez wojsko, banki i infrastrukture. Putin zaczal od ataku  systemu glosowania i 

  uszlo mu to bez konsekwencji.  Jak znaczna jest korupcja  Trumpa i jego otoczenia? Kierownik  Trumpa    kampanii  wyborczej zostal skazany na wiezienie  a osobisty  prawnik Trumpa czeka na proces za nielegalne 

  finansowe operacje i  pranie rosyjskich   pieniedzy,  

 5. @GREG. 

  Masz racje ze przezyjemy Trumpa.  Nie mniej jednak jest on niebespieczny dla przyszlych pokolen swiata ktore potrzebuja

  militarnej stabilizacji i materialnego dobrobytu a nie agresywnej Roski i wojny cel z Chinami , Europa i Kanada.

  Jak dosadnie to ujales idiota rzadzacy malym panstwem ,na przyklad Albania nie jest bardzo wazny ale Trump na czele demokracji zachodu  moze spowodowac olbrzymie szkody ktore beda trudbe do naprawienia .

   

 6. @MICHAL.

  Tak. Stwierdzenie Trumpa ze USA moga  odmowic  obrony pansta NATO  jest karygodna zacheta dla Putina

  wyprobowania tej strategii Trumpa.  Swiat uniknal  III wojny  swiatowej poniewaz  istnialo NATO a n ie skutkiem

  kapitulascji wonec Chruszczowa i Brezniewa. Europa usunela jarzmo ZSRR  ale Rosja nie moze latwo pogodzic sie z tym faktem . Tylko solidarnosc Zachodu moze zapobiec 

  hegeminii Rosji i wskrzeszeniu rosyjsniego imperium o ktorym marzyl Lenin i jego nastepca. 

 7. Trumpa krytykuja jego najblizsi czlonkowie rzadu. Trzeba im wierzyc poniewaz sa ostrozni i nie ryzykuja swojej pozycji. 

  Rex Tillerson, byly sekretarz stanu (minister spraw  zagranicznych) nazwal Trumpa MORON (idiota).

  Inni powiedzieli lagodnie ze wizyta Trumpa w  Europie byla  szokujaca .   Co mozna powiedziec o czlowieku  ktory sam sie okreslil jako zrownowazony geniusz(stable genius). W oczach    wiekszosci obywateli USA Trump to egocentryk, ignorant historii, skorumpowany polityk naduzywajacy swoja wysoka pozycje dla wlasnych korzysci , czlowiek bez poczucia etyki .

  Jeszcze 20-30 lat temu taki ananas nie mialby zadnej szansy na prezydenture.  Narodowa poprzeczka wymagan od prezydenta opadla bardzo nisko. 

   

   

 8. To prawda że wnosi nieco chaosu ale moim zdaniem to ma swe dobre strony. Uświadamia establishmentowi zawodowychbajerantow polityków że ich władza nad wyborcami nie jest absolutna

   

 9. Sledzilem w 1974 roku skandal Watergate Nixona ktory stosowal podobna strategie obrony atakujac Coxa badajacego wlamanie Watergate.  Trump atakuje  Muelleras badajacego rosyjskie  wlamanie do baz danych podczas wyborow 2016. Ta strategia skonczyla sie kleska Nixona . Analogia pomiedzy Watergate i interwencja Rosji w 2016 jest uderzajaca . Tylko tyle ze w 1974 roku wlamania dokonali Amerykanie a w 2016 Rosjanie na rozkaz lub za zgoda Putina. Jak to okreslil  gubernator  Kaliforni Trump w Helsinkach zachowal sie jak mokry makaron. Ja bym to nazwal  mokra kura . Tego mozna sie bylo spodziewac w rozmowie cwanego bylego szefa KGB  i czlowieka ktory nie rozum ie roli USA w zachodnim swiecie demokracji. 

             

 10. Trump to antynixon. Nixon był kalkulującym cwaniakiem. Trump ledwo kontroluje co mówi. Jak tego nie widzisz to nie ma co rozmawiać z Tobą o polityce. Bo to takie ABC politologii. Trump wie że NATO jest ważne i właśnie dlatego chce by było to 2% jesteś uprzedzony do niego

  1. Trump ledwo kontroluje co mówi. 
   =====
   Czyli debil. 🙂
   A wszystko w życiu zawdzięcza środowisku, w którym się urodził i w którym dorastał (bogatej rodzinie), a nie genom. Jest żywym dowodem na to, że środowisko jest ważniejsze od biologii. To wpływ bogatej rodziny (rodziców, którzy wysłali go do szkoły bodajże wojskowej – takiej z dyscypliną), a nie jego własnego charakteru, własnych umiejętności, własnej inteligencji, własnej mądrości czy własnej determinacji go ukształtował. Wszystko zawdzięcza innym, nic sobie. 
   Jak prezydent też wszystko zawdzięcza Amerykanom i poprzednim prezydentom. Jeśli ktoś się "liczy", to z USA, a nie z Trumpem. Trump jest prostakiem, bo bez zaplecza, które dostał za darmo (rodziny i kraju), jest nikim. Gdyby się urodził w biednej dzielnicy, sprzedawałby narkotyki, należał do gangu i zginąłby, nie mając 25 lat. Przecież muszą specjalnie dodawać jego nazwisko, żeby przeczytał dany fragment w raporcie.

  2. Poza tym jak ktoś oszukuje ludzi, na przykład na Trump University, to tym bardziej jest cwaniakiem i oszustem.

 11. @NAPIERALA.

  Ja widze analogie  pomiedzy Watergate i wlamaniem w 2016 roku.  Trump jest debilem ktory z trudem kleci zdania na poziomie nadstolatka. Nixon byl doswiadczonym poliotykiem i dosc inteligientnym oszustem. Trump nalogowo    klamie lub oskarza wyimaginowanych wrogow w kraju i zagranica. 

  Opinie o Trumpie opieram, na wypowiedziavch jego bliskich wspolpracownikow (Rex Tillerson, Comey…..)   ocenach    historykow z prawdziwego zdarzenia a nie amatorow.

  Uprzedzenie? Nie trzeba byc uprzedzonym aby ocenic  Trumpa negatywnie. Zamiast przygotowac sie do spotkania z Putinem  Trump gral w golfa w Szkocji i nie mial zadnego planu rozmowy z cwanym  bylyl szefem KGB.Miting byl bez swiadkow . Nikt nie wsie co obiecal Putinowi z wdziecznosci za pomoc w wyborach. Vladimir ma na Trumpa  duza  lage ktora moze uzyc w przyszlosci. Trzeb a nyc slepym kotem aby nie widziec Trumpa jako niebespiecznego 

  ignoranta . Ttrump to nie antyNixon .Jest on raczej  niewypalem co wielu obywateli USA widzialo przed wyborami.

   

   

 12. @VERNON ROCHE.

  Dzieki za komentarz.  Krotko wyjasnie znaczenie cybernetycznego  ataku jaki mial miejsce w 2016 roku w USA . W kazdym  technologicznie zaawansowanym panstwie   systemy cybernetyczne  komputerow sa uzywane do sterowania systemow  energetycznych, tranzakcji bankowych, transportu  miedzy  przemyslowymi przedsiebiorstwami  oraz  systemow militarnej obrony i dowodzenia. Do XX wieku  agresja  wymagala  militarnego  napadu na kraj jaki byl ofiara agresji. Obecnie mozna zniszczyc  ekonomicznie  kazdy  kraj  uzalezniony od sieci komputerow i uniemozliwic  militarna  obrone atakujac  siec cybernetyczna . Chaos spowodowany  cybernetyczna  katastrofa czyni kraj bezbronnym wobec agresora ktory m oze latwo pokonac zaatakowany kraj przy uzyciu minimalnych  srodkow wojskowych. Tak wiec atak cybernetyczn y zastapil czysto mulitarny atak.

  Innym celem ataku cybernetycznego jest zdobycie  tajemnic przemyslowych i militarnych . W 2016 roku rosyjski wywiad wojskowy wykonal wlamanie do baz danych partii demokratycznej podczas  prezydenckich    wyborow . Zdobyta informacja zostala uzyta do wsparcia Trumpa. W Helsinkach podczas spotkania Trumpa z Putinem Putin wyraznie powiedzial ze Rosja wolala Trunmpa.

  W tym wypadku atak mial cel polityczny a nie sparalizowanie 

  USA. Putin zaprzeczyl ze byl to atak rosyjskiego rza\du  a Trump przyznal mu racje  pomimo  dowodow  ustalonych  przez trzy organizacje amerykanskiego wywiadu. Amerykanie ustalili 12 rosyjskich oficerow wykonujacych wlamanie i budynki w Moskwie w ktorych wykonan o cybernetyczny atak. Tak krotko przedstawia sie sprawa  ataku Rosji na systen polityczny USA w 2016 roku.

  Na mniejsza skale Rosjanie atakowali cybernetycznie  panstwa zachodniej Europy. 

   

   

 13. W Polsce  nikt sie Rosji nie boi, straszenie Rosja to forma wydawania kasy na zbrojenia, czyli płacenie na izraelska armie. Przeciez to nie rosja jest zagrozeniem, tylko jak to mowi Pan Jacek – islam. Bez sensu przeznaczac 3% na militarny złom. No ale jak suweren chce utrzymywac armie izraelska to co zrobic. Polacy do debile, penny wise pund foolish. Zorientowali sie Niemcy, ze szkoda im przeznaczac tyle forsy na roznego rodzaju zelastwo, maja inne islamskie problemy. Wraz ze zjednoczeniem Niemiec Rosjanie odpuscili zachod, tzn przestali sie bac niemieckiego faszyzmu/nazizmu, robia teraz razem ze Szwabami interesy. Polska niestety jest takim opoznionym amerakansko-izraelskim  wasalem i jest okradana i przez USA/Izrael i przez Watykan (plus niejaki Redemptorysta ale to płotka).  

 14. @ LUCYAN

  To ze w twojej wiosce jest spokojnie nie znaczy ze Rosja  nie  jest agresywna w scali swiata. Putin chce  odbudowac  utracone imperium sowieckie  i ma poparcie  duzej  iloscio Rosjan .

   

 15. "Dzięki" wojnie handlowej Trumpa i obłożeniu chińskiej stali cłami, amerykańscy producenci gotowych wyrobów zawierających stal zostali zmuszeni do kupowania droższej stali (z USA albo oclonej chińskiej) w wyniku czego,… zostają wypychani z  rynku amerykańskiego przez chińską konkurencję. Chińczycy zamiast sprzedawać surowiec w USA zwiększą prawdopodobnie sprzeddaż gotowych towarów. Ignorant Trump chciał pogrązyć Chińczyków, pogrążył sam siebie.

 16. @RAFAL GARDIAN

  Dzieki za trafny komentarz dotyczacy wojny cel. Innym przykladem ignorancji Trumpa jest sprawa rosyjskiej  agresji cybernetycznej w 2016 ktora wplynela na wynik prezydenckich wyborow. Trump przez dwa lata zaprzeczal ze Rosja wlamala sie do systemu partii demokratycznej.  Kilka tygodni temu opublikowano  szczegoly tej ingerencji podajac nazwiska sprawcow , komputery uzywane do wlamania i nawet budynki w Moskwie w ktorych odbyl sie procesz cybernetycznego ataku.

  Nareszcie Trump zrozumial ze cybernetyczna agresja jest  w 21 wieku aktem wojny . W piatek 28 lipca odbyla sie narada  rzadu celem ustalenia programu obrony systemow informacji  przed atakiem z zewnatrz USA.  Przez dwa lata Trump twierdzil ze badanie rosyjskiego ataku jest "polowaniem na czarownice" i wierzyl Putinowi a nie amarykanskim technikom ktorzy udowodnili ponad wszelka watpliwosc ze atak wykonali pracownicy rosyjskiego wojskowego wywiadu .

   

 17. Trump skrytykowal premiara Kanady i UK .  Jego idealami sa Putin i Kim Jong Un.  Putina okreslil jako silnego przywodce. Kima nazwal "mlodym utalentowanym liderem". Dodal ze jak Kim cos mpowi to jego narod uwaznie slucha i tak chcialby Trump aby bylo w Ameryce. Demencja i poczatki  Alzheimera   daja sie latwo zauwazyc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *